Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Mitől függ, hogy egy fénykép...

Mitől függ, hogy egy fénykép mennyi lesz éles?

Figyelt kérdés
azt tudom, hogy a pixelszám ezt határozza meg, csak az a bajom, hogy volt régen egy 4 megapixeles canonom, most meg van egy 7.5-ös samsungom, és a canon szebb képeket csinált. miért van ez? esetleg mást is kell állítani?
2009. febr. 13. 11:18
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Az élességhez a pixelszámnak semmi köze, pontosabban nem nagyon. Az érzékelő méretének és a pixelszámnak a hányadosa számít. Kis érzékelő nagy pixelszámmal zajosabb képet eredményez, ezt sok fényképező szűri, aminek hatására kicsit mosottabb lesz a kép. Ez a mosás függ attól is, hogy milyen mértékben szűri a gép a zajt. Típusonként változó ez.

A fényviszonyok is számítanak. Minél sötétebb van, annál tovább vesz mintát az érzékelő, minél hosszabb ez az idő, annál nagyobb a bemozdulás esélye.

Attól is függ az élesség, hogy a fókuszt jól találja-e meg a fényképező, abba a távolságba fókuszál-e, ahol Te élesen akarod látni a dolgokat.

Talán ezek hatnak a legjobban az élességre.

2009. febr. 13. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Na meg a rekeszérték ha f8 vagy ennél nagyobb az érték, akkor a rekeszátmérő annnál kissebb, és minél kisebb annál nagyobb a mélyélesség. Na ezt jól leírtam neked, tehát pl: f16-nál a rekeszátmérő nagyon kicsi, mélyélesség=nagyon mély, ebben az esetben már a háttér is nagyon éles. Kompaktoknál a rekesz ált. nem tud nagyobb lenni mint f8.

Olvass utána és tanuld meg a záridő, és rekeszelőválasztást. Na meg szerezz be állványt. A pixelszám tényleg mindegy, nagyjából csak a nyomtatásnál fontos, ha mondjuk plakáktot akarnál nyomtatni:D:D:D

2009. febr. 13. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
2009. febr. 13. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Csatlakozom az előttem szólókhoz.


A pixelszám fotózásnál tényleg nagyon keveset számít, hacsak nem termékfotókat készítesz egy reklámújságba, ahol a szerkesztő a fotózás után megváltoztatja a kompozíciót, és a kép egy kis részletét őrült módon kinagyítja - sajnos gyakran van erre példa. Ha csak egyszerűen előhívatod a képeidet albumba, akkor nem okoz gondot egy egyszerű oknál fogva. Csak a nyomdaipari szabványokat ismerem, a fotolaborok minőségéről annyit tudok mindössze, hogy szebben dolgozza ki a képet, mint ahogy a nyomda nyomtatná. Finoman elmossa a pixeleket, így a rossz felbontású kép sem lesz "raszteres", csak enyhén homályos.


De! Ami a nyomdaiparban is elfogadott az átlagos minőségű nyomtatásban, az a 250 dpi (dot per inch, vagyis képpont per hüvelyk, vagyis 250 képpont 25,4 mm szélességben), ez kb. 10 pixelt eredményez minden egyes mm-re. Ez előhívás után gyakorlatilag tűéles képet ad (persze, ha eleve éles volt a kép). Ha egy előhívott fotó 13 cm széles, akkor egy 1300 pixel széles kép már ezt a minőséget hozza rajta. Mármost egy régi, 2 megapixeles kamera is 1600x1200-as felbontásban fotóz.


Remélem, sikerült érthetően elmagyaráznom, hogy egy átlagos fotó készítésénél miért nem erős szempont a pixelszám, és miért nem ez okozza esetedben az életlenséget.

2009. febr. 13. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!