Rádiómagnót szeretnék venni, GRUNDIG RRCD 3720 DEC-et, csak az nem tiszta, hogy a zenelejátszó teljesitményéhez, ami 32W ott van még a PMPO megnevezés? Mit jelent? Valóban képes ilyen magnó a 32W leadásához?
A PMPO jelentése: Peak Momentary Power Output. (csúcs pillanatnyi kimenő teljesítmény) Ez annyit jelenet, hogy ekkora teljesítményt képes elviselni a hangszóró 1 teljes színuszjel erejéig, utána persze füst, meg fény lesz max belőle.
Csúcsteljesítmény (PMPO)
Számos vállalat PMPO-értékként adja meg a teljesítményt RMS-érték helyett. Nem létezik egységes módszer a PMPO-értékek mérésére, tehát ez az adat megbízhatatlan.
Effektív teljesítmény (Root Mean Square – RMS)
A legtöbb vállalat effektív teljesítményben adja meg a hangszórók wattértékét. Ez a specifikáció hasznos segítség lehet a hasonló jellemzőjű rendszerek összehasonlításakor. Valós mérésen alapszik, és ez az Amerikai Egyesült Államok Kereskedelmi Bizottsága (Federal Trade Commission – FTC) által elfogadott egyetlen teljesítménymérési szabvány.
Színuszos és zenei (DIN) teljesítmény:
konkrétan, esetedben a következő:
A tápegység feszültsége, terhelhetősége és a hangszórók ohmikus ellenállása behatárolja, hogy mi az a legeslegnagyobb elektromos teljesítmény, amit egy erősítő egy adott hangszórórendszerbe betáplálhat. (Hogy azután milyen akusztikai teljesítmény jön ki a hangszórókból, az egy másik, érdekes kérdés.)
Ha megelékszünk azzal a maximális teljesítménnyel ami esetleg csak nagyon rövid pillanatra léphet fel, akkor már el is jutottunk ahhoz, amit az angolszászok "Peak Maximum Power Output"-nak, másként "PMPO"-nak neveznek.
Ezt úgy kapjuk meg (az ohm törvény felhasználásával), hogy a terheletlen tápfeszültség négyzetét elosztjuk az egyes hangszórók ellenállásával, majd pedig a hányadosukat összeadjuk. Példa:
- terheletlen tápfeszültség: 16 V
- a hangszórók ellenállása: 4 Ohm
- a hangszórók száma: 2 db
Tehát a: PMPO teljesítmény = (16*16/4)x2 = 128 W
A valóságban ennek a teljesítménynek csak igen kis töredéke hajtja a hangszórókat, a következők miatt:
Az egyszerű tápegységek nem szimmetrikus tápfeszültséget biztosítanak, így a hangszórót egy kondenzátoron keresztül kötjük az erősítő kimenetéhez, a hideg pontját pedig valamelyik tápfesz csatlakozóhoz. A kondenzátor leválasztja az erősítő kimenő DC feszltségét, ami átlagosan a tápfeszültség felénél van. Ehhez képest a kimenő hangfrekvenciás feszültség amplitúdója legfeljebb a tápfeszültség fele lehet, ezért a valóságos teljesítményre a következő pontosabb értéket kapjuk:
- terheletlen szimmetrikus tápfeszültség elvi értéke: 8 V
- a hangszórók ellenállása: 4 Ohm
- a hangszórók száma: 2 db
Tehát a: P teljesítmény = (8*8/4)x2 = 32 W
Az előbbi számot a legerősebb kivezérléssel, azaz négyszög alakú jellel számoltuk.
Ezzel szemben a valóságban inkább különféle harmonikus jelek keverékével vezéreljük a rendszert, így hitelesebb képet kapunk a maximális kimenő teljesítményről, ha pl. színusz alakú jellel számolunk. Ennek alakjára az jellemző, hogy csak ritkán éri el a maximumot, és az effektív értéke csak négyzetgyöke a maximálisnak. Még pontosabb számításunk tehát a következő:
- terheletlen szimmetrikus tápfeszültség effektív elvi értéke: 5.6 V
- a hangszórók ellenállása: 4 Ohm
- a hangszórók száma: 2 db
Tehát a: P teljesítmény = (5.6*5.6/4)x2 = 16 W
Sajnos, azok a nyamvadt tápegységek, amikről az aktív hangszórók mennek, terhelt állapotban csak kb. 10-15 százalékkal kisebb tápfeszültséget tudnak leadni.
Míg pontosabb számításunk tehát a következő:
- a terhelt szimmetrikus tápfeszültség effektív elvi értéke: 5 V
- a hangszórók ellenállása: 4 Ohm
- a hangszórók száma: 2 db
Tehát a: P teljesítmény = (5*5/4)x2 = 12.5 W
De ezzel még mindig nincs vége (:-(((. A tranzisztorokon kivezérlésükor maradék feszültség is esik. Hi-Fi erősítőknél ráadásul nem ildomos telítésbe vinni a tranyókat, mert akkor csak nehezen térnek magukhoz. Így a maradék feszültség legalább 1-1.5 V. Eddigi legpontosabb számításunk tehát (színuszos jelekre) a következő:
- a terhelt szimmetrikus tápfeszültség effektív elvi értéke, veszteségeket is figyelembe véve: 4 V
- a hangszórók ellenállása: 4 Ohm
- a hangszórók száma: 2 db
Tehát: P teljesítmény = (4*4/4)x2 = 8 W
Másként fogalmazva, a hangrendszer szinuszos jellel vezérelve mintegy 2 x 4 W teljesítményig "jó". (Minőségi komprumisszumok árán mondjuk 2 x 6 W.) Ezt lenne korrekt ráírni. Ezzel szemben gyakran a következő történik:
Megérkezik az aktív hangszóró pár a boltba, a dobozra nagy betűkkel ráírva, hogy PMPO = 120 W. Ezt a boltban (helytelenül) úgy értelmezik, mintha hangszórónként lenne igaz, és már az árlistára 2x120 = 240 W-ot írnak. Ha a vevő is ugyanilyen optimista, akkor otthon már 2x240 = 480 W-osnak mutatja be rendszerít (feleségének, gyerekének, szüleinek, stb.). A valóságos 2x4W helyett.
Ha csak az USB miatt veszed, fele pénzért is megkapod ezt a minőséget más márkánál.
Ja, és a teljesítménye tényleg pipafüst.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!