Egy igen régi Orion Ar612 típusú (pacsirta) rádió tudja fogni a Kossuth, Dankó, Petőfi, Bartók rádióadókat?
Kádár Géza: „Rádió és televízió vevőkészülékek 1958-1959” című könyve szerint az AR612 URH sávja 64,5-73MHz-re készült. Az adatok között szerepel 87,5-100MHz-es változat is, de valószínűleg a hazai üzletekbe az OIRT sávos került. Áthangolása nem egyszerű feladat. A 7 menetes bemenőköri és oszcillátor tekercs menetszámát le kell csökkenteni 5 menetre. Ehhez ki kell szerelni a tekercseket tartó műanyag csévetestet. Tovább nehezíti a dolgot, hogy ehhez le kell forrasztani az oszcillátor visszacsatoló tekercsét és az ugyanezen a csévetesten levő rövidhullámú sávnyújtó tekercsét is. A csévetest belsejéből ki kell húzni a közös műanyagtengelyen levő réz hangolómagokat. Az 5 menetes tekercsek végeinek beforrasztásakor nagyon vigyázni kell, nehogy túlmelegedjenek, mert emiatt megolvadhat a csévetest. Ha megolvad, akkor a hangolómagok megszorulnak, többé nem mozgathatók benne. Ezenkívül csökkenteni kell az antennatekercsek menetszámát és a hangolókörökben levő kondenzátorok értékét is. Ezután még be is kell hangolni, ez műszerek nélkül, nagyjából „fülre” is elvégezhető rádióadók alapján. Persze egyáltalán nem biztos, hogy egyből sikerül a kívánt vételi sávot megtalálni, beállítani. Ha minden sikerül, akkor is a CCIR sávnak csak egy része lesz fogható. Akkoriban a CCIR sáv 87,5-100MHz-ig terjedt, később lett a felső határ 104MHz, majd még később a mostani 108MHz. A teljes sáv vétele is többé-kevésbé megoldható. Az oszcillátor hangolótekercsével párhuzamosan van kapcsolva egy „rövidítő” tekercs (ehhez szintén elég nehéz hozzáférni), ez korlátozza az átfogható sávot. Ennek a kikötésével és kiszerelésével bővül az átfogható frekvenciatartomány. Mindehhez még hozzájárul, hogy csak bekapcsolt állapotban lehet elvégezni a hangolást és az elektroncsöves készülékekben 250V környékén van az anódfeszültség, ami fokozott óvatosságot igényel.
A sajátomat áthangoltam, de nagyon nehéz volt. Állomáskereséskor, a jobboldali nagy gomb tekerésével, a skálahúr közös műanyagtengelyen levő két rézgyűrűt mozgat be-ki a tekercsekben. Először nem sikerült a teljes CCIR sávot átfogni. Mechanikailag valamennyit utána lehetett állítani, hogy a rézgyűrűk valamivel beljebb és kijjebb mozduljanak el a véghelyzetekben. Így is csak éppen hogy átfogja a CCIR sávot. Szóval ezt senkinek nem ajánlom, mert több buktató is van benne.
Egy CCIR-OIRT konvertert próbálj szerezni, bár azzal szintén csak a CCIR sáv egy része lesz fogható. Itt van egy ilyen konverter:
A Rádiótechnika valamelyik régebbi számában volt egyetlen tranzisztorral működő változat is. Ez egy kis önrezgő keverőfokozat. A tranzisztor, mint oszcillátor, előállít egy bizonyos frekvenciájú jelet. A kimeneten a vett jel és az oszcillátor frekvenciájának különbségeként előáll a CCIR frekvencia OIRT sávba transzponálva. Például, ha a CCIR sáv alsó tartományát kell venni, akkor az oszcillátor frekvenciája 87,5−64,5=23MHz kell legyen. Ezzel a legnagyobb fogható CCIR frekvencia 73+23=96MHz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!