Nem rég vettem egy 50 colos lg 50ph660v tipusu smart 3d tvt. Mivel activ 3 d pontosan nem tudom mit is jelent miben külömbözik a passiv 3 d? ronngálja e a szemet ha igen miér?
A lényeg, hogy tudatos vásárlóként a vásárlás után tájékozódsz ilyesmiről...
Az aktív 3D lényege, hogy olyan technológiával állítja elő a 3D-s képet, aminek a megtekintéséhez egy aktív, elemmel v. akkuval működő szemüvegre van szükség. Ezek általában felváltva takarják ki az egyik, majd a másik szemet és ezzel jön elő a 3D. Általában van egy vezérlő jel is, ami a szemüvegeket hangolja, mivel ez általában egyedi nehéz utángyártott szemüveget kapni hozzá.
A passzív ezzel szemben nem használ elektronikát a szemüvegekben, a képet általában polarizációval oldja meg. Így után gyártott szemüveget is könnyebb hozzá beszerezni.
Hogy rongálja-e a szemet nehéz megmondani. Ha beleesik a TV a szemedbe, akkor biztos. Valószínűleg ha naponta megnézel 1 filmet akkor még nem vakulsz meg, de ha túlzásokba esel, akkor jó eséllyel kell majd szemüveg.
Az aktív 3D, időben gyorsan felváltva jeleníti meg a képet teljes felbontásban az egész képernyő felületet kihasználva minden kép kirajzolására, méghozzá olyan sebességgel váltogatva amit a szemünk már nem képes rezgésként észlelni, tehát nyugodt képet látunk.
A szemüvege vezérelt LCD-panelt tartalmaz, ami szinkronban felváltva eltakarja a két szemünket, a megjelenő képnek megfelelően. Így mindig csak egy képet látunk egyszerre, de olyan gyorsan váltakozva, amit képtelen a szemünk mozgásként észlelni. Egyszerre mindkettőt észleljük a szem reagálási tehetetlenségét kihasználva, mert a szemünk a megjelenítésnél hosszabb ideig emlékszik a korábbi látványra.
A passzív 3D a képernyő felületet felosztja képernyő sorokra. A két képet egymás közeiben sugározza egy időben. ebből adódik, hogy mindkét oldali kép csak fele felbontásban kerül a képernyőn kirajzolásra. mert egy időben kettő képnek kell elférni egyetlen képernyőn.
Minden páros Sorban csak az egyik oldali szemnek szánt kép látszik és minden páratlanban a másikhoz tartozó jelenik meg.
A képernyőn páros soronként vagy egyik irányba polarizált szűrő sáv és a páratlan sorok fölött van egy ellenkező irányban polarizált szűrő sávok sora, szintén végig lefelé.
A szemüvegben is ugyanúgy egyik és másik oldalon van egy-egy ellentétes irányú polarizáltságú szűrő, ami a képernyőről csak a neki megfelelő irányú szűrőn átjutó fényt engedi át.
Tehát minden páros sort csak a bal, és minden páratlan sor csak a jobb szemmel láthatunk.
A másik szemnek szánt képet tartalmazó sorok ellenkező szemmel fekete vékony vízszintes csíkokként látszanak közelebbről. Ebből adódik a fele felbontás is és ezért javasolják a passzív rendszerű megjelenítőknél az LG mérnökei is, hogy távolabbról kell nézni, mint az aktívot.
-
A térélmény attól nem lesz nagyobb vagy kisebb, hogy melyik technológiával jeleníted meg a térhatást. Viszont a passzív 3D az alkalmazott rendszer miatt nem tudja létrehozni a teljes FULL HD felbontást a szemüvegével (csak nélküle, térhatás nélkül).
Ha megnézel azonos távolságból egy aktív és egy passzív rendszerű megjelenítőt, a passzív kb kétszer akkora távolságból látszik tisztának, mert közelebbről lehet látni a passzív rendszer látható sorai között a feketének látszó csíkokat, de csak a szemüvegével. Ez a működési elve.
-
Még valamit érdemes tudni a térhatásról.
Van aki nem látja!
Ezt úgy nevezik, hogy sztereó-vakság.
Sokan nem is tudnak róla, de azt ezért nem értik, hogy miért jó a 3D mozi vagy az ilyen tv.
itt lehet róla többet olvasni, ha valaki a pontos részletekre is kiváncsi:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!