Igazam lehet, ha azt gondolom, hogy a bevásárló központok műszaki kereskedéseiben az olcsóbb TV-k bemutatódarabjait szándékosan gyengébb beállításokkal működtetik a márkásabb és drágább készülékek mellett, hogy a drágábbak megnyerőbbek legyenek?
Vagy ha nem is azért, hogy a drágábbak megnyerőbbek legyenek, de azért mindenképpen, hogy ne az olcsóbb készülékek fogyjanak?
Budapest-Budaörs térségében végigjártam már többször szinte minden bevásárlóközpontot. Amikben biztosan jártam: Auchan, Tesco, MediaMarkt, Euronics. Ezek több üzletében is megfordultam.
Rendre azt tapasztaltam, amit a kérdésben is megfogalmaztam.
A bemutatódaraboknál egymás mellett sorakoznak a noname és saját márkás termékek mellett a nagyobb, ismertebb gyártók TV termékei. Mindegyiken ugyanaz a műsor/felvétel megy, de a noname és saját márkás termékeknél feltűnően kevésbé vonzó a látvány. Kevésbé éles a kép, rondábbak a színek, ... mint a márkás és drága készülékeknél. (A hangot még nem is néztem.)
Én gondolom rosszul vagy ez a valóság? Azaz egy noname vagy kisebb márka 80-120eFt-os TV-je ennyivel gyengébb képet adna ugyanolyan beállításoknál, mint egy elvileg hasonló műszaki tartalmú, de neves márka 50-60%-al drágább TV-je?
"Én gondolom rosszul vagy ez a valóság? Azaz egy noname vagy kisebb márka 80-120eFt-os TV-je ennyivel gyengébb képet adna ugyanolyan beállításoknál, mint egy elvileg hasonló műszaki tartalmú, de neves márka 50-60%-al drágább TV-je?"
Nem. A valóságban minden tv ugyanolyan képet ad, mindegy hogy 80 vagy 480 ezer az ára, csak szándékosan állítják el, hogy ne olcsót vegyél. :)
Szerintem ez hülyeség. Ahogy nem veszel Ferrarit, Maseratit, stb. ha csak Trabantra telik, mert annyira futja, csak arra telik, akkor tévét sem fogsz 500.000-eset venni, hacsak 200.000 a kereted, vagy annyi se.
Amúgy meg minden tévének van egy típusszáma, és az interneten mindenki, akit valóban érdekel, utána tud járni, hogy melyik tévé mit tud, milyen beállításokkal működik optimálisan. Nyilván,amelyik 800.000- be kerül és egy egész falnyi méretű, annak sokkal többféle beállítása, beállítási lehetősége, funkciója van, mint amelyik "csak" 500.000, vagy pláne, amelyik "csak" 200.000.
Más kérdés az, hogy egy átlagember alapigényeit szerintem bőven kielégíti egy 200.000 körüli TV készülék.
Dolgoztam egy ideig az egyik említett helyen beszerzésen. Az említett üzleteknek tulajdonképpen édesmindegy melyiket veszed meg, csak vegyed. Senki nem szórakozik ott azzal, hogy pötyögje a tévéket hogy jól megszívasa a vásárlókat, hiszen ugyanúgy lesz gazdája a 400 ezres és a 120 ezres tévének is. Csak míg a 400 ezresből értékesítettünk kettőt, a 120 ezresből utánrendelésekkel vagy 100-at.
Nagyvonalakban egy nevesebb -drágább- terméken kisebb a haszon mint egy noname cuccon vagy saját márkáson. Jóval drágább a beszerzésük és kisebb árrést alkalmaznak az üzletek, miközben a saját márkásoknak meg a nonameknek a beszerzési ára nevetségesen alacsony miközben a prémiumkathoz képest az árrés is magas.
Nem a tárgyhoz tartozik de hozzá kell tenni azt is, hogy egy TV árát nem csak a kép felbontása és a demoban látható képminősége szabja meg. Csatolók, képfrissítés, egyéb képességek (pL. HDR, HLG, 4K felsálázás, Simplink, Airplay, aktív vagy passzív 3D, DVB szabványok, HDMI-CEC, Ambilight stbstb.) is nagyon sokat számítanak. Valójában csak ezek is adhatnak nem kis különbséget két látszólag ugyanolyan képminőségű készülék között, és akkor még a márkanévről nem is beszélünk.
"A valóságban minden tv ugyanolyan képet ad"
Ezt ugye te sem gondoltad komolyan.:D
(Mondjuk nemegyszer tapasztaltam, hogy ugyanolyannak érzékelte valamiért a vásárló a HDready és a 4K képét vagy az IPS-t és az OLED-et, úgyhogy lehetséges.)
Értelmetlen összehasonlítani egy LG (42",148ezer) DCI-P3 színteres natív 10bites 120Hz-es képét egy Sencor (42"108ezer) öröljhogyvilágítésszínes képével.
Köszönöm a hozzászólásokat. Természetesen fel sem merült bennem, hogy egy olcsóbb TV is tudhatja azt a kép és hangminőséget vagy felszereltségi opciókat, mint a drágább, márkásabb termékek.
Aki -mint én is- a 100eFt körüli áron kapható termékeket nézegeti, az nem a 200eFt és feletti készülékekkel fogja összehasonlítani a kinézett olcsóbb készüléket.
Amire gondoltam azt jól szemlélteti a 7. válaszoló utolsó mondata.
Az átlagfelhasználó -vagy nevezhetjük tudatlanabb, tájékozatlanabbnak, műszakilag kevesebb ismerettel rendelkezőnek is, mint amilyennek magamat is tartom- azt látja, hogy ott van egymás mellett két azonos képátlójú, hasonló dizájnú TV, azonos képfelbontással, amiken közel azonos számú port van, azonos vagy hasonló hang adatok vannak feltüntetve a címkéjén,... és mindegyiken ugyanaz a bemutató műsor (TV adás vagy videó) fut. És szembetűnő a két készüléken látható látvány.
Visszatérve a 7. válaszra, a vásárló (az olyan tudatlan, mint én) elsőre csak azt látja/érzékeli, hogy az egyik TV egy LG (42",148ezer), a másik meg egy Sencor (42"108ezer). És nem feltétlenül érti, hogy miért olyan istentelenül gyengébb a képe az olcsóbbnak.
Természetesen NEM GONDOLOM, hogy a kereskedő hibája lenne, ha egy vásárló nem tudja, hogy mit jelent a drágább/márkásabb készülék adatai között felsorolt "DCI-P3 színteres natív 10bites 120Hz-es" információ, de biztos vagyok benne, hogy a vásárlók zöme azt sem tudja, hogy az olcsóbb termék egyik legfontosabb ismérve, hogy "öröljhogyvilágítésszínes".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!