Villanyóra magától lekapcsolt, miután egy elosztóba akartam a laptoptöltőt bedugni. Ezután a TV-t nem tudom visszakapcsolni. Mi történhetett?
El is romlott a TV? Valamint az izzók kiégtek?
Lehet hogy egy ritka jelenség történt, a transzformátorok bekapcsolásánál ismert, úgynevezett bekapcsolási (mágnesezési) áramlökés. Ez akkor következik be, amikor a trafóban mágneses fluxus marad vissza az előző kikapcsolás miatt. Majd a következő bekapcsolás is véletlenül a legkedvezőtlenebb pillanatban történik, ezért a trafóban a fluxus egy pillanatig minimum kétszer akkora lesz mint a normál körülmények között. És az áramlökés akár nagyobb lesz a zárlatinál is (úgynevezett szubtranziens áram). Ekkor a trafó gyakorlatilag generátorként viselkedik egy pillanatra, de ez elég ahhoz hogy ilyen kárt okozzon.
Ha netán érdekel részletesebben is a jelenség, csatolok három ide vonatkozó oldalt Geszti Pál Ottó - Villamosenergia-rendszerek III. című könyvéből:
A jelenség akkor is előfordulhat ha a bekapcsolandó trafó villamos ív keletkezésével kapcsolódik a hálózatra. A villamos ív aztán ki-be kapcsolhatja a trafót ez alatt a rövid idő alatt, létrehozva ezt a ritka jelenséget.
Az elosztó közben szikrázott, ezt nem írtam...
Amúgy nő vagyok, annyira tudományosan nem fontos, úgysem értem :) azért köszönöm!
A lényeg, hogy a konnektornál van gond, amit oda bedugok most már nem működik. De legalább leteszteltem, hogy a TV és a DVD lejátszó működik, csak egy másikból. Megnyugodtam. Huhh...
Tehát most hívjak egy villanyszerelőt. Az égőt meg pikk-pakk ki tudom cserélni.
A dugaszoló aljzat érintkezői megéghettek, ami szikrázást idézhet elő a csatlakozáskor. Ezt célszerű kicserélni ha tényleg megégett.
Annyit lehet tenni a már megjavított aljaz esetében is, hogy határozott mozdulattal kell bedugni a trafót. Mert ekkor kisebb a lehetőség arra hogy közben szikrázhasson. Ugyanez a helyzet a villanykapcsolóknál is, némelyiknél kedvezőtlenül szikrázni szokott a bekapcsolásukkor. Persze ez a villamos ív rövid idejű, észre sem vesszük, de néha mégis ilyen gondot képes okozni.
A dugaszoló aljzatba gyakran dugják be úgy a háztartási készülékeket hogy közben sercegést is lehet hallani a csatlakozási pontnál, mintegy matató mozdulatokkal végezve. Ez a villamos ívnek kedvez, ami nem jó.
Ha nem ment tönkre a trafód, akkor gyakorlatilag nem zárlat történt, de hasonló hozzá. Mivel a zárlati áramot elérő nagyságú áramlökés keletkezett vélhetően a szikrázás miatt, ami a bizonytalan csatlakoztatáskor lépett fel.
Ez, ami a trafók bekapcsolásakor lép fel, nem szokták zárlati áramnak nevezni, mert nem rövidzárlat. De ez a furcsa áramlökés tönkreteheti a trafót.
Ezek szerint az a számítógép meghibásodott?
A szóban forgó áramlökés sajnos egyrészt nagyobb is lehetett annál mint ami egy zárlatnál keletkezne. Másrészt meg annyira gyors hogy a mechanikus kivitelű automata biztosíték nem elég gyorsan szakította meg az áramot.
Ezzel a szikrázós trafó bekapcsolással gyakorlatilag az történt mint ha hirtelen egy rövid időre egy nagy teljesítményű áramfejlesztő csatlakozott volna a hálózatodra. Vagyis rosszabb egy zárlatnál. Mi van azzal a másik számítógéppel? Nem működik?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!