Egy kétutas hangfalnál hogy számolják az össz teljesítményt?
van egy hangfalam ami egy 200w-os mélyközépből, egy 300w-os magasból, és egy 200 w-os hangváltóból áll.
Mit kell figyelembe venni? a hangváltót? vagy valami átlagot kell számolni?
Egyszerű. Ilyen már volt egyébként.
Mi a hangváltó? A hangváltó a hangfrekvenciás jelet elosztja a megfelelő hangszórók felé
Tegyük fel van egy olyan teszt CDém ami van mély, magas és közép hangfrekvenciás teszt "zene".
Innen a fantáziádra bízom, hogy kitaláld mi történik ha mondjuk 150,200,300W-os jelet kap a hangváltó, illetve hogyan viselkednek a hangszórók. Szerintem magad is kitalálod.
300w-os magas? Na ne röhögtess! Jobb esetben 5-10 watt lesz az, 50-100w-os hangdobozokba általában 3w-os magasakat építenek be az igényesebb gyártók. Hogy egy elvileg 25w-os szinuszos és 50w zenei teljesítményű videoton hangdoboz (DB1600) használati utasítását idézzem:
„Hosszabb időre, például mérés céljából 1KHz alatt 10, 1 és 2 KHz között 2, 2KHz fölött 1 wattnál nagyobb teljesítménnyel nem szabad meghajtani.˝
Hát körülbelül így számolják az összteljesítményt, a mélynyomó esetében a fele sem igaz, a magassugárzónál már a huszada sem!
mély/mélyközép kinek mi :D
Pz / Pn: 200 / 140 W
f: 45 - 5.000 Hz
SPL(1W/1m): 90 dB
leng. tek.: 1,5", 2 réteg
csévetest: ALU
mágnes súlya: 30 OZ
amúgy 250mm átmérőjű.
ez meg a piezo magas termékleírása lenne:
Pz (4 Ohm): 300 W
Pz (8 Ohm): 150 W
f: 2.000 - 20.000 Hz
SPL(1W/1m): 93 dB
impedancia: > 1000 Ohm
max. fesz.: 35 V~
hangváltó:
terh.: max. 200 W
keresztezési frekvencia: 3.000 Hz
levágási meredekség: 12 dB / oktáv
átkapcsolható kimeneti szint magas: 0 / -3dB
az adatok szerint pont jónak kéne lenniük ha nem tévedek.
A magassugárzó valós teljesítményfelvétele 1.2 watt körül van 35V feszültségnél. Ennyivel jobb a hatásfoka egy dinamikus hangszóróénál. Ez azt jelenti hogy az erősítőt és a hangváltót gyakorlatilag nem terheli. Legalább nem fog leégni mint egy dómsugárzó ha meghajtod a házibuliban. A zenei teljesítmény egy nem szabványos avagy kamu paraméter amit jobb figyelmen kívül hagyni, hogy a szinuszos teljesítményből mennyit hiszel el az a te dolgod.
Az érzékelt hangerő megduplázásához nagyjából tízszeres teljesítmény kell. Ebből következik hogy egy 100 és egy 200 wattos erősítő között alig van hallható hangerő különbség, és persze itt se feltétlenül igaz amit a gyártó állít. A lényeg hogy az erősítők többségét nem arra méretezték hogy a névleges teljesítményt tartósan le tudják adni, hanem arra hogy normális használat mellett elkerüljék a túlvezérlést ami tönkreteheti a hangszórót. A nagy teljesítmény azért se fontos mert ha 2x10 watt fölött nem menekülsz ki egy átlagos méretű szobából akkor olyan süket vagy hogy a füled már csak dísznek van a fejeden.
Ezeket a csodálatos számokat el is felejtheted azonnal. Valójában itt egy aránylag nem nagy 1,5 collos alu lengőcsévéjű hangszóról van szó. 50..70 wattot adnék neki egy olyan erősítővel, ami méri a kimenő teljesítményt is.
Figyeld, hogy mekkora a membránkitérés és max 5 mm-t engednék neki.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!