Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Orion hangdoboz tulajdonosok,...

Orion hangdoboz tulajdonosok, van aki megvalósította közületek ezt a módosítást?

Figyelt kérdés

[link]


Ha igen, írjátok le, hogy mik a tapasztalataitok? Javult számottevöen a hangkép? - (lásd diagramon). Tehát érdemes, vagy sem belevágni? Nekem egyébként egy gyári, makulátlan állapotú HS280-as dobozpárom van.


2012. nov. 9. 23:16
 1/6 Karesz6969 ***** válasza:

Nekem HS 500-asok dübörögnek itthon, na azokkal még sok dolog lesz, de az itt leírtakat nyugodtan megépítheted sokkal jobb lesz a zenei leképzése a 280-as hangfalaidnak.

Olvasgass sokat ezen a fórumon - amit linkeltél - én is karcolgatok oda olykor ezt azt és mondhatom rengeteget lehet tanulni, főleg mások hibáiból. Vagyis nem kell lefutni 0-ról a köröket így értettem:-)

2012. nov. 10. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ, arra lennék még kíváncsi -ami nem egyértelmű nekem- hogy anno a hifi magazinban külön fölhívták a figyelmet a középhangszóró fordított polaritású bekötésére. íme: [link]


Ehhez képest ezen a rajzon már fázishelyesen van feltüntetve. Most akkor hogy csináljam?


És érdekelne még a csillapítás. Tehát hogy legyen-e benne vagy ne, ha igen akkor vatta, vagy nemez, stb, és hogy hogyan : telitömve, hurkákba rendezve a doboz hátsó falán, vagy felragasztani a belső falakra, stb. Várnám ebben is a segítséged, vagy segítségeteket. Köszönöm szépen!

2012. nov. 15. 15:11
 3/6 Karesz6969 ***** válasza:

Igen, sok variációban készültek a módosítások és ebben benne van a polaritással való játék is. A linken egy "kikísérletezett", működő darab van.


[link]


Vagyis a tekercs marad a középnél, az elkó MKP fóliára cserélődik, a 1,5R pedig 4,7-re, és ami legfontosabb, megfordul a bekötés, azonos fázisba.

A magassal soros 2,2uF helyére 1,0 MKP kerül. És ennyi.

Sok sikert hozzá, majd írj véleményt légyszi ha megvagy vele.


Még annyit, ez spec. nem az én munkám de bátran merem ajánlani.

2012. nov. 16. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Karesz6969 ***** válasza:
A csillapító anyag lemaradt...én a helyedben vattával hangolnám ki a dobozt, nem oldalfalra hanem a hátfal kb. 2/3-dát borítanám el vele majd hallgatás útján - jobb híján - vennék ki belőle, alakítanám a geometriát. Babra munka tudom, de a jó hangzás kárpótolja az embert hosszú távon.
2012. nov. 16. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Nos elkészült a doboz. Mielőtt véglegesítve lett volna, előtte végeztünk egy összehasonlító tesztet, ahol az egyik dobozban maradt az eredeti hangváltó, a másikban pedig a módosított változat. Aki végezte (én nem értek ennyire az elektronikához) direkt nem árulta el melyik melyik, hanem csak ide-oda kapcsolgatta a jelet fölváltva hol az egyikre hol a másikra. Az volt a benyomásom, hogy az egyik a másikhoz képest olyan, mintha egy vastagabb függöny mögül szólna. "Természetesen" utólag kiderült a "függönyös változat" az eredeti volt. Úgyhogy terveztettem az illetővel egy pontosan ugyanolyan méretű, ill. furatú nyákot, mint az eredeti, csak a módosításokkal. Azóta ez szól. Az érdekesség csak az, hogy amíg nem használtam a dobozokat, arra az időre elővettem a szintén saját vidi dc 2016-osomat, és addig ezeket használtam. Mielőtt visszacseréltem volna az Orionokra, azért végeztem a kettö típus között is egy tesztet, immár a saját erősítőmön. Mélyben egyértelmű az Orion fölény, persze ennek a doboza háromszorosa a kis Vidinek. Viszont az sem maradt el sokkal. Magasban viszont a Videoton sokkal magasabbra megy ami nekem jobban tetszik, mert a zenében fellelhető apró sziszegő hangokat jobban visszaadja vagy hogy úgy mondjam "leleplezi" mint az Orion, még így módosítva is. Valszeg azért mert ebben a Vidiben kónuszos a magas is, ami állítólag tisztábban szól, mint a dómok. Szóval ezt hiányolom az Orionból: nem elég szellős a hangja. Viszont mindkét pár (Orion+Vidi) eredeti és alig karcos, ami már önmagában is érték. Így természetesen megtartottam az Orion eredeti hangváltóját is, hogy bármikor vissza lehessen alakítani nyom nélkül az eredeti változatra, ha úgy döntenék hogy eladom.

Még egy észrevétel, ill. kérdés:

Ezt olvastam ( [link]

"...A mélyhangszórónak is megvan az a tartománya, amiben ideálisan szól, felette a frekvencia átvitelben lehetnek olyan anomáliák, amik belerondítanak a hangképbe (a membrán megszűnik dugattyúként mozogni, mindenféle csúnya rezonanciákat produkálhat, továbbá torzíthat is)."


Ehhez képest az általam linkelt rajzon a mély direktben csatlakozik az erősítőre, ami -a rajz alapján- ellentmond a fent leírtaknak. Nem hinném hogy egy Bolgár LB1021-es mély annyira kiforrt technika lett volna már anno, hogy azokra ne lenne igaz az itt leírtak, azaz hogy ne kavarna bele a hangképébe ha középfrekvenciát is engedünk rá. Viszont kérdés, hogy akkor a rajzon miért lett így kitalálva? Mondom, fülre jobb ez tény, csak kérdés, hogy ezzel a módosítással pl. nagy hangerőn nem vágom-e haza "idő előtt" a mélyeket? (Bár az is érdekes hogy pl.a Vidi 2016-os bendőjében gyárilag nincs levágva a mély, tehát ott eredendően csatlakozik direktben a mély a doboz bemenetére. Régen ezt is kipróbáltam egy dc 2050-es hangváltójával mivel a hangszórókészletük teljesen azonos. Annál a típusnál a mély is vágva van, de amikor a fenti módszerrel kipróbáltam a mod-ot, az eredetivel, azt találtam, hogy itt is jobban szól a mély ha nincs előtte semmi... legalábbis fülre mindenképpen... érthetetlen.

2013. jan. 26. 19:31
 6/6 A kérdező kommentje:

Még valami kedves Karesz6969:


Kíváncsi lennék az általad megadott módosításokkal hogyan alakult a hangdoboz átvitele? Erre vonatkozóan nincs esetleg adatod? Kíváncsi lennék arra is, persze csak gondolatban vajon melyik módosítással sikerül(t) többet kihozni ezekből a dobozokból?

2013. jan. 26. 19:38

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!