Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Mik a plazmagömb legnagyobb...

Mik a plazmagömb legnagyobb "veszélyei"?

Figyelt kérdés

Kitaláltam, hogy beszerzek egy viszonylag olcsó plazmagömböt, és elhelyezem valami jó helyen a szobámban. El is olvastam egy kb. 10 oldalas összefoglalót a plazma gömbökről, működés, gyártás, használat, stb. A következő dolgoktól kezdtem félni:

-elektromágneses tér: vajon befolyásolhatja-e a közelben lévő elektronikus eszközöket ?

-15-20kVolt feszültség: ez képes áthúzi a LEVEGŐN is, tehát a nagyon közel elhelyezett elektronikai dolgoknak nem éppen tetszene, ha elérné őket...


Ha azt veszem számításba, hogy íróasztalra teszem, akkor ezek lennének a környéken: okostelefon, monitor, hangszórók, egyéb perifériák, asztali óra, mobil töltő, és egyéb olyan cuccok, amit az ember egy író/számítógépes asztalon képes tartani.


Ezek közül miben tehet kárt, és milyen messzire ajánlott elvinni az említett cuccoktól ?

(akármit írtok, úgyis a szoba másik felén lesz, de előfordulhat hogy véletlen odarakom)



2012. máj. 2. 15:45
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Ne aludj mellette, és tedd messze a rádiótól. A többit nem érdekli. A feszültsége meg hiába húz át a levegőn, a műanyag megfogja. Az EU-ben forgalmazható (CE jelzésű)termékek elég komoly EMC teszten esnek át, ha nagyon bántanák a többi elektromos készüléket, nem kerülhetnének forgalomba.
2012. máj. 2. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Na ez jó válasz volt :) Éjszakára úgyis kihúznám, de pontosan miért nem szabad mellette aludni ?

A másik problémám, hogy akárhol nézem, csak USB változatokat találok, hol kaphatnék 10.000 alatt konnektorba dugósat, ami lehetőleg szabályozható erejű, és nem is olyan kis méret ?

2012. máj. 2. 21:02
 3/5 anonim ***** válasza:
94%

"de pontosan miért nem szabad mellette aludni ?"


Amiért egy mobil telefont sem szabad a fejed (de más testrészed) közelében sem tartani amikor beszélsz rajta.


Az persze megint más dolog, hogy azt úgy hozták létre, hogy a fejedhez szorítva használod, de valamiben meg kell betegedni.


A mobil egy rádió adó ami akár több Wattot is le tud sugározni, ami közvetlen közelről nem tesz kevesebbet mint a plazma gömb.


Amatőr rádióztam egy időben és kb 4 Watt kimenő fölött az antennája mellett világított halványan egy fénycső.


A lesugárzott energia egy része a közelebb lévő elektromosan vezető anyagokban nyelődik el és azt fel melegíti (lást pl. mikrosütő).


Az is igaz, az utóbbi 700 Wattos, amíg a telefon csak néhány wattal sugároz maximum. A gömb még annyival sem, csak a töredékével. Szóval ebből a szempontból veszélyesebb ha egy működő mobilt tartasz a fejed közelében.


Lehet a plazma gömbnek más veszélye is. Pl ha egy fém tárgy kerül a közelébe, akkor működés közben a fémet megérintve ívet húz a fém és a kezed között és megég a bőröd, de hasonló körülmények között más elektromosan vezető tárgy felé is ívet húzhat a közeli fémfelületről ami pl egy fára festett fémes vezető festéket akár gyulladásig is hevíthet.

2012. máj. 30. 04:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
86%

Egyébként ki lehet próbálni de csak óvatosan!

Kikapcsolt plazma gömbre tegyél alumínium fólia darabot (csokipapírt). Miután bekapcsolod ne érintsd meg kézzel a fóliát (mert megég, kicsit füstöl tőle a bőröd ha kicsi pontban üt át az energia), viszont vegyél kézbe egy műanyag szigetelésű csavarhúzót. Annak a szigetelését fogva ívet fog húzni a két fém (az alu fólia és a csavarhúzó fém része) között.


Azt is megpróbálhatod minden veszély nélkül, hogy a gömbtől eltávolított csavarhúzó fém részét kézzel elég nagy felületen megfogod (úgy nem lesz semmi bajod) és úgy közelíted a gömbre helyezett fém fóliához a csavarhúzó fém végét, hozzá is érintheted. Semmit nem fogsz érezni mert azzal ér fel a kísérlet mintha a tenyered helyeznéd rá a (fólia nélküli) csupasz gömbre. Annyi energia folyik át a nagy felületen.


Ott nagyfrekvenciás magasfeszültség csinálja a csodát de egészen kicsi áram mellett. Olyan, mint amikor sötétben lehúzod magadról a neylon pulcsit és látod ahogy szikrázik a sötétben. Azért annál több van a gömbnél.

2012. máj. 30. 04:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
96%

Azzal azért nem árt vigyázni, hogy a gömböt amikor tapogatod, akkor ne fogj meg a számító géphez csatlakoztatott dolgokat, mert a nagyfeszültségű impulzusokat nem szeretik a kényes elektronikus áramkörök.

Akár az is elég lehet neki ha pl a billentyűzet az öledben van és azon keresztül sül ki az ív. Esetleg lefagyhat tőle a képenyő és csak alaplap cserével javítható a gép.


Szóval önmagában jó játék de csak óvatosan!

Nekem pl nem tett nagyobb kát mint egy csatlakoztatott kártya olvasót "eldobta" vagyis láválasztotta, miközben a gépbe dugott USB gömböt simogattam a géptől távolabb állva. Azóta ki is húztam és egyelőre elcsomagoltam a gömböt. Majd valam számító géptől távoli helyen kicsi USB tápról fogom működtetni.


Ezelőtt vagy huszon.. évvel nekem is elszállt egy régi VC20 típusu régi commodore őskövület hasonló behatástól. Akkor a közelben lévő levegő ionizátort tapogattam meg miközben az ölemben volt a gép a tetején a billentyűzettel.

2012. máj. 30. 04:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!