USB-s LED szalag tv háttérvilágítás nem terheli túl a készüléket?
Vennék egy ilyen szettet, mert komplett, nem kell vele bíbelődni, egy perc felszerelni. A tévével együtt kapcsol be és ki, s kíméli a szemet, ha nem vaksötétben nézem a műsort.
Más megoldás is szóba jöhet persze, nem csak ez.
Ha mégis e mellett döntök, nem terheli túl a készüléket? S ha az nem is jelez hibát, bírja is, de nem csökken mégis a tv élettartama amiatt, hogy egy világítást is meg kell hajtania?
(Azt olvasom több helyen, hogy a kétoldalas ragasztó nem a legjobb a szalagon, de ez kevésbé izgat.)
Hiába számolsz a névleges áramfelvétellel, az csak az elmélet.
A gyakorlatban a LED-ek szórása miatt inkább kevesebb szokott lenni, továbbá az USB-csatlakozós szalagokat (amiket TV-khez is ajánlanak), eleve úgy szokták belőni tudomásom szerint, hogy ne legyen több a standard 500 mA-nél.
TV-kben az USB-csatlakozók áramellátására vannak olyan IC-k, ami a védelmet és áramkorlátot biztosítja, ezért azt nem tudod tönkretenni. De meggyőződhetsz róla feszültségméréssel is: túlterhelve elkezd esni az 5V. Ezt a szalag elején, betápjánál kell mérni.
Vagy árammérésre végy egy ilyet, vicces árával senkit nem vág földhöz:
Vettem egyet, működik is, de mást vártam. Igaz, csak 2000 forintokba került, de annyit is ér csak. 24-60 colos tévéhez való, RGB.
Én egy 24 colosra ragasztottam fel, de rövid, csak felülre elég egy csíkban. A színváltós üzemmód csak bosszantásra jó. Fehér gyakorlatilag nincs (mondjuk fotósként nem is gondoltam volna, hogy a három led tökéletes fehéret ad), fényereje hangulatvilágításnak is nagyon kevés.
A zöld elfogadható, a többi szín csak zavaró.
Ezzel semennyire nem kímélem a szemem, az biztos.
De legalább nem adtam ki érte sok pénzt.
Vegyél sima fehér 12 voltos led szalagot, meg egy ilyet:
Az előzőnek nem sok értelme lenne, mert 5V x 0,5A = 2,5 W lehetséges teljesítményből kiindulva, a 12 V-os kimeneten az már csak 200 mA terhelhetőség lenne, de még annyi sem, a konverziós veszteség miatt, amit az átalakító elfűt.
A LED-szalagok meg eleve nem takarékosak, mert ellenállásokkal van megoldva rajta az áramkorlát (LED-ek áramgenerátoros jellegű meghajtása).
Például a 12 V-os szalagon a LED-ek hármasával vannak sorba kötve, plusz egy ellenállás állítja be a kb. 20 mA áramot. Így nagyjából négyfelé oszlik a teljesítmény, vagyis elmondható, hogy az ellenállás egy 4. LED szerepét játssza, viszont fényt nem bocsát ki, csak fűt.
Az 5V-os szalagon minden LED egy ellenálláson keresztül kapcsolódik az 5 V-ra, nyitófeszültségek nagyjából:
fehér: 3 V
R: 2,5 V
G: 3,5 V
B: 3,5 V
Többi jut az ellenállásokra. A LED-ek névleges árama itt is 20 mA, de az USB korlátai miatt inkább lejjebb szokták "hangolni", hogy az egész szalag 500 mA alatt maradjon (nyilván ez most az USB-csatlakozós szalagokra értendő).
Publikus témában ne írj privát üzenetet, főleg ilyen ostobaságot:
"Gondold át még egyszer ..."
Ugyan mit gondoljak át? Érvelj kispajtás szakmai alapon! Mi a bánatod?
Ha értelmes hozzáfűznivalód nincs a témához, akkor privát üzenetben se fárassz a butaságoddal!
"Ugyan mit gondoljak át? Érvelj kispajtás szakmai alapon! "
Minek, úgysem értenéd.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!