Miért megy ki a biztosíték?
Valami zárlatos.
Ki kellene mérni mi a bűnös.
Van külön benne a tápegységnek és külön a végfoknak biztosítéka?
Vagy csak egy van benne a tápegységben?
Ha a tápegység biztosítéka szakad meg többször egymásután az azt jelenti, hogy a készülék több áramot (Amper) vesz fel mint amennyit kellene. Ennek több oka is lehet. Hibás lehet maga a tápegység - általában valamelyik szűrőkondenzátor az egyenirányító diódák (Graetz híd) előtt vagy után (elektrolit kondenzátor-ok) szoktak átereszteni és emiatt megnő az áramfelvétel amit a biztosíték már nem visel el és kiolvad. Előfordulhat még a tápegységben tranzisztor zárlat is (Emitter - collektor között). A kialakítástól függően nem mindig okozza a tápegység leállását és a tápfeszültség megszűnését - attól függ a tranzisztornak milyen szerepe van a tápegységben - lehet egy tranzisztorzárlat miatti megemelkedett áramfelvétel miatt ég ki a biztosíték.
De lehet előerősítő - végfok hiba is.
A biztosíték üzem közben vagy rögtön a bekapcsoláskor ég ki?
Azt kell megfigyelni, hogy a biztosítékban található fémszál havasan olvad-e el - ebben az esetben a biztosíték üvegburája kormos fekete vagy lassan olvad ki ez esetben nem kormolódik az üveg csak szemmel vagy műszerrel állapítható meg a szakadás.
Ha kormos a biztosíték üvege az aszt jelenti, hogy a zárlat a tápegységhez "közel" helyezkedik el és a fém szál a nagy áramfelvétel miatt szinte "szétrobban" ha nem kormos akkor az áramfelvétel kevéssel lépi túl a biztosíték amper határát vagy kevéssel alatta van és a fémszál "lassan elfárad" és ezért szakad meg.
Szakemberre lesz szükséged aki mérések útján megtalálja a hibás alkatrészt.
nagyobb Amper számú biztosítékot nem szabad beletenni mint amely eredetileg benne volt mert súlyos károkat okozhatsz a készülékben esetleg tüzet is.
Ha esetleg értesz hozzá valamilyen szinten - vállazd le a végfokot a tápegységről ha ekkor is kiég a biztosíték a tápegység a hibás.
HA a biztosíték üzem közben ég ki valószinűleg valamelyik szűrő kondenzátor a hibás.
Esetleg üzem közben nem változtak meg a készülék paraméterei - zuggás a hangszóróban - kisebb hangerő - torzítás stb...
Remélem sikerült segítenem.
""fémszál havasan olvad-e el""
Bocsi. Helyesen:
a fémszál hevesen (gyorsan) olvad-e el
""raktam az újat bekapcsoláskor ugyan ugy ki vágta""
A bekapcsolás pillanatában rögtön olvad a biztosíték?
Tápegység szűrőkondenzátor - egyenirányító diódák vagy egyenirányító híd- tápegység tranzisztorai vagy zener dióda (kialakítástól függően)
Végfok IC vagy tranzisztorok (kialakítástól függően) - előerősítő, meghajtó tranzisztorok
Le kell választani a végfokot a tápról. Így könnyebben behatárolható a hiba - a táp és a végfok félvezetőit át kell vizsgálni zárlat tekintettében. A nagyobb teljesítményű félvezetőket mint a végfok tranzisztorai (vagy IC) vagy a táp áteresztőtranzisztora az elsődleges hibalehetőség.
Még egy:
Hibás lehet a tápegység transzformátora is (menetzárlat)
Egyébként az erősítő márkája - típusa?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!