Mi a különbség a muzikcenter és a hifitorony között?
Általánosságban elmondható a HIFI toronyról, hogy minőségibb eszközökből áll, végerősítő, előerősítő, tuner, deck, CD lejátszó, ez mind különálló egység és külső kábel csatlakoztatás van.
A Music center egy nagyobb dobozból áll és ezek egybe vannak építve, gyárilag összekötve, nincs lehetőség csereberélni a fő egységeket és jóval silányabb minőség. Ezt a HIFItorony olcsóbb változatának mondanám. Maga a HIFI minőség régen a legjobbnak számított. Idő közben már mindenre is ráírják, ez megtévesztő lehet.
Egyébként a Music Centert nevezik Hi-Fi toronynak, míg az "egy dobozos" Hi-Fit mini Hi-Finek. Ennek a legkisebb változata a Micro Hi-Fi.
Onnan tudom, mert nekem is a kb 20 éves 460W-os Panasonic hifimre mini hifi van írva, egy 25w-os Sony-ra pedig micro hifi.
Történelmileg talán előbb voltak a "normális" Hifi tornyok, egymásra pakolt egységekkel, 40-50 cm szélességben, mint az egykori nagy Orion torony is például.
Ezeknél elvárás volt a mágneses hangszedős lemezjátszó, fanatikusabbak dinamikus technikát is alkalmaztak.
Utána, vagy részben ezek mellett megjelentek a könnyített music centerek is, ami már egy lenézettebb kategória volt, spórolós felépítés, keramikus hangszedő, műanyag tányér, kétkazettás másoló, minden egy dobozban.
Voltak mini Hifi tornyok, Orion és egy lengyel kis torony, külön egységekkel.
Jóval később jelent meg a micro Hifi kategória, ezek már ismét egy kompakt házban.
Külön műfaj a hordozható, elemmel is működő különböző szerkezetek.
Nekem a Muzik centerről azok az ótvar fadobozos gagyi noname trágyahalmok jutnak az eszembe, amiknek a tetején egy bakelit lemezjátszó volt gyárilag kivágott (vagy úgy öntött) plexivel, mert két irányból is kilógott a lemez a tetején. Nemhogy nem bírták a gyűrődést sokáig, de rettenetesen szarul szóltak. Az az erősítő ami benne volt a Sokol rádió végfokával versenyzett, a noname hártya hangfalaival, meg a hártyavékony műanyag magnó mechanikával. Jobb esetben a rádióján viszonylag tisztán bejött a Danubius meg a Juventus Rádió. Akkor még Sláger Rádió nem volt, ami már rég óta nincs.
Nagy örömömre szolgált, amikor tömegével dobták ki ezeket a cocializmusban beszerzett szarokat a 2000-es évek elején nyílt Tesco-k meg plázák fellendülésével a cd lejátszók miatt új "HIFI" tornyot venni kívánkozó vásárlók számával. Nagyon jól égett a burkolatuk. Adta a meleget, igaz gyorsan elégett.
Mellesleg a Hi-Fi tornyok között is vannak kategóriák.
Most is mondják a Mikro Hifikre és a Mini Hifikre, hogy Music center.
A mikro és Mini Hifik egybeépített "csodaszarok".
A normál Hi-Fi torony komponensekből (külön dobozokból) épül fel.
Például egy erősítő, egy CD lejátszó meg mondjuk egy Vinyl lejátszóból. De lehet akár egy magnódeck vagy valami "modern" multimédiás xar. Meg persze a hangfalak.
Kicsit mindenki mást ért ezek alatt, ami nem csoda, mert nincs pontosan definiálva. De leírom én is.
A hifitorony talán amiben a legnagyobb az egyetértés. Különálló egységekből felépített készülékcsoport. Erősítő, rádió tuner, kazettás magnó, később a CD lejátszó, a tetején egy lemezjátszó, valamint két különálló hangfal.
Ezeket mímelték az egybeépített music centerek, változó minőségben. Kb. a hordozható rádiós magnók asztali változatai, külsőre a hifitornyokra hasonlítanak, jelentősen gyengébb minőségben és pusztán díszítő elemként próbálták azt elhitetni, hogy különálló készülékekből áll, azt is inkább csak az előlapon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!