Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Mi a különbség a NICAM Stereo...

Mi a különbség a NICAM Stereo és a sima Stereo között?

Figyelt kérdés

Van mikor a tévém(pl.:m1, RTL, tv2) azt írja, hogy NICAM Stereo ,de a többinél csak simán annyit, hogy Stereo.

Mi a különbség közte mert én nem tapasztalok semmi változást, hogy jobb lenne a hang vagy ilyesmi?


2010. febr. 17. 15:54
 1/2 anonim ***** válasza:
57%
Nicam sztereó / A2 sztereó: a hang kódolása között van csak külömbség. (addig nincs gond, míg mindkettőt kezeli a készülék dekkódere, ekkor nem veszel észre semmit. A nyugatról behozott TV-készülékeknél lehet az, amelyik csak az A2 kódolást ismeri, hogy nem lesz sztereó az adás)
2010. febr. 17. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Drasztikusan különbözik a kettő. Ugyan a kérdés régen készült, és szinte csak napjai vannak hátra az analóg TV-zésnek, de azért leírom. Televíziós műsorsugárzás sztereó kísérőhang szabványból elég sok van. Ebből az EU belterületén 2 szabvány van érvényben.


A2/zweiton: 1975-ben alkották a németek. Ez a "hagyományos" analóg sztereó hang. Illetve csak félig az, mert a hagyományos mono hang mellé a jobb oldalt sugározzák, és a kettő különbségéből áll elő a bal oldal. Ennyivel "rosszabb", mint a rádióadások, ahol a mono és a sztereó 3 független csatornaként megy külön-külön. Ez az A2 technológiailag egyébként egyezik a rádióadással. Azzal a különbséggel, hogy modulációkkal megkülönböztetik a sztereó illetve kétnyelvű adást, amit a vevőkészülék is megkülönböztet ebből, így vagy a nyelvválasztást ajánlja fel, vagy automatikusan a sztereó hangot használja. Idehaza sok kábelTV társaság ezt használja, hogy minden készülékkel működjön, mert ezt általában minden sztereó készülék ismeri.


A NICAM egy digitális hangátvitel, teljesen más technológiával. 1986-ban fejlesztette a BBC. Elég sokan áttértek rá, idehaza 2000. február 15-től lett végleges a használata, előtte az A2-t nem vezették be. És várhatóan 2014-ben lekapcsolásra kerül az analóg televíziózással együtt. Ha valamelyik kábelTV társaság használata, ott még megmaradhat az analóg kábeltelevíziózási korszak végéig, de mindenképp már kifutó technológia.


A NICAM nálunk is használt változata 2 csatornás, tömörítetlen 704kbps, 32kHz, 10/14 bit. (14 biten van a mintavételezés, de 10 bitre kompandálva megy át, és úgy kerül visszaalakításra...) Nyilván ennek nincs sok értelme, 10 bit marad valójában a hang. Ezért olyan-amilyen. De legalább nem zajos, az A2-re azért a rádióadások szokásos interferenciái ráülnek még a kábelTV-n is, sőt ott inkább jobban. Ez is tud kétnyelvű adást is a sztereó mellett, de idehaza erre sosem használta senki. Az UHF-en menő földi analóg TV-adásokhoz használják, aki meg tudta fizetni ezt az átvitelt.


Az analóg korszakban nagyon jónak számított, különösen a 80-as években, ugye idehaza 14 év késéssel lett bevezetve, de a NICAM-ot ismerő készülékek még további 4-5 évvel később terjedtek csak igazán el.

2013. jan. 29. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!