Ha 6 ohm ajánlott kimenetű erősítőre 4 ohmos hangfalakat kötök mi történik? Tudom így rendeltetésszerűen használni? Hogy tudnék még 2 ohmot a hangfalakhoz adni?
Az eredetileg 6 Ω terhelésre készült erősítőre 4 Ω-os hangszórót kapcsolva a legnagyobb kivehető teljesítmény elvileg nagyobb, feltéve, hogy bírja a tápegység és a teljesítménytranzisztorok. A kisebb terhelőimpedancia miatt nagyobb áram folyik a teljesítménytranzisztorokon, amelyek ezt nem biztos, hogy elviselik. Vannak olyan erősítők, amelyekben van túlterhelés elleni védelem. Ezekben egy elektronika figyeli a teljesítménytranzisztorok áramát és, nem engedi, hogy ez az áram egy bizonyos érték fölé növekedjen, megvédve ezzel a teljesítménytranzisztorokat. A legbiztosabb, ha nem kötöd rá az erősítőre a 4 Ω-os hangszórót.
„Hogy tudnék még 2 ohmot a hangfalakhoz adni?”
Egyszerű eszközökkel sehogy.
„Kösd rá nyugodtan, csak a hangerővel legyél észnél.”
A hangerő növelésével a kimeneti áram is növekszik. 6 Ω-os hangszóróval, ez az áram a teljes kivezérlésnél is a megengedett értéken belül marad. 4 Ω-os hangszóróval már a teljes kivezérlés előtt túllépi a megengedett értéket. Honnan lehetne tudni, hogy hol van ez a helyzet? Sehonnan, szinuszos jellel kimérhető lenne, de hallásra, főleg zenei jelre beállítani lehetetlen. Elegendő a hangerőszabályzó véletlen feltekerése, vagy a szokásosnál nagyobb bemeneti jel és máris baj lehet.
„Igen, ne hallgasd csutkán mert akkor kinyírja az erősítőd végfok IC-it.”
Az előzőhöz hasonló „okos” tanács. Te biztonsággal meg tudod mondani, hogy mekkora hangerő az a „ne hallgasd csutkán”? Egyébként nem mindegyik erősítő végfokozata IC-s.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!