Impulzus PSU meghajt egy autós erősítőt?

Figyelt kérdés
Üdv skacok, igyekszek a lényegre törni. Van egy autós mélynyomó-erősítő kombóm (Alpine SBE-1044BR 200W RMS, 500W Peak, illetve Calcell VAC 90.2 200W RMS, 300W Peak (állítólag)). Ezek egy Gamemax GM500 500W PC tápról mennek, de van 1 kis gondom. 12V a limit, felette bekapcsol a túlfeszültség védelem, és így ledroppol 9V alá is a feszültség. Ez pedig szétöli a kombót. A táp tesztek alapján lead 40 ampert, de én csak mondanék 30 at. A gond viszont a feszkóval van, amitől parázok. Az erősítő alapból 30A s biztosítékkal van ellátva, viszont köztudott, hogy 15-16V on is képesek üzemelni, sőt, ezen a feszkón optimális hajtani őket, ugyanis autóban az akksi + generátor kb 14.5-15V ot ad neki, amit elvisz gond nélkül. Amikor 9V alá droppol, nem kapcsol be az alulfesz védelem, de hallatszik nagy hangerő mellett, hogy a basszus csak köhög, erőlködik, merthogy akkora hangerő mellett nincs miből hírtelen ellátnia a mélynyomót az erősítőnek. Példa: hírtelen basszusnál a peak szépen dobbant egyet, és mikor rögtön ledob 9V környékére (50% hangerő kb), akkor már nincs meg a széles dinamikája, a hosszú, erős basszusa. Kérdésem, ha egy impulzus tápegységet kötök rá, ami folyamatos nagy terhelésre lett kitalálva, plusz a feszkóját is állíthatom kb 15V ig, azzal is nagyokat droppolna a feszkó? A tervben lévő táp egy S-600-12 modellnevű táp, 12V 50A terhelhetőséggel (15V 40A). Illetve mennyit érne mellette egy 0.5 Farados autós kondi? Avagy nem lenne rá szükség? Mellesleg az olcsóbb szuperkondik nem felelnének meg a célnak? Például 3db 5.5V 1 Farados kondi sorosan kötve 16.5V feszültséggel 1 Farad ot adna ki. Avagy a gond a méretével lenne, ami eléggé pici, és így hamar túlmelegedne a hatalmas állandó terhelés miatt? Bocsesz a sok kérdésért és a regényért, leírtam amire kíváncsi vagyok, mert nem tudom eldönteni hogyan tovább, de az fix hogy a PC s 500W os táp túlfesz védelmét nem tudom kiiktatni, mert nem nagyon találtam róla semmit, és igazából nem is szórakoznék vele, így a tápcsere konkrét, de a táp teljesítménye, és segédként a kondi szükségessége még kérdéses :S
2018. dec. 7. 19:36
 1/6 anonim ***** válasza:

Teljesen félreértelmezed a dolgokat. Eleve a PC-táp is ugyanolyan elven működik, vagyis impulzusokkal (PWM PSU mindkettő).

A PC-táp pedig valószínűleg azért kapcsol le, mert az 5 V-os ágat nem terhelted le semmivel, ezért a 12 V terhelésének hatására a PWM rádolgozik (hogy kompenzálja a terhelést), de ettől az 5 V kicsit feljebb szalad, amit rögtön érzékel a védelem, így nem működik normálisan és nem tudsz kivenni 30 A áramot sem a 12 V-ról, nemhogy 40-et.

Meg amit elképzeltél ezzel kapcsolatban, annak semmi értelme.

Veszel egy másik tápegységet (ami egy LED-tápegység), annak persze nem lesz ilyen gondja, mert csak 12 V-os ága van és szimpla túláramvédelme. Sőt, még egy trimmer is van rajta, amivel 12 V fölé emelheted a feszültséget.

A PC-táp fix 12 V-ra van tervezve, ami csak akkor áll be pontosan, ha az 5 V-os ágon is van valami műterhelés, legalább HDD vagy ellenállás, DVD-meghajtó, ilyesmi.


A 16 V-ot is félreértik egyesek, úgy látom, de ezt épp tegnap már kifejtettem bővebben:


https://www.gyakorikerdesek.hu/elektronikus-eszkozok__szorak..


"Ezeket az erőlködőket 16 Voltos feszültségre méretezik"


Az csak a határérték. Minden autórádiót stb. úgy terveznek, hogy a jármű feszültségszabályzójának meghibásodása esetén 16 V-ot legalább elbírjon, a gyakorlatban még többet is. Beleértve a jármű gyári elektronikáit is.

A specifikált üzemi feszültség jellemzően 14,4 V, hiszen ennyi az akku standard végfeszültsége 25 °C-on, ami még nem jár az elektrolit vízbontásával.

Most az mellékes, hogy hidegben néhány tizeddel többet is elbír, melegben kevesebbet, ugyanakkor a kalciumadalék javítja ezt a tűrőképességet is, csak ezért nem gond, ha még nyári melegben is 14,4 V-ig van töltve. És még nem beszéltem a korszerűbb hőfokfüggő és egyéb szabályzási trükkökről (ha valaki netán le akarna trollkodni), igen, van fogalmam arról is.

Ebből következően ez nem "probléma", hiszen normális esetben 16 V soha nem is lehet egy autóban. A teljesítményadatokat eleve 14,4 V-ra szokás megadni és azt tartós üzemben is el kell viselnie.

Ha 16 V-on terhelnék max. kihajtással, tartósan, attól még az üzemi hőfoknál is jobban megizzadna, nem is bírná sokáig elvileg.

2018. dec. 8. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Eléggé rosszul fogalmaztam meg a leírtakat. Viszont feltételezem az erősítő áramfelvétele nincs feszültség zárolás alatt, szóval ha 12V 50A t kapna, elméleti szinten 600W ot kapna. Amennyiben 15V n kapná meg az 50A t, akkor ez 750W ot jelentene igaz? Tehát a 12V feletti feszültség nem hogy nem ártana neki, de optimálisabb is lenne, nemde? A kérdésemen pedig akkor picit pontosítanék. PC vagy LED meghajtástól függetlenül szükségem lenne-e kondenzátorra az erősítőhöz? Illetve függetlenül a konditól, 5V os ág terhelése mellett elegendő áramot kapna az erősítő, vagy optimálisabb lenne váltani egy kifejezetten 12V os tápra?
2018. dec. 8. 15:17
 3/6 anonim ***** válasza:

Az erősítőben lévő DC-konverternek, ami a 12 V-ot feltolja stabilizált 60 meg 100 V-ra (típusfüggő) bemeneti áramkorlátja van, amivel önmagát védi. Tehát, amit legfeljebb képes felvenni, túlterhelődés nélkül, annak valahol van egy határa.

Mivel nagyobb bemeneti feszültség esetén kisebb áramot kell felrántani ugyanannyi teljesítményhez, a nagyobb betáp előnyösebb.

Valamennyi kondenzátor bizonyára nem ártana, hogy amikor az erősítő megrántja az áramot, azt ki tudná egyenlíteni, pufferelmi, viszont egy komolyabb puffer a bekapcsolás pillanatában rövidzárként viselkedik, míg fel nem töltődik a kívánt feszültségre.

PC-táp a zárlattól leáll általában és csak áramtalanítással indítható újra, a védelem kialakítása miatt.

Más tápegységek egy zárlat megszűnése után automatikusan élednek, sőt áramkorlátozott módban (áramgenerátorként) egy ilyen puffert is jobb eséllyel képes lehet feltölteni.

De ilyen kombinációval én nem foglalkoztam, vagyis ez csak elmélet.

2018. dec. 8. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Igaz, elfelejtettem, hogy a kondenzátor üres állapotban fogyasztóként viselkedik, és ha egy erősítőt plusz egy 0.5F es kondit kell a tápnak egyszerre töltenie, meglehet hogy bekapcsol a védelem :/ A válaszokat köszi, egyelőre úgy vagyok vele, hogy lecsekkolom az 5V terhelést, mit segít majd, dee, nagy reményt nem fektetek bele. A kondit szerintem kilövöm, félek pénz pazarlás lenne, de a másik tápot szerintem tervben hagyom. Gondolom mégiscsak kényelmesebb az erősítőnek, ha 15V ról droppol kb 12V ra, mintsem 12V ról 9V ra. Nem egy vagyon sem az erősítő, sem a mélynyomó, de kár lenne értük egy táp-bakiért. Ott szúrtam el, hogy alapból PC tápot vettem, holott ugyanannyiért meglett volna a 100W al nagyobb 15V os táp...
2018. dec. 8. 17:35
 5/6 A kérdező kommentje:
Utólagosan megjegyezném, hogy a táp maradt a PC s, de a HS8108 as vezérlő IC kapott egy 47K s ellenállást a bemeneti lejre, így 13.8V on üzemel jelenleg a táp terhelés alatt is. És már az 5V os ágat sem kell terhelnem, 11V alá nem droppol :) Plusz kapott egy kis dizájn felújítást, mert ahol eddig a kábelek kijöttek, ott csak a 2db vastag erősítő kábel jött ki, de az eléggé mozgott, szóval kivágtam négyzetre, és eléggé precízen belekerült egy LED es voltmérő, a két kábel pedig oldalt távozik, plusz a venti kívülre került, mert a voltmérőtől nem lehetett lezárni... :D
2018. dec. 16. 12:03
 6/6 A kérdező kommentje:
Bemeneti jelre* lel.
2018. dec. 16. 12:06

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!