Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Magyarországon egyforma az...

Magyarországon egyforma az áramerősség? (bővebben lent)

Figyelt kérdés

Nyaralásba vittünk két laptopot, barátnőmé jó régi gép volt, és felforrósodott az akksi, majd nem is indult a gép, szervizbe kellett vinni. Enyém ugyan egy éves, de még sosem volt olyan forró az akksi, mint a nyaralóba, a telefonom pedig megkattant, összevissza töltötte a töltő, kikapcsolt majd inkább hagytam a csudába. Itthon nem jelentkeztek a problémák.

Mi lehetett a probléma? Esetleg más áramerősség volt a nyaralóba, mint itthon?

A gép sosem melegedett előtte, se a régebbi, se az én féléves laptopom...


A google a barátod, és nézd meg fizika könyvedbe válaszadók nem segítenek, ezért kérnék mindenkit, aki válaszol, normálisan tegye :)

Érdekelne, és az ott lakók nem tudtak segíteni, de minden évbe lemegyünk.


2009. okt. 16. 05:43
 1/9 anonim ***** válasza:
0%

Olvastam,ideírtad,hogy aki válaszol az normálisan tegye.De.Hogy lehet válaszolni normálisan egy nem normális kérdésre? Jó nagy butaságot kérdezel,és okosságot vársz.

Már megbocsáss de te mit mondanál például egy ilyesmi kérdésre :Magyarországon egyforma az intelligenciahányados ?

2009. okt. 16. 06:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Azt,hogy országrészenként változó-e az áramerősség,nem tudom.De az egész országban vannak,néha elég erős áramingadozások.Ezt egy villanyszerelő ismerősömtől tudom,és néha tapasztalom is.
2009. okt. 16. 07:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim válasza:

A hálózati feszültségre vagy kíváncsi, nem az áramerősségre.

Az elvileg egyforma, de előfordulnak eltérések. Párszáz forintos műszerrel meg lehet mérni.

2009. okt. 16. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Elsőnek: az ember azért kérdez többnyire, mert nem ért valamit! Én leírtam, mit tapasztaltam, és mire gondoltam. Azt is írtam, hogy másoknak, ott lakóknak elmondtam a problémát, de nem tudtak rá választ adni, de ha te ilyen okosan lehurrogsz, esetleg választ is tudsz adni, vagy csak okoskodni? Vagy, valami támpontot adni, hogy kéne megkérdezni? Ne itt éld ki a kioktatási vágyaidat, vagy legalábbis ne rajtam.

Leírtam részletesen, mi a gondom, ha nem a kérdésbe kötözködsz, talán tudsz is válaszolni!


Másodiknak: köszi, lehet ez volt a probléma, mert azóta közel fél évet ment a gép, és semmi ilyesmi nem fordult elő, a telefonnal se. A három gép egyszerre kezdett hibát mutatni, utána természetesen nem próbálkoztunk, nem mertük megkockáztatni. Nem tudom, mennyire lényeges, de egész évben üresen áll a ház, minden le van kapcsolva.


Az ilyen ingadozásokat kilehet védeni valamivel?

2009. okt. 16. 07:25
 5/9 A kérdező kommentje:

07:15: köszi, ennek így utána tudok nézni :) Lehet, ez a kicsi eltérés is sokat számít, nem rizikózok jövőre.

Így már eltudok indulni keresőkkel, köszönöm a választ!

2009. okt. 16. 07:30
 6/9 A kérdező kommentje:
2-es, 3-as válaszadónak: most, hogy tudtam, miből induljak ki, megtaláltam a bővebb kifejtést. Szünetmentes van a családban, szóval ez lesz a megfelelő. Eddig erre nem is gondoltam, itthon a közös gépet használom, az pedig egy ilyenre van kötve. A következő nyaralásig van idő, veszek magamnak is egyet :)
2009. okt. 16. 07:43
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Az áramerősség minden készüléknél más mert az függ a készülék teljesítmény felvételétől. Neked a hálózati feszültség ingadozás a lényeg.

Ez a szabvány szerint 215-240V között változhat. Ilyen ingadozást ki kell bírni az összes forgalomban levő készüléknek. Sőt ha megnézed például a PC tápot, rá van írva, hogy milyen feszültség tartományban képes üzemelni károsodás nélkül. Általában 115-240V de van olyan ami 90-204 között bármilyen hálózati feszültségről üzemeltethető.

A régebbi telefontöltők még transzformátorosak, ezek jelentősen kisebb feszültség ingadozást képesek elviselni.

A melegedés oka lehetett a nyári magas külső hőmérséklet.

30-35 fok fölött már jelentősen romlik a laptopok hőleadása és hűtése.

Az össze vissza működést és kikapcsolást okozhatta a védőföldelés hibája, vagy az épületen belüli vezetékek kontakthibás kötése.

A szünetmentes táp jó a PC-khez, laptopokhoz, de egy telefon töltő már lehet, hogy nem működik róla megbízhatóan, mivel a szünetmentesek nem szinuszos áramot állítanak elő, és ez akár károsíthatja is a töltőt.

2009. okt. 16. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Mielőtt túl sok energiát feccölnél a kutatásba, megállítanálak. (HA még nem túl késő...) :D


Ahogy előttem is írták, a külső Notebook tápok kapcsoló üzeműek, nem fix feszültségről transzformálnak fixre, hanem jó működés esetén annyi energiát vesznek fel a bemenetről, amennyi kell a kimenetre (+ veszteség). És elég széles tartományban üzemelnek. 100-240Volt vs. 50/60Hertz és mindig annyi Amper, amennyi éppen kell.


Ha a táp öreg és nem működik jól, akkor egyértelműen csere-érett. Ha viszont egyébként jól működik, akkor az szinte biztos, hogy a nyaralótokban is megvan a min. 100V. Ne költs pénzt szünetmentesre feleslegesen! (Notebook úgy is áthidalja az áramkimaradást.) Akkor már inkább túlfeszültségvédős elosztót vennék oda...


Ha több különböző készülék is hibásan működött a nyaralótokban, akkor a nyaralóban keresném a hibát. A védőföld szerintem nem játszik, mert a telefon töltők nem használják, rájuk nem lenne hatással. Amire én gyanakodnék, azok a hibás érintkezések, a magas nyári hőmérséklet, és az esetlegesen torzult szinuszjel az ottani hálózaton, vagy a fáziseltérés a nem Ohmos fogyasztók miatt. (Ezekre mind rákereshetsz, érdekes lesz.) ;)


Az akku melegedése pedig nem sokban függ a külső táptól. Olyan eset nincs, hogy túl sokat "pumpálunk bele" a gépbe, a gép mindig annyit vesz fel, amennyit "Ő" akar. Olyan gond lehet, hogy túl sokat akar és azt nem bírja a táp, de fordított eset nincs. Az aksit pedig a gép tölti (illetve egy, a gépben lévő elektronika), nem a külső táp. Az csak energiát ad hozzá, de "nem ő dönt" arról, hogy meddig legyen töltve az aksi. Így a melegedésért sem lehet közvetlenül felelős.

2009. okt. 16. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Hú, hát köszönöm, most így összeállt :)

Keresgéltem a témában és találtam is sok olyan dolgot, ami hasznos, de nem tudtam. Sajnos, a fizika örökké a gyengém marad, épp ezért örültem a sok válasznak!


Így, belegondolva, barátnőm gépe nagyon régi (5, talán 6 éves, bár már használtan kapta és akksiról nem is megy sokat), és a szervizben cserélték is neki, bár azt nem mesélte, mondtak-e valamit még.

Az enyém akkor fél éves volt, és nagyon túlmelegedett, egyszerűen forró volt az egész hátulja majd lekapcsolt. A mobil viszont szintén régebbi, van vagy 3-4 éves.

30 fok pedig biztos volt kint, a házba valamivel talán kevesebb, de nem sokkal.

Ezeket véve már nem is olyan meglepő, hogy nem működtek megfelelően.


Szünetmentest megkérdeztem itthon, miért használjuk a rendes, nagy géphez, azt mondták, amit fórumon is olvastam azóta, hogy az áramszüneteknél adatok vesztek el és a gépnek se tett jót.



Nagyon köszi mindenkinek, sokat segítettetek! Kicsit még olvasgatok a témában, ez egy igen homályos folt nálam, pedig nem ártana tudni...

2009. okt. 16. 18:15

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!