Hány hangfalalt lehet egymás után bekötni egy erősítőre?
Ha veszek egy 2X120W-os 8 Ohm-os erősítőt, akkor arra rá lehet kötni mind két oldalára 2db 60W-os 8 Ohmos erősítőt?
Azt olvastam ha egymás után kötöm be az hangfalakat, akkor osztódik az Ohm így már csak 4 Ohm lesz belőle?
És ha csak 1 db 60W-os hangfalat kötök rá mind két oldalra, akkor nem fog leégni a hangfal? Vagy ha többet, akkor mi lesz?
Bármilyen erősítővel hajthatsz, bármilyen hangfalat. Ugyan úgy ráköthetsz egy 10 kilowattos RMS digitális végfokra egy 10 wattos hangszórót, mint egy 10 wattos erősítőre egy 2 kilowattos hangszórót.
A lényeg, hogy egyiket se hajtsd túl. Ezt érezni kell, miközben növeled a hangerőt, ahhoz nagyon hülyének kell lenni, hogy ne vedd észre hol az erősítő vagy a hangszóró vége.
Azt megjegyzem, hogy a hangszóró durva túlzással sosem torzít. Csak leég. Az, hogy azért ég le, mert túlhajtod kevésbé esélyes mint az, hogy az erősítőt hajtod túl, és a torz jel égeti meg a lengőtekercset. Egy 100 wattos erősítővel könnyebb leégetni egy 1000 wattos hangszórót, mint egy 1000 wattos erősítővel egy 100 wattos hangszórót.
Rendeben köszönöm a válaszokat, sokat tisztult a kép. Az lenne még a kérdésem, hogy akkor vajon hogy csinálhatják az áruházakban a hangrendszert, hisz ott nagyon sok hangszóró van és gondolom egy rendszerről megy az egész? Ott hogy kötik össze a hangszórókat?
Az első válaszolótól kérdezem, hogy a 2x60W-ost párhuzamosan vagy sorosan gondolta?
Soros kötésnél egyszerűen összeadod az ellenállás értékeket. Párhuzamos kötésnél pedig replusszolod. Magyarul a reciprokokat adod össze.
1/Reredő = (1/R1) + (1/R2) + (1/R3) és így tovább.
Tehát ha 2 darab 8 ohmos hangszórót sorba kötsz, az 16 ohm (8+8). Ha 2 darab 8 ohmosat párhuzamosan kötsz, akkor 1/Reredő = 1/8 + 1/8 azaz 1/Reredő = 2/8 mivel az eredő is reciprok, ezért a 2/8-ból is reciprokot vonsz, és így lesz 8/2, azaz 4 ohm.
3 darab 4 ohmos párhuzamba kötve: 1/Reredő = 1/4+1/4+1/4 azaz 1/Reredő=3/4 ebből reciprokot vonva Reredő=4/3=1,3333 ohm.
Bocs hogy ilyen szájbarágósan írtam, de szerintem nem vagy tisztában a replusz művelettel.
Áruházakban 100 voltos hangrednszereket használnak. Ami azt jelenti, hogy mivel sok hangszóró van, és ne legyen nagy áramfelvétel, kevesebb fesz. essen a vezetéken (röviden kisebb veszteség érdekében) olyan erősítővel hajtják a hangszórókat, amely 100 voltos fesz. generátor. És erre köthetnek párhuzamba akár 30-50 hangfalat is, mivel nagy a fesz. (a hangdobozok is 100 voltra vannak méretezve) nem lesz nagy áramfelvétel.
Valamint ezek az erősítők fix. 100 voltal dolgoznak, ami azt jelenti, hogy ha változtatod a hangerőt, nem a kimenő feszültséget szabályozod mint egy hagyományos erősítővel, hanem a kimenő áramkorlátot csökkented/növeled.
Ha sorba kötöd 16 lesz ha párhuzamosan , 4 ohm .
Az áruházakban talán 100v-os rendszert használnak, ott sokat lehet sorba kötni.
Az áruházi hangrendszer teljesen más.
Az otthoni hifi hangcuccoknál a kis impedanciás hangdobozokat összekötik egy kis impedanciás erősítővel, megfelelő vastagságú vezetékkel, és kész.
Például egy 4 ohmos 120 wattos hangdobozt 120 watt teljesítménnyel történő meghajtásához 22 volt feszültség lesz a végfok kimenetén, 5,45 amper áram fog folyni a vezetéken. Ez egy szobában elmegy, a kábel vesztesége elhanyagolható.
Ha egy tízezer négyzetméteres csarnokot szeretnél behangosítani (szigorúan csak halk áruházi háttérzene és bemondás céljára) mondjuk az előző teljesítmény tízszeresével, akkor ha sok hangdobozt párhuzamosan kötnél, a végén kijönne, hogy fél ohmos impedanciájú erősítővel kéne hajtani, és 100 ampernek kéne a vezetéken folyni, és elvinni mindezt egy 200 méteres nyomvonalon... ugye ez látszik hogy lehetetlen... :)
Ezért az áruházi, szállodai vészjelző, pályaudvari, stb hangrendszerek 100 voltosak. 100 volt a névleges feszültsége a hangvonalnak, és minden egyes hangszóróban van egy-egy illesztő transzformátor. A hangdoboz impedanciája attól függ, hogy épp belül hány wattos állásba köti be az ember az illesztőtrafót. Egészen addig lehet újabb és újabb hangszórókat rákötni a hangvonalra, ameddig az összteljesítményük el nem éri a végfok teljesítményét. Gykorlatban a hosszú élettartam kedvéért nem szoktunk 75-80%-nál jobban leterhelni egy végfokot.
Ezzel a 100 voltos rendszerrel viszonylag nagy teljesítményeket lehet viszonylag kis áramerősség mellett nagy távolságra továbbítani. A fent említett tízezer négyzetméteres példa egy valós eset volt, kb egy éve telepítettük, 2x2,5-es MTK vezetéken ment el a hangvonal több körre osztva, összesen kb ezer watt, több zónára osztva... a szövegérthetőséghez és a halk háttérzenéhez még így sem kellett kihajtani a végfokot, maradt még 6-8 dB tartalékunk.
Hangfalakat sorosan kötőnek ment a piros pacsi. Több utas hangszórókat sorbakötve a keresztváltók egymásnak mennyire fognak bekeverni? Nagyon!...Na ugye...
100 voltos rendszeren is a kimenő feszültséget szabályzod.
Ugyanúgy mint egy mezei otthoni erősítőnél.
A 100 volt csak annyit jelent, hogy sinus jellel meghajtva 0 dB-ig kivezérelve a végfokot a kimenő feszültség 100V RMS lesz.
ha nem küldöd meg 0 dB-ig, akkor kevesebb. Az elpzp hozzászólásomban írt áruház végfokaiból kellemes háttérzene hangerőnél kb. 15-20 volt jött ki.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!