Mivel lehet digitalizálni bakelit lemezt?

Figyelt kérdés
Van egy 35 éves Orion magnó Videoton erősítő és Taya lemezlejátszó a jó öreg 5 din csatlakozókkal, valami ehhez való kéne.

2017. jan. 25. 13:36
 1/5 anonim ***** válasza:
72%

[link]

Bedugod a számítógép hangkártyájába, és rögzíted a hangot. pl. az ingyenes Audacity programmal.

2017. jan. 25. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszi van is ilyen kábelem , bedugom kimenetbe a din t a jack et meg a kék hangkártya csatiba és nem is kell más hozzá. csak a progi
2017. jan. 25. 15:33
 3/5 anonim ***** válasza:

Így van.

[link]

Innen letölthető a program.

Ha mp3-ba akarod menteni, akkor a LAME mp3 encoder-re is szükséged lesz, amit ugyanezen a linken találsz.


A program kezelése nem bonyolult, de ha elakadsz kérdezz nyugodtan.

2017. jan. 25. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Igen, olvashattuk hogyan nem szabad lemezt digitalizálni.

A számítógép hangkártyája alapvetően nem digitalizálásra való. Pocsék a hangminősége, az analóg része zajos.

Másik gond a jelszint. Egy vonalbemenet 700mV jelet vár, Ekkora jelszint tartozik a 0dB-hez. Egy hangszedő ennek a töredékét adja ki, kb 5 mV-t. (gondolom nem kukába való kristályhangszedőd van, mert azzal el se kezdd a digitalizálást, ennek a jelszintje nagyobb, de az impedanciája is) Ez "csak" 43 dB-el kevesebb mint amennyit a vonalbemenet vár. Ezzel a hangkártya 16 bitjéből már csak 9-10 bit fog jutni a hasznos jelre, utólag szoftveresen fel lehet húzni, de attól csak hangosabb lesz, a felbontása nem lesz jobb. Leválasztás nélkül a felvétel brummos lesz. Ez már egy mai vonalszintű kimenetű magnó, stb esetén is észlelhető, ha direktben összekötöd a géppel, egy ilyen kis jelszintű eszköznél agyon fogja vágni a felvételt.


Gondolhatná az ember, hogy nosza rajta, akkor kössük be a mikrofonbemenetbe, annak nagyobb az érzékenysége. Ez igaz, de az impedanciája viszont kisebb, és jobban fogja terhelni a forrást (hangszedőt). Mivel alapvetően kondenzátormikrofokonkhoz van szánva, tápfesz van rajta, a hangszedő nagyon fogja szeretni azt a 3...5V DC-t.

Nem ártana valami phono-előerősítő is, ha csak nem akarsz utólag szoftveresen vesződni a RIAA korrekcióval.


Köztes megoldásként azt javaslom, hogy használd a tornyod phono bemenetét, azon van RIAA korrektor. Az erősítőnek gondolom van fejhallgató kimenete. Ez hellyel-közzel vonal szintű jelet ad ki, és a hangerőszabályzóval be tudod állítani, hogy a hangkártyát ne vezérelje túl, de a lehető legjobban megközelítsed a teljes kivezélrés.

Kell még közé venni valami "eccerű-kici-occó" galvanikus leválasztót (tudom, kínai, hulladék, de nem ez lesz az egész lánc leggyengébb pojtja), nem tehetek be direkt linket, mert kimoderálnak. A hqelektronika.hu oldalon keress rá a CSAT-CAR0440 leválasztóra. Kell ág hozzá egy DIN-2xRCA átalakító, és egy 2xRCA-Jack3,5 átalakító, ugyanitt az is beszerezhető.

Így van esélyed valamennyire használható felvételt készíteni.


Csatlakozókról, jelszintekről ajánlott olvasmány:

[link]


Esetleg vehetsz egy külső hangkártyát, a legolcsóbb, aminek már van PHONO bemenete, a Behringer UFO202, tíz körül már megkapod. Csodát ettől se várj, csak 44,1 kHz 16 bit. Ami 24 bit, 192 kHz, az nem itt kezdődik, hanem valahol 50-nél.

2017. jan. 25. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
köszi már digitalizálom is! kíváncsiak vagytok a végeredményre?
2017. jan. 27. 13:22

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!