Hangrendszer építése, hogyan?
Sziasztok!
Gondolkoztam azon hogy a jelenlegi kis 2.1 hangrendszerem helyett, vagy éppen mellé egy álló, 3 utas hangfalpárt kéne beszerezni.
A mostani is szépen szól, nincs vele gond, csak régóta vágyik a szívem egy álló hangfalpárra.
Az a baj, hogy nem igazán értek hozzá mélyebben, ezért szükségem lenne kis felhomályosításra. Ha van egy kinézett 3 utas hangfalpár, pl. 2x150W teljesítménnyel, akkor ahhoz még szükségem van egy erősítőre, amivel pl. PC-re vagy TV-re tudom kötni. Igaz?
Az hogy milyen erősítőt veszek hozzá, mennyire számít, mit kell néznem? Fontos dolgok akár a hangfalak, akár az erősítőt illetőleg?
"Egy szobai hangfal -6 decibellel sosem fog valóban 30Hz-et hozni. Sub frekvenciához, óriási ládatérfogat kell."
Ez tárgyi tévedés ebben a formában! Az első mondat gyakorlatilag nem igaz. Számos ilyen hi-fi hangsugárzó van, ami még egyenletesebb átvitelt hoz. (Nem kicsik, de nem is 400 literesek, rosszabb a hatásfokuk, cserébe mélyebbre mennek.)
Nem hibádzik a mondat. Ez úgy működik, hogy vagy a hangváltóval, vagy betáp oldalról elektornikával lerontják a szóró érzékenységét a föntebbi sávban.
PA-ban sincs olyan sub, ami 110 decibel érzékenységgel lesugároz 30Hz-et. Lerontják processzálással az érzékenységet az 50-100Hz-es tartományban, és úgy hozzák az aránylag egyenletes alsó sávot.
Vagy a másik megoldás, olyan szórót alkalmaznak ami átvisz egyenletesen. De az nem éri meg, processzálni olcsóbb. :)
Ne haragudj, de egy az egyben hamis volt az állításod. Tárgyi tévedés volt.
Sajnos féligazságokat írsz. Fizikailag az természetesen igaz, hogy a kis dobozméret, jó hatások és a mély átvitel közül tetszőleges kettőt lehet választani. A szobai hi-fi hangsugárzók jóval kisebb hatásfok mellett kezelhető dobozméret mellett mélyre lemennek. Az, hogy nincs olyan hi-fi hangsugárzó, ami -6dB-n 30 Hz-t adna, az NEM IGAZ. Számos ilyen van. Gond nélkül lehet sorolni őket.
A Celestion már vagy 40 éve fölismerte azt, hogy szobai körülmények között, már az akkori erősítők mellett sem volt szükség 100dB közeli hatásfokra. Egyszerű módon, "akusztikus felfüggesztéssel", sokkal kisebb hangdobozzal elértek ugyanolyan, vagy még mélyebb mélyátvitelt. Persze a fizika működik, ezt pont nekem nem kell mondanod. A trükk az, hogy sokkal kisebb hatásfokú dobozt építettek, de mivel nem hangosításról volt szó, hanem szobai körülményekről, így kb. senkit sem zavart.
"Egy a lényeg, 6-12 colos hangszóróval SOHA nem fogsz lesugározni olyan érzékenységgel 30Hz-et, mint mondjuk 50-60Hz-et. Fizikai képtelenség. Még egy dupla 18 colos szóróval is baromi nehéz."
Ez tárgyi tévedés. Más felépítésűek, más paraméterekkel rendelkeznek a hangosításra és szobai hi-fi-re tervezett hangszóróknak.
"Legyen akár milyen jó a hangszóró. Subhoz nagy membrán kell, hangerőtől függetlenül. "
Hangerőtől függetlenül éppen hogy nem igaz az állítás...
Értem mit írsz. De. Nem írtam féligazságot, nincs olyan szóró ami lemegy 30hz-re, -6dB-el, illetve van, de mint mondtam, annak le van rontva felsőbb oktávokban az érzékenysége.
Zárt ládával eleve nem lehet elérni ilyet. Bassrefivel megint nem, mert ahhoz hogy egy olyan kis dobozt amiben 6-8" jól érzi magát, baromi hosszú-->portzajos reficső kell. Bandpass? Ugyan ez.
TL-ben el lehet érni azt amit mondtál, akár 10 centis szóróval is, de az egy más történet teljesen.
Itt nem csak a szóró, de maga a láda konstrukció is határt szab az alsó frekvenciának. Vagy baromi nagy láda, vagy puffogós, baromi lassú brummogás lesz ha 30 Hz-et akarsz.
"Ez tárgyi tévedés. Más felépítésűek, más paraméterekkel rendelkeznek a hangosításra és szobai hi-fi-re tervezett hangszóróknak."
Mert szobába nem lehet 18" szórót berakni? Tiltja a törvény vagy miért vagyunk ennyire földhöz ragadottak?
"Zárt ládával eleve nem lehet elérni ilyet."
Ez már megint tárgyi tévedés.
Zárt hangdobozzal fizikailag bármilyen mély hangot le lehet sugározni, más kérdés, hogy milyen hatásfokkal és mekkora is lesz a láda...
"Mert szobába nem lehet 18" szórót berakni? Tiltja a törvény vagy miért vagyunk ennyire földhöz ragadottak?"
Nem hinném, hogy én voltam a földhözragadt. Pont hogy előttem világos a kétféle alkalmazás közötti különbség és a különbség a Thiele-Small paraméterekben.
Nem, nem tiltja a törvény. De a normális user számára fölösleges az a hatásfok. Fölöslegesen nagy és drága a normális szobai fölhasználás szempontjából.
Normális esetben szükségtelen, objektíve hangminőségbeli érv nincs mellette (inkább ellene) és alkalmas lehet az egészség károsítására, illetve a szomszédok/családtagok idegeinek rongálására.
Olyan ez, mint egy 500 lóerős autó. Nem tiltja (talán) a törvény, de hétköznapi esetben értelmes indoklást nehéz találni hozzá, hogy miért is lenne "szükségszerű".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!