Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Lézeremben van elektronika. A...

Lézeremben van elektronika. A diódán 1,7 V esik. Ha stabil táppal, vagy ellenállással beállítom, hogy ugyan ennyi essen rajta akkor az jó? Vagy csinál valamit az a kis panel?

Figyelt kérdés
2012. dec. 13. 22:27
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Az a panel áramgenerátor.

Tehát nem a feszültség a lényeg.

2012. dec. 13. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
De ha a feszültség ugyan annyi, akkor az áram is!!
2012. dec. 14. 00:36
 3/12 anonim ***** válasza:

Nem, a diódában az a poén, hogy 1,7 V esik rajta 1 mA és 100 mA mellett is. (Ezért hívják nem lineáris elemnek.) Az áram beállítása a lényeg.


(Persze a valóságban más fesz esik rajta más áramon, ehhez viszont kb. 6 tizedesjegyig kéne megbízhatóan mérned a feszültséget. A hőmérséklet hatása a nyitófeszültségre sokkal nagyobb...)

2012. dec. 14. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

OKÉ!

Pontosan 1735 mV kell neki, hogy 0,28 A vegyen fel.

Ez a normál. Elemmel ennyit vesz fel.


De már 1720 mV-nál is felvesz 0,26 A-t.


Szóval ha stabilizátorral adok neki valamennyit a kettő között akkor nem mehet tönkre, ugye? :)


Mert engem igazából ez érdekel.

(A lényeg, hogy a panel nem szaggatott jelet küld a diódának.)

2012. dec. 14. 22:06
 5/12 anonim ***** válasza:

"Szóval ha stabilizátorral adok neki valamennyit a kettő között akkor nem mehet tönkre, ugye?"


Dehogynem.

Még mindig nem érted.

Áramgenerátor kell hozzá és nem feszültség.

2012. dec. 14. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

De az áram és a feszültség összefügg! Ezt nem tanultad?


MÉREM közben az áramot! Nem sok!


Amúgy meg hol tudok szerezni, vagy hogy tudok építeni áramszabályzót?

2012. dec. 14. 23:02
 7/12 anonim ***** válasza:

"De az áram és a feszültség összefügg! Ezt nem tanultad?"


De, és még ettől sokkal többet, de te itt elakadtál úgy látom.


[link]

2012. dec. 15. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
2012. dec. 15. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Na, akkor zárjuk rövidre:


A diódán eső feszültség jobban függ a hőmérséklettől, mint az áramtól. Fokonként 2 mV-ot csúszik el. Ez öt foknál már 10 mV, amire elég nehéz feszültséggenerátorosan méretezni. Ezen kívül nagy a gyártási szórás (de csak két kihozatal között, az egyszerre gyártott elemek ugyanolyanok), ezért sem feszültséget szoktak beállítani. Mert be lehet, de mivel az összefüggés exponenciális, nagyon pontos feszültség generátor kell hozzá. Szóval ha építesz egyet, ami mV szinten tartja a feszültséget, akkor azzal menni fog.


Viszont, ilyet nem tudsz készíteni áramkorlátozás nélkül, és akkor ott tartunk, ahol eredetileg: dióda használathoz áramkorlátozás kell, ami kvázi áramgenerátort jelent.


Ennek a legegyszerűbb módja az alábbi:


Meghajtod stabilan annyi volttal, amennyivel akarod (mondjuk 3,3). Meghatározod, mekkora áramot szeretnél, mondjuk 25 mA. Ezután Levonod a 3,3 V-ból a nyitófeszültséget (1,7 V), aminek az eredménye 1,6 V. Ahhoz, hogy 1,6 Volt feszültség mellett 25 mA áram folyjon, 64 Ohm áramkorlátozó ellenállást kell sorba kötni a diódával. Ez azért lesz jó, mert ha mondjuk elmászik a hőmérséklet 20 fokot (ami elég izmos), a dióda feszültség pedig 40 mV-ot, az áram akkor is csak 40 mV / 64 Ohm = 0,625 mA-t fog megváltozni. Ehhez képest ekkora nyitófeszültség váltás feszültséggenerátoros meghajtásnál felrakja a diódát a hullámvasútra, és senki se tudja majd, hogy hány mA megy rajta át.

2012. dec. 15. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

LM317-esem van nekem is!

Kb. 2 mV pontossággal tudom állítani a feszültséget! ;)

Csak akkor mászik el ha az ellenállás melegszik.


Én úgy tudtam, hogy az nem áramgenerátor, hanem feszültség stabilizátor! (Legalábbis ezt írják róla.)


Láttam, hogy ez a kapcsolás más, hisz csak egy ellenállás van benne. Ha ez az ellenállás melegszik, akkor mi lesz? Nő vagy csökken az ára?

2012. dec. 15. 16:57
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!