Miért torzíthat be a gyári subláda?
A problémám hogy van egy harmankardon hkt 210 200w os házimozi subom és nem lehet maximálisan feltekerni mert akkor is és pl alacson frkvenciás jelnél 20hz sinus már kis terhelésnél berecseg mintha négyszögesedne a jelalak .
Mértem a teljesítményét megvan a 200w anélkül is hogy a potit teljesen felhajtanám de akkor is idegesítő hogy miért van gyárilag valami úgy megcsinálva hogy a saját keretein belül átmehet torzításba és főleg annál az alacsony hz nél már fél hangerőn is mintha négyszögjellé alakulna az erősítő kimenete.
Az erősítő egy pitiáner méretű apró d osztályú 230v os tápból áll ami 46V egyent állít elő és egy végfokból áll amin van egy 63V 1000uF os kondi.
A próba kedvéért vásároltam még egy ugyan ilyen kondit és párhuzamosan bekötöttem így már 2mF van a végfokon de nem javult meg a helyzet.
Az előtte lévő táp kimenetén 2db 63V os 470uF os kondi van és három hűtőborda három tranzisztornak látszó elemmel . Az egyenirányító után mindenből kettő van , olyan mintha 2 csatornás erősítő lenne de csak egy 46V os kimenet mivel mono sub erősítő.
Amint látszik annyira nem értek hozzá de muszáj a végére járnom mivel semmilyen autóhifi szalont vagy evvel foglalkozó boltot nem találok ahol megcsinálnák vagy tudnék venni CSAK egy 230V os otthoni subláda erősítőt hogy saját magam építsem be . Azt látom csak ami autóba való 12V os erősítők de azt a hajamra kenhetem nekemk az kell hogy konnektorba dughatom és funkciókat is tudjon pl az automata be ki kapcsolás , frekvencia vágás szűrés stb.
Aztali erősítőt nem vehetek mert olyan sem létezik sub ban. Nekem valami brutális 300W os 230V os sub erősítő kellene ami nem fullad le egy kis zenehallgatástól , vagy megépíteni vagy megvenni csak ki tud ilyet?
Csak olyat tudtam csinálni hogy egy másik nagyobb méjnyomót rákötöttem igaz ott tényleg késöbb jelent meg a torzítás de ott is jelen volt . Igaz annál már lehet maga a hangszóró túljárásának a torzítását is hallottam.
Viszont ha csak a hangszóró torzítana akkor mivel magyarázod hogy alacsony frekvencián amikor alig mozdul ki a membrán sokkal hamarabb megjelenik ez a négyszöges csörgés ? Ez biztos nem lehet a membrán túlmozgatásából következő tipikus torzítás.
Az is jellemző mikor túlhangosítom nem egy búgásos torzulás hallatszik hanem kopogás mintha felkoppanna a csévetest.
De ezt nonszensz nek gondolom mert egy membrán nem képes többet mozogni mint a motor mérete. Lendülete sincs pláne egy zárt dobozban . Felkoppanásig benyomni csak külső erővel lehet pl kézzel .
Arra is gondoltam hogy a bevezető szál csapódik hozzá de az halkabb lenne és csak nagy kitérésnél . Ez meg iszonyat hangosan kopog ,csörög aminek forrása a tekercs lehet.
"...alacsony frekvencián amikor alig mozdul ki a membrán sokkal hamarabb megjelenik ez a négyszöges csörgés ?"
Épp alacsony frekvencián nagyobb a membrán kitérése és magasabbon kisebb.
A leírtak alapján én továbbra is a hangszóróra gyanakszom. Megégett a tekercs vagy leszabadult. Esetleg elengedte valahol a ragasztás.
7 A kitérés nem csak a frekvencia függvénye hanem a fr+teljesítmény és pl még azt is hozzáteheted hogy kivett állapotban teszteled vagy beépítve a dobozba. Ezt eleve fel se tudom tekerni 20Hz en akkora kitérésre mint amit 40Hz en produkál mert alig mozdul ki a membrán és már fent vagyok fél hangerőn aztán jön a csörgés tehát a csörgés nem mechanikai eredetű mivel 40Hz en akkor se csörög amikor 2cm re kijön mint egy legyező.
A hifi front sugárzóim pl olyan puhák hogy a reflex dobozban 25Hz től lefele teljesen elveszíti a doboz csillapítását így az esetleges sub dobok vagy jelgenerátornál az van amit te mondasz azonos hangerőn az 1Hz ig haladva egyre nagyobb a kitérés , még fel is koppan . Ez egy másik problémám ami nem ide tartozik hogy miért nincs subsonic filter a házimozi erősítőkön megakadályozva ezt.
Itt a mélynomóról találtam egy vidit [link]
“ A nagy mélynyomót rákötve 30Hz en majdnem megbontotta a panellakást tehát biztos hogy nincs alul levágva”
Ha ez egy másik hangszóró és a problémás SUB erősítőjére kötve nem volt gond, akkor a HK hangszórója a probléma okozója.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!