Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Miért sötétedik be a kép 1/15...

Miért sötétedik be a kép 1/15 mp-s záridő fölött? (Bővebben lent)

Figyelt kérdés
Van egy fujifilm finepix s1500-as gépem és vmiért ha ~1/15mp-s záridő feletti értéket állítok be akkor egyre sötétebb lesz a kép, és kb 1/80mp-s záridő felett már teljesen fekete képet csinál. Elég kezdő vok és nem tudom miért van ez. Tud vki segíteni?
2010. nov. 25. 11:06
 1/7 anonim ***** válasza:

A fényképezőgép úgy működik, hogy van egy fényérzékeny alkatrész (akár film, akár CCD, akár CMOS), amit bizonyos ideig megvilágítasz. A megvilágítás hatására keletkeznek ott bizonyos változások, ebből lesz majd a kép. Viszont az, hogy ezek a változások mennyire nagyok, a területre jutó fény mennyisége határozza meg. Ha sok fényt kap, jól elváltozik (megfeketedik a film, feltöltődik a CCD, stb.), ha keveset, nem annyira. De ez logikus is: sötétben fekete képet kapsz, tehát kis fény esetén nem sok minden történik. Ahoy a záridőt csökkented, a külső fény egyre rövidebb ideig világítja meg a fényérzékeny elemet. Mivel rövid ideig világítja meg, a fényérzékeny elemnek nincs ideje megfelelően átalakulni, nem kapsz képet, mert a végeredmény olyan, mintha sötét lenne. Ez látszik a leírásból is: 1/15 másodpercnél még kap elég fényt, 1/80-nál már nem.

Mivel lehet ezen segíteni? Több módszer van rá. Vagy nagyobb rekeszt használsz (vigyázz, a kisebb szám jelent nagyobb rekeszt!), vagy a fényérzékenységet veszed nagyobbra (itt a nagyobb ISO-számokat kell keresned). Vagy pedig vakut használsz, ha nagyon nem segít semmi.

2010. nov. 25. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Értem. Köszönöm a gyors választ sokat segítettél!
2010. nov. 25. 11:32
 3/7 A kérdező kommentje:
Ki is próbáltam csak sajnos ez a gép nem még inkább automata és a blende-t hiába állítom a legnagyobbra a rekeszt még így is nagyon sötét. Egyedül a vaku segít de azt meg csak zárt helységben tudom használi. Na mind1 próbálkozok még vele hátha sikerül vhogy mégis csinálni egy normális képet nagyobb zársebességgel. Több mint valószínű, hogy bennem van a hiba és nem a gépben... :D
2010. nov. 25. 11:43
 4/7 anonim ***** válasza:
Segíthet egy fénymérő. Fizikailag lehetetlen gyors záridővel rossz fényviszonyok mellett nem sötét képet csinálni.
2010. nov. 25. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim válasza:

A rekeszt kisebbre vagy az ISO-t állítsd nagyobb értékre.

Rossz fényviszonynál 800-1600 ISO kell.

Ezért olyan drágák azok az objektívek, amiknek nagy a fényáteresztő képessége, vagyis a rekesz kb. 1.X. Ezeken a kis gépeken 3 körül van a min. rekesz.

2010. nov. 25. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:
Nappal fényképezel kültéren? Mert akkor 1/80-nál nem lesz az sötét. Valamit rosszul állítasz be. Éjjel van szükség 1600 ISO-ra. Nappal nem nehéz "mozgást" fényképezni, van elég fény hozzá. De mindenesetre 1/80 az még nagyon alap dolog. 1/300-nál kezdenek csak jönni a problémák.
2010. nov. 25. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Igen mostanra sikerült valamelyest kitapasztalni az egészet. Amúgy lakásban próbálkoztam először de miután lakásban nincs elegendő fény így kimentem az erkélyre és ott már sikerült szép képeket lőni amik nem sötétedtek így 1/2000mp-s záridőt is ki tudtam próbálni. Az utcán haladó kocsikat fotózgattam és miután sikerült jó beállítani nem voltak elmosódottak. De kipróbáltam lakáson belül nagyon kevés fénynél 8"-as záridőt és egy elemlámpát mozgattam előtte össze vissza majd különböző alakzatokba és elég szép képek sikeredtek. Köszönöm a segítséget mindenkinek!
2010. nov. 25. 16:13

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!