Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Digitális fényképezőgépeknél...

Digitális fényképezőgépeknél az expozíció-korrekció valójában mit állít?

Figyelt kérdés

A záridő és a rekesz (tehát az alap expozíció) működése és technikai háttere, az ugye közismert.

Az ISO-érzékenység a CCD-ről kiolvasott jelek erősítésén alapul, tehát egyfajta feszültség-előerősítő.

De mi a helyzet a sok gépen megtalálható +/- expozíció-korrekcióval? Ez fizikai értelemben pontosan mit állít? Biztosan nem a zár/rekesz kettős valamelyikét, hiszen pl. programautomatika üzemmódban külön állíthatjuk a zár/rekesz értékeket (programeltolás), illetve az expozíciókorrekciót. Valamiféle erősítő ez is, de különbözik az ISO értéket szabályozó erősítőtől? Vagy valami utólagos szoftveres dolog?



2013. márc. 27. 16:08
 1/6 anonim ***** válasza:
Ugyanarra a mért értékre + vagy - irányban eltolja a záridőt.Mégpedig annyi egységgel amenyit a korrekcióban állítanak.
2013. márc. 27. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

A fényképezőben van egy fénymérő, aminek van egy sejtése arról, milyen beállítások kellenek az optimálisan exponált képhez. Így ha a záridő/rekesz/ISO-ból valamit, vagy valamiket rögzítesz, kitalálja hozzá a többit.


De van, hogy téved, ilyenkor korrigálhatod a +/- expokorrekcióval. Ekkor több, vagy kevesebb fényt fog összeszedni, mint amit magától szeretne.


Ha minden paramétert rögzítesz, akkor az expokorrekciónak nem lesz értelme, hiszen egyértelműen meghatározod, mennyi fényt kapjon a gép. Ekkor a skálán azt szokta jelölni, hogy szerinte mennyire lesz al- vagy túlexpós a kép.


Erősítőkhöz semmi köze.

2013. márc. 27. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Értem, köszönöm a választ!

Bár van egy speciális eset, ami még elgondolkoztat. Amikor például P, A, vagy S módokban egy sötét helyiség sötét sarkára állítom a keresőt - és a kijelzőre kiírja az általa beállított expozíciós értékeket, és azok elérik a gép által beállítható maximumot, az expokorrekció gomb nyomogatásával még jól láthatóan világosodik/sötétedik a kijelzőn a kép, pedig már semmit nem tud állítani, hiszen a záridő/rekesz maximumon van, az ISO érték rögzített, de mintha még valamit akkor is állítana. Igazából ezt figyeltem meg, és emiatt merült fel a kérdés.

Ha viszont még benne vagyunk a gép állítható zár/rekesz tartományában, akkor tényleg ezek állítódnak.

2013. márc. 27. 18:39
 4/6 anonim ***** válasza:
Attól, hogy a kijelző világosabb lesz, nem biztos, hogy a kép is. Ki kell próbálni.
2013. márc. 28. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Igazad van. Tényleg csak a kijelző világosodik, az elkészült képen nem tapasztalható különbség.


Köszönöm a válaszokat!

2013. márc. 28. 09:46
 6/6 anonim ***** válasza:
Próbáld ki! Viszonylagos hátulról jövő fényben fényképezz egy akármilyen tárgyat, a gép által meghatározott adatokkal. Az ellenfény miatt a tárgyad gép felöli része árnyékban van, tehát alul exponált lesz. Maradjon a tárgy, maradjon a megvilágítás és kezdj el játszadozni az expozíció korrekcióval. Készíts különböző + - korrekcióval néhány felvételt! A különbséget látni fogod!!!!Minél nagyobb a világos háttér és minél kisebb és minél sötétebb a tárgyad, annál szembetűnőbb a különbség. Gyakorlatilag a fénymérés eredményét tudod "meghamisítani" becsapod az automatikát. Ezért van az, hogy minden expoziciós módban nem is lehet használni.
2013. máj. 15. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!