2x8ohm-os erősítőre lehet kötni 6ohm-os hangfalakat?
Elméletileg nem. Gyakorlatilag, ha nem gagyi az erősítő, akkor kisebb hangerőn nem várható, hogy lesz bmi. baja. Nagy hangerőt nem kockáztatnék vele.
Ha biztosra akarsz menni, akkor veszel 2 Ohmos 20 wattos ellenállásokat és sorba kötöd szépen a hangsugárzókkal.
Nem ajánlott.
Ha az erősítő 8 ohm-ra van tervezve a kisebb ellenállású hangfalaktól károsodhat. Hosszabb távon tönkre is mehet a végfok.
""zenei anyagról van szó, nem állandó a terhelés."""
??????????!
Igen! Ha esetleg 10 másodperces zenét hallgat majd szünetet tart, hogy a kisebb ellenállású hangfalakon átfolyó nagyobb terhelés miatt az erősebben melegedő végfok lehűljön.
A zenei anyag sokféle frekijű jelből áll egyszerre és a hangsugárzó impedanciája nagyon függ a frekvenciától és a zene "spektrális eloszlásától", pillanatról pillanatra!
Ráadásul a hangsugárzó messze nem Ohmos ellenállású, ezért célszerű a fázisszöget is figyelembe venni, ahhoz, hogy mérlegelni lehessen, mennyire könnyen hajtható az adott hangsugárzó.
A valóság nem olyan egyszerű, hogy a zene hol hangosabb, hol halkabb, de az is igaz... :D
Én nem akartam ennyire belemenni, de gondolom ezért említette az egyik válaszadó a zenei jellel történő kivezérlést.
4-re. Itt kiművelődhetsz arról, hogy villamosmérnöki szempontból miféle komplex terhelést jelenthet egy hangsugárzó, illetve hogyan lehet valóban jól jellemezni egy teljesítményerősítő tudását:
#4 válaszoló! Egy hangszóró nem ohmos, hanem inkább induktív jellegű fogyasztó, tehát pl. egy mélysugárzó csak pár Hz-es tartományban fogja elérni az impedancia minimumát. Ha van egy papíron 8 ohm hangszóród, ami szól 40-150Hz-ig, az kb. csak egy 50-60Hz-es tartományban lesz 8 ohm közelében, alatta-fölötte 10-15 akár 20-30 ohm is lehet. Persze ez függ a doboz kialakítástól is, mert pl. egy bassreflex hangfalnál a reficső hangolási frekvenciáján lesz az impedancia minimum. Nem olyan egyszerű ez, hogy 8 ohmos hangfal, egész hangsávban 8 ohmal terheli az erősítőt. Épp ezért írtam, hogy zenei anyaggal terhelve, ahol folyamatosan változik a frekvencia, folyamatosan más teljesítményt szed ki az erősítőből a hangszóró.
PL. itt egy impedancia jelleggörbe: [link]
40Hz-en ami elég mély hang, 100 ohm körüli az ellenállás. Itt a hangszóró szabad levegőn, század akkora teljesítményt vesz fel, mint pl. 10Hz-el lentebb vagy fentebb. Tehát ha ez a hangszóró ezer wattos, akkor 30Hz-en ezer wattot szed ki az erősítőből, de 40hz-en már csak 10 wattot. Ha meg ládába rakod, hajjajj, még bonyolultabb a dolog.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!