Belecsaphatott a villám a gépembe?
"Ezért érdemes olyan konnektort venni a számgéphez ami véd az ilyen ellen, már 2-3 ezerért kapni"
Önmagában annyit ér, mint halottnak a csók. Persze ha megvan a B és a C fázis, akkor tökéletes, ha nincs, akkor ilyen esetben mintha ott sem lenne.
Nagyon triviális, de nem felejtetted kikapcsolva a tápot? Ha nem, akkor kapcsold ki pár percre, újra be, és próbáld úgy bekapcsolni a gépet.
A közvetlen villámcsapás ritka dolog, biztosan nem ez törtétn (akkor lenne égett szag :) ).
A villám legtöbbször úgy tesz kárt, hogy áramot kelt a környező vezetőkben. Mivel a villám nagyon hirtelen meginduló áramot jelenti, ezért nagyon gyorsan változó mágneses teret generál. Ez cserébe feszültséget indukál mindenben, ami vezeti az áramot (a hatás mértéke függ még néhány dologtól).
Lényeg a lényeg, nem kell, hogy belecsapjon valamibe a villám ahhoz, hogy tönkretegye, elég, ha csak a közelben villámlik.
Van olyan biztosítás, ami külön ki is köti, hogy villámcsapás által okozott kárért fizetnek, de az indukció miatt okozztért már nem.
A jó hír az, hogy ezt a fajta károkozást sokkal könnyebb kivédeni, mint a közvetlen villámcsapást, ez ellen kis méretű és olcsó túlfeszültségvédő patronok, illetve az ezzel (vagy hasonlóval) szerelt, boltban kapható túlfeszültségvédett elosztók / hosszabbítól / dugaszok megvédenek.
A rossz hír, hogy a kikapcsolt táp nem biztos, hogy elég, mert simán csinálhat sok ezer voltot egy közelben lecsapó (vagy akár felhő-felhő) villám is.
Baj főleg akkor van, ha egy készülékbe több kábel is be van dugva, amelyek más-más módon vannak elvezetve (nem egy kábelcsatornában), és esetleg egy másik helyen összefutnak, így hurkot alkotnak.
Egy példa erre az, ha a routered és a géped is rá van dugva a számítógépes- és az elektromos hálózatra is, de az ethernet vezeték nem a villanyvezetékek mellett fut (ez is többnyire így van).
Ilyenkor a túlfeszvédett dugó sem biztosan segít, ugyanis nem az elektromos hálózat vezetékei között alakul ki nagy felszültség, hanem az ethernet kábel és az elektromos vezeték között. A túlfeszvédelemnek akkor van értelme, ha MINDEN kábel keresztülmegy rajta, ami bemegy a készülékbe (vagy keresztülmegy valamin, ami RENDESEN össze van földelve).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!