Miért sötétedik be a kép 1/15 mp-s záridő fölött? (Bővebben lent)
A fényképezőgép úgy működik, hogy van egy fényérzékeny alkatrész (akár film, akár CCD, akár CMOS), amit bizonyos ideig megvilágítasz. A megvilágítás hatására keletkeznek ott bizonyos változások, ebből lesz majd a kép. Viszont az, hogy ezek a változások mennyire nagyok, a területre jutó fény mennyisége határozza meg. Ha sok fényt kap, jól elváltozik (megfeketedik a film, feltöltődik a CCD, stb.), ha keveset, nem annyira. De ez logikus is: sötétben fekete képet kapsz, tehát kis fény esetén nem sok minden történik. Ahoy a záridőt csökkented, a külső fény egyre rövidebb ideig világítja meg a fényérzékeny elemet. Mivel rövid ideig világítja meg, a fényérzékeny elemnek nincs ideje megfelelően átalakulni, nem kapsz képet, mert a végeredmény olyan, mintha sötét lenne. Ez látszik a leírásból is: 1/15 másodpercnél még kap elég fényt, 1/80-nál már nem.
Mivel lehet ezen segíteni? Több módszer van rá. Vagy nagyobb rekeszt használsz (vigyázz, a kisebb szám jelent nagyobb rekeszt!), vagy a fényérzékenységet veszed nagyobbra (itt a nagyobb ISO-számokat kell keresned). Vagy pedig vakut használsz, ha nagyon nem segít semmi.
A rekeszt kisebbre vagy az ISO-t állítsd nagyobb értékre.
Rossz fényviszonynál 800-1600 ISO kell.
Ezért olyan drágák azok az objektívek, amiknek nagy a fényáteresztő képessége, vagyis a rekesz kb. 1.X. Ezeken a kis gépeken 3 körül van a min. rekesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!