Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Elmondaná nekem valaki egy...

Elmondaná nekem valaki egy józan paraszt eszével egy laikusnak mit jelent a tranzisztor? Mire jó? És miért előnyösebbek a mai rádiók?

Figyelt kérdés
tudom hogy rá lehet keresni google-n, de szájról szájra talán érthetőbben hangzik majd
2013. szept. 23. 08:43
 1/9 anonim ***** válasza:
2013. szept. 23. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

A tranzisztor egy erősítő elem (eszköz).

Kb. annyit tesz, hogy 1ma árammal (1V feszültséggel) vezérelhetsz 100mA (100 V) áramot/feszültséget.

Nagyon prózaian: 10-20 deka erővel nyomod a gázpedált, aztán a kerekeken lesz belőle 50-100kg.

Én azt nem állítanám, hogy előnyösebbek...

Pont amitől rádió a rádió: szelektivitás, zavarérzékenység abban lényegesen rosszabb. De Ti ezt már nem tudjátok.

Amúgy jobb: kevesebbet fogyaszt, jobban tűri ütést, rázkódást, olcsóbb.

2013. szept. 23. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Többféle tranzisztor létezik, de alapvetően egy olyan eszköz, amivel kis energiával lehet jóval nagyobb energiát kapcsolni vagy vezérelni.


Mondjuk nézzünk egy nagyon leegyszerűsített példát. Van egy mikrofonod, amiből egy nagyon gyenge jel jön ki, ezt szeretnéd egy hangszóróban hallani. Ha rákötöd közvetlenül a mikit a hangszóróra, nem fogsz semmit hallani, mert túl kicsi a jel teljesítménye, hogy megmozdítsa a hangszóró membránját.

Mondjuk van egy tápegységed, ami már meg tudja hajtani a hangszórót, csak abból meg ugye nem jön hang.

A tranzisztor arra jó, hogy a tápegység nagyobb áramát vezéreljük ("kapcsolgassuk") pontosan úgy, ahogy a mikrofonból jövő jel is jön. Tehát egy kis jellel vezéreljük a nagyobbat, hogy a nagyobb jel úgy változzon, ahogy a kicsi. Ezáltal megkapjuk a kicsi jel nagyobb változatát, magyarul felerősítettük.


Példa: Mondjuk egy zászlóval kell jelezned egy távolabbi helyre, de olyan nehéz a rúdja, hogy nem tudod megemelni. Van egy erős figura, aki elbírja, de ő meg nem tudja a jeleket. Ezért ő emelgeti a rudat, te meg mutatod, hogyan csinálja. Olyan, mintha a te mozdulataidat felerősítettük volna. :)

2013. szept. 23. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

"És miért előnyösebbek a mai rádiók?"

Mint a csöves rádiók?


Vannak mindkettőnek előnyei, de a tranzisztor két nagy előnye, hogy kisebb és kevesebbet fogyaszt.

2013. szept. 23. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Ez egy jó kis animáció.

[link]

Egy pici víz beöntésével lehet szabályozni a nagyobb víztömeg mozgását.

Ez egyébként elég jól mutatja a bipoláris tranzisztorban folyó áramok útját is.

2013. szept. 23. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
nagyon jók az írások, köszi szépen, de azt nem értem hogy akkor miért voltak olyan nagy hodály rádiók az 50-es években, volt pici is tudom de átlagban hatalmasak voltak
2013. szept. 23. 10:12
 7/9 anonim ***** válasza:
Mert a tranzisztort csak abban az évtizedben találták fel.
2013. szept. 23. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

3 lába van, nyugalmi állapotban a két szélső lába között ~szakadás van. A "felső" lábát egy relatív nagy tápfeszültségre kötjük. Az "alsó" lábat a 0 pontra. A "középsővel" pedig vezéreljük. Mint egyik hozzászóló által linkelt ábrán látható, a középső lábat nagyon kicsi árammal vezéreljük, és az átfolyó áram függvényében nyitja ki a két "szélső" lába közötti átmenetet.


Egy nagyon primitív gyakorlati példa: van egy 8 ohmos, 100 wattos hangszóród, meg egy maximum 28mV-os kimenő feszültségű fejhallgató kimeneted a számítógépen. Meg akarod hajtani a hangszórót egy 1 tranzisztoros erősítővel. Akkor neked 28,28 voltos feszültséget kell adni a hangszórónak, hogy pontosan 100 wattot hajtson át rajta az erősítő (P=U^2/R). Választasz egy tranzisztort, ami elbír 28,28 voltot, és az erősítése 100. A felső lábát ráakasztod a tápra, alsót a 0-ra, középsőt pedig a hangkártya jelútjára. Ha a hangkarit max-ra veszed, akkor fogja teljesen kinyitni a tranzisztorod a középső lába, így a teljes tápfeszt ki tudod vezérelni a kimenetre, és 100 wattal hajtod a hangszórót.

2013. szept. 23. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

És hogy miért jobb a régi, csöves erősítőknél? Egész egyszerűen kevesebbet fogyaszt, jobb a hatásfok (60-70%). Gondolj bele egy rendezvényen ahol szükség van 10ezer watt teljesítményre, nem mindegy, hogy elég egy olyan erősítő park ami ahhoz hogy leadjon ekkora kakaót, felvesz ~15 ezer wattot, vagy csöves erősítő fokozatokkal (30-35% hatásfok) szerelve felvesz 35 ezer wattot.


Viszont hangja sosem lesz olyan száraz, természetes, meleg, mint egy jól megépített csövesnek. Bár vannak olyan tranzisztoros erősítő kapcsolások, és olyan minőségű félvezetők, amikkel már meg lehet közelíteni egy csöves erősítő hangját, de nem éri el.

2013. szept. 23. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!