Fényképezőknél az ISO szám mit jelent pontosan?
Azt tudom h érzékenység de ez mit jelent?
És mi a jó ha magas vagy ha alacsony, mikor lesz szebb a kép?
az ISO minőségszabvány, az a cég kapja meg, ami teljes mértékben megfelel azoknak a feltételeknek, amiket kiszabnak benne. A szám maga azt jelenti, milyen beállítottságú a cég.
Köze sincs a termék minőségéhez, max átvitt értelemben XD
Az ISO valóban nemzetközi szabvány de nem a minőséget jelenti hanem a nemzetközi cserélhetőséget.
A fényképezésnél azonban az ISO értékek a kép elkészítéséhez szükséges fényerőt jelentik azt hogy az adott gép mennyi fényből tud elfogadható képet csinálni. Megfordítva kevés fényből is lehet képet csinálni ha megemeljük az ISO értéket.
A linkelt részt nem olvastam, de digitális gépeknél hüvelykujjszabály, hogy mindig a lehető legalacsonyabb ISO értékkel fotózz, amivel még el tudod kerülni az alulexponálást (magyarul túl sötét kép), vagy a bemozdulást (hacsak nem ez a cél).
Magasabb ISO mellett ugyanis zajos lesz a kép (szemcsés, oda nem illő színű pixelek jelennek meg rajta).
Magyarul minél kisebb ISO, annál élesebb és annál jobb színű képet kapsz.
Persze a gyártók mind teleírják a prospektust, hogy 1600-as, meg 3200-as ISO és alacsony zajszint, de ez relatív, főleg olcsó kompakt géppel nem fogsz szép képet csinálni magas ISO mellett.
Fontosabb a legalacsonyabb érték, mert normál fények mellett mondjuk 64-es ISO-val is simán tudsz normál témákat fotózni (tájkép, portré, ez a kutyám, áll a család a Gobbi Hilda lovasszobor előtt), nem fog bemozdulni, viszont szép lesz.
Én pl. egy Fuji Finepix S5600-at használok, amin ISO 64-100-200-400-800-1600 van. A 400 fölé elvétve megyek, azt is már szürkületben, ha nem akarok vakuzni (az is egy külön téma). Ilyen 1600-as képeket legfeljebb tábortűznél csináltam (minimál fény, de mozgolódó alakok, vaku elvenné a hangulatot, marad az érzékenység feltolása, ld. 1600-as ISO).
Remélem nem voltam túl bonyolult (aki meg ért hozzá, attól elnézést az egyszerűsítésekért).
"A linkelt részt nem olvastam, de digitális gépeknél hüvelykujjszabály, hogy mindig a lehető legalacsonyabb ISO értékkel fotózz, amivel még el tudod kerülni az alulexponálást (magyarul túl sötét kép), vagy a bemozdulást (hacsak nem ez a cél). "
Ez egyébként igaz. Érdemes a gépen auto-ról átállítani a legalacsonyabbra, aztán ha nem jó a kép legfeljebb fentebb veszed. Alacsony ISO-nál sokkal kisebb a zaj. Amúgy meg szívesen bébi :P
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!