Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Airsoft karbanzartás. Hogyan?

Airsoft karbanzartás. Hogyan?

Figyelt kérdés
Elvileg kapok hozzá egy tisztítópálcát amire egy ronydarabot tekerek,arra mit kell tenni? és a gearboxba milyen kenoanyagot kell fújni?

2013. júl. 22. 20:57
 1/2 A kérdező kommentje:
vagy asszem nem is a gearboxba hanem a hop-up ba :D
2013. júl. 22. 21:02
 2/2 anonim ***** válasza:

Az airsoft fegyverek karbantartása, használata [Becz László]

Az alábbi kis összefoglaló megpróbálja az aisoft fegyverek megfelelő karbantartására, használatára és kezelésére vonatkozó teendőket csokorba gyüjteni.



Mostanában sajnos azt tapasztalom, hogy eléggé elharapóztak — főleg a kezdő játékosok körében — a használt airsoft fegyverek, főleg az AEG-ek és gázos pisztolyok nem megfelelő karbantartásából, használatából, kezeléséből származó problémák, hibák. Az alábbi kis összefoglaló megpróbálja ezeket a teendőket csokorba gyűjteni, ezáltal egyszerűbbé és átláthatóbbá tenni a fegyverekhez fűződő alap tevékenységeket, illetve a fegyvereknél mind hosszabb élettartamot elérni.



Használat


Soha ne lőj a fegyverrel „szárazon”, bb nélkül!


Mivel ha nincsen bb a fegyverben, a gearboxban lévő dugattyú teljes erővel vágódik a hengerfej falának, így nem keletkezik a bb hiányában megfelelő sűrítés, és ezáltal légpárna, ami csökkentené a felütközés és az ebből kialakuló rezgés erejét. Természetesen előfordulhat, hogy kifogy a tárból a bb, de próbáljuk meg a bb nélküli lövések számát a minimálisra csökkenteni. Nagyon jól hallható egyébként az üres, és a töltött fegyverrel történő lövés közötti különbség.



Mindig fesztelenítsd a rugót!


Ha sorozatban lősz a fegyvereddel (AEG), akkor lehetséges, hogy a dugattyú, és vele együtt a rugó, megfeszített (hátsó) helyzetben áll meg. Ez azonban negatívan befolyásolja a rugó erejét, és élettartamát. Pl. ha igy megfeszített rugóval tárolod a fegyvert a következő játékig, akkor előfordulhat, hogy a rugó jelentősen kigyengül. Ezt az állapotot megelőzhetjük azzal, hogy 2-3 egyeslövést adunk le a fegyverrel, így biztosíthatjuk azt, hogy a dugattyú, és vele együtt a rugó mellső, „nyugalmi” állásban legyen.



Ne tegyél a fegyverbe használt bb-t!


Soha ne tölts a fegyverbe (tárba) már kilőtt, használt bb-t. Még akkor sem, ha csak otthon „célbalövésre” használtad. Ekkor is ragadhat rá por, piszok, illetve eldeformálódhat, ami lövés közben a bb töréséhez, duguláshoz vezet, és sok esetben a hop-up gumi és a cső látja kárát. Ne feledd, itt századmilliméterekről van szó! Egy bb-n max 60 fillért spórolsz, viszont egy javítás nagyságrendekkel többe kerülhet.



Mindig teljesen feltöltött akkut használj!


A nem teljesen feltöltött akku gyakran vezet a tűzgyorsaság idő előtti csökkenéséhez. Ami viszont sok esetben a gearbox rossz helyzetben való megállásához, beékelődéséhez, szorulásához, illetve szélsőséges esetben töréshez vezethet. Töltés előtt célszerű az akkumulátort kisütni, hogy az akkunk élettartama ne csökkenjen jelentősen.



Tartsd a fegyvert és akkut szárazon!


A lehetőségek szerint a fegyverünket ne tegyük ki feleslegesen nedvességnek, pornak. A fegyverbe jutó por és nedvesség jelentősen csökkenti annak élettartamát. Ha az akkumulátort és a fegyvert nedvesség éri, akkor a legrövidebb időn belül töröljük szárazra.



Egyes vagy sorozat?


Ha lehet, akkor rövid sorozatokkal lőj, mivel egyeslövésben nagyobb a fegyver áramfelvétele, könnyebben beég az elsütő érintkező, illetve hamarabb merül le a fegyvered akkumulátora. És nem utolsósorban a sorozatos egyeslövés nagyobb igénybevételnek és kopásnak teszi ki az egyeslövés-megszakítót és a gearbox egyéb elemeit. Soha ne lőjünk hosszú sorozatokat (pl. egy tárat egy sorozattal), ez károsíthatja a belső alkatrészeket és nagyon felmelegítheti a motort.



Működési hőmérséklet


Mivel ezt a sportot javarészt a szabadban űzzük, a környezeti hőmérséklet jelentős szerepet játszik a fegyvereink hadrafoghatóságában. Nyáron az akku, a vezetékezés és a motor is hamar túlmelegedhet, a gumi alkatrészek, és a műanyag is károsodhat, főleg, ha a fegyverünket rövidebb-hosszabb időre a tűző napon hagyjuk. Télen +10 °C alatt az akkumulátorok nem képesek a bennük levő töltést 100%-ban leadni, ezt úgy küszöbölhetjük ki, hogy csak a játékkezdés előtti legutolsó pillanatban helyezzük be a fegyverbe az akkut. Addig tartsuk a zsebünkben, vagy a kocsiban, meleg helyen. Hidegben könnyen bekeményedhetnek a gumi alkatrészek (hop-up, dugattyú) illetve tuningolt fegyverekben könnyebben törnek az alkatrészek, leggyakrabban a spiáterből készült elemek (gearbox). Ezt sajnos nem lehet 100%-ban elkerülni, azonban a geabox, a cső, és a hop-up, tár megfelelő karbantartásával csökkenthetjük ennek esélyét. Használat előtt a csőbe, a tárba és a hop-uphoz fújjunk egy kis szilikon sprayt, ez megakadályozza pl. tuningcsöveknél a bb-k beszorulását a csőbe.



Biztosító


A fegyverbe épített biztosító a játékterület, a visszaálló pont, akadály esetén, és a belövési zónán kívül mindig biztosított (SAFE) állásban legyen.



Alap karbantartás


AEG:

Használat után távolítsuk el a fegyverből a tárat, győzödjünk meg róla, hogy nincsen a csőben bb, majd egyeslövéssel fesztelenítsük a rugót. Vegyük le róla az akkumulátort. Kívülről töröljük szárazra, majd egy tiszta ronggyal vagy egy kis kefével (használt fogkefével) távolítsuk el róla a szennyeződéseket. Győzödjünk meg róla, hogy a tárfészekben semmilyen idegen tárgy (faág, bb) nincsen. Tekerjünk egy kb 6-8 cm hosszú, 1 cm széles papírtörlő- vagy papírzsebkendőcsíkot a fegyverhez kapott tisztítópálcára. Majd tekerjük le a hop-upot, és a hop-up kamrán keresztül szilikonspray-t fújva a csőbe, tisztítsuk ki azt a tisztítópálca segítségével. Extrém esetekben a cső belsejébe olyan szintű a felhordott szennyeződés mennyisége, hogy csak erősebb anyagok alkalmazásával (pl. acetonmentes körömlakklemosó) juthatunk eredményre. Ezt azonban minden esetben a cső kiszerelt, helyzetében, a hop-up gumit eltávolítva végezzük el, mivel ezen anyagok megmarhatják a műanyag és gumi alkatrészeket. Tisztítás után fújjunk egy kis adag szilikonsprayt a csőbe, megelőzendő a hop-up gumi bekeményedését, és ezzel a fegyvert el is tehetjük pihenni a következő játékig.



GBB, NBB:

Használat után távolítsuk el a fegyverből a tárat, győzödjünk meg róla, hogy nincsen a csőben bb, majd az AEG-eknél ismertetett módon tisztítsuk meg a csövet. Fokozottan figyeljünk a GBB-s fegyvereknél a csúszó felületek tisztítására, és kenésére. A szilikonspray-n kívül ne használjuk semmilyen más ásványi alapú olajat, mert károsíthatják a fegyver fém és ABS alkatrészeit. A tárból engedjük ki óvatosan a megmaradt gázt, vigyázva arra, hogy a tár kiömlőszelepének gumi tömítését ne károsítsuk. Fujjunk egy kis szilikont a szelepekre, járassuk meg őket, majd töltsünk egy nagyon kis gázt a tárba, megelőzendő a gumi tömítések kiszáradását.



Spring:

Az akkumulátor eltávolításának kivételével megegyezik az AEG-eknél ismertetett módszerrel.



A játék során általánosan előforduló meghibásodások


Ha hiába húzod az elsütőbillentyűt, de a fegyver nem működik, ellenőrizd az alábbiakat:


az akku csatlakoztatva van-e?

a csatlakozó ép, és a fém érintkező nincsen kicsúszva a műanyag házából

a biztosíték nem égett ki?

a vezetékezés nem szakadt-e?

a markolatot vagy markolat alját levéve nincsen-e lecsúszva a motorról?

az elsütőbillentyű a megszokott szerint működik. Ha könnyebben megy, akkor előfordulhat hogy az elsütő érintkező törött, nem érintkezik vagy beégett.



Ha a motor megy, de a fegyver nem lő:


törött a fogaskerekek közül valamelyik,

törött a dugattyú,

törött a tappet plate, vagy a nozzle.



Ha a fegyver csak néha-néha lő:


nem jó, illetve nem jól adogat a tár,

nincsen rendesen a helyén a tár,

poros, rossz minőségű a bb,

rossz vagy kopott a tappet plate, vagy a nozzle,

túlságosan rátekert hop-up.



Ha nem lő és beragad a bb, akkor az alábbiakat tegyük:


vegyük ki a tárat, majd a hop-upból öntsük ki az esetlegesen bentmaradt bb-t,

tekerjük le a hop-upot,

a csőbe elölről dugjuk be a tisztítópálcát és hátrafelé toljuk ki a hop-up irányába a bent ragadt bb-t,

tisztítsuk ki a csövet egy kis szilikonspray segítségével.



Gázos fegyver nem lő rendesen:


gyenge vagy túl erős a betöltött gáz, télen téli, nyáron nyári gázt használjunk,

piszkos a belső szerkezet, a gáz nem tudja rendesen mozgatni a működő szerkezeteket,

a tár nem illeszkedik rendesen a fegyverbe, elszökik a kiömlőnyíláson a gáz egy része,

rossz a kiömlő szelep, vagy gyenge a ráütő kalapács rugója.


Remélem ez a kis ismertető minden kezdő (és haladó) játékos hasznára válik „a nehéz napokon” :-)



Copyright, 2007 Becz László beczl@tvn.hu


Forrás: blackwalterse.hu

2013. júl. 23. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!