Ha van egy régi hangfalam és szerzek hozzá valahonnan valamilyen erősítőt min múlik? Hogy működni fog-e milyen adatokat egyeztessek?
a hangfalak impedanciája(Ω), soha ne legyen kisebb mint az erősítőn feltüntetett érték! (nagyobb lehet)
és az erősítő DIN szabv. szerinti kimenő teljesítménye(W), azonos impedancia mellett, ne haladja meg a hangfalakon feltüntetett max. terhelhető teljesítmény(W) értékének 50-60% át!
"az erősítő DIN szabv. szerinti kimenő teljesítménye(W), azonos impedancia mellett, ne haladja meg a hangfalakon feltüntetett max. terhelhető teljesítmény(W) értékének 50-60% át!"
Ez egy ókori baromság, egy lengőtekercs a névleges terhelhetőségének 4-5xösével is terhelhető rövid ideig.
Ha egy 100 RMS wattos hangszórót 2-300 wattos erősítővel hajtasz, nem lesz baja. Ha pedig 50-60 wattal hajtod, elképzelhető hogy az erősítőt négyszögesedésig vezérled, az pedig gyorsabban megöli a szórót, mint egy 2-3x akkora erősítő...
A lengőtekercs legnagyobb ellensége az egyenfesz, vagy a négyszögjel. Túlterhelést bírják.
Előző vagyok. PA technikában a hangszórókat a végletekig kihajtják, az összes tartalékát felhasználva, a minél kevesebb hangfallal, minél nagyobb hangerő elérése érdekében.
Van egy olyan íratlan szabály, hogy ha nincs a rendszerben limiter, akkor az erősítő max. teljesítménye legyen akkora, mint a szóró névleges terhelhetősége. Ha van limiter, akkor az erősítő a hangszóró RMS terhelhetőségének 150%-a, ha van egy jól beállított rendszer proci, akkor 200%-a.
Az 800-1000w RMS mélyládákat 1800-2000 wattos erőkkel hajtják, sokszor 8-10 óráig folyamatosan. Persze hiba, leégés előfordul, de a mai technikákban már elég ritka.
#2-3!
magyarázd el ezt annak is, aki pl. egy pár, Quad 405, DENON PMA 540, Onkyo RI TX-9022, Technics SE-A1000, Marantz PM11S2, PM68 stb.... minőségi erősítőre, amelyeknek a színuszos teljesítménye 100W csatornánként, egy pár ugyancsak 100W színuszos terhelhetőségű hangfalat csatlakoztatott, és maximálishoz közeli hangerőn üzemeltetve, jó dinamikájú zenei résznél, kirepült a hangszórók membránja!
Utolsó: durva túlzással az elektrodinamikus hangszóró, ha az nem valami hulladék, sosem torzít, csak egyszerűen leég.
Ha szarul van megtervezve, a mágnes erőteréből kilép nagy kitérésnél a tekercs, ekkor torzíthat a szóró, de ahhoz nagyon bénának kell lennie.
Illetve a vacak felfüggesztés, vasalás miatt szokott koppanni a cséve alja. Normálisabb szóróknál egyik sem fordul elő.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!