Milyen lemezjátszót lenne érdemes vennem? (Többi lent)
Négy dologra van szükséged:
- Lemezjátszó (ez csinál a korongból elektronikusan feldolgozható jelet).
- Előerősítő (ez hozza a lemezjátszó nagyon gyenge jelét az erősítő által feldolgozható szintre).
- Erősítő (ez csinál a különböző bejövő jelekből a hangfal meghajtására alkalmas jelet).
- Hangfal (evidens).
Továbbá:
1) Van olyan lemezjátszó, amiben van előerősítő.
2) Van olyan erősítő, amiben van előerősítő.
3) Van olyan hangfal, amiben van erősítő.
4) Van olyan hordozható lemezjátszó, amiben minden benne van.
Legfontosabb szabály:
A 4) pontban szereplő mindent-egybe dolgokat messzire el kell kerülni. Ez alól egy kivétel van: ha van nálad kellő mennyiségű benzin, illetve gyufa, hogy az porig égesd még a boltot is, ahol ilyet árulnak.
Második legfontosabb szabály:
Az 1)-3) pontokban szereplő dolgok nem ördögtől valók, ha nem akarsz audiofíl-hipszter-hifibuzzi vonalon mozogni, csak elfogadható minőségben zenét hallgatni. Ebben az esetben azonban arra fel kell készülni, hogy a fent nevezettek majd elmagyarázzák, mekkora egy sügér vagy, hogy a lemezjátszó beépített előerősítőjét használod, vagy esetleg egy aktív hangfalat.
Nyilván ha mindent külön veszel, akkor több lehetőséged lesz később - ha igény adódik rá - fejleszteni a rendszeren, de nem hiszem, hogy célszerű lenne rögtön egy komolyabb rendszert beszerezni, mert lehet, hogy nincs rá szükséged.
Konkrétumot meg majd akkor lehet írni, ha adsz egy összeget is...
2-es jól összefoglalta, csak kiegészítésként:
A hangszedők között van: kristály, keramikus mozgómágneses (ezt nevezik dinamikus hangszedőnek) és mozgótekercses.
A kristály hangszedő 0,5…1,5 V-ot ad le, ehhez nem kell külön előerősítő, de a minősége ennek a leggyengébb, nem is tudom gyártanak-e még ilyet.
A keramikus hangszedő 100…200 mV-ot ad le, ez már egy fokkal jobb, de minőségileg még mindig eléggé gyenge.
A mozgómágneses hangszedő általában 2…10 mV-ot ad le és ehhez szükséges egy RIAA korrektor. A lemez vágásakor a mélyhangokat gyengítik, a magasakat kiemelik. Ahhoz, hogy a lejátszáskor egyenes frekvenciamenetet kapjunk a mélyhangokat ki kell emelni, a magasakat vágni kell. Ezt végzi el a RIAA korrektor. Ezt az egységet régebben beépítették az erősítőbe, a mostaniakban nem biztos, hogy van.
A mozgótekercses hangszedő nagyon kicsi, 100 µV nagyságrendű feszültséget ad le. Ennek a kis jelnek a felerősítésére a RIAA korrektor előtt vagy elő-előerősítőt használnak, vagy bemeneti transzformátort.
Minőségileg állítólag a mozgótekercses a legjobb és persze a legdrágább, de a kis jel miatt nagyon kis zajú elő-előerősítő kell, vagy, aki a bemeneti transzformátort választja, az mélyen a zsebébe nyúlhat, mert ezek nem olcsók.
Kezdetnek egy mozgómágneses hangszedővel rendelkező, átlagosan jó minőségű lemezjátszót javasolnék. A mai típusokat nem ismerem, ilyen téren nem tudok tanácsot adni. RIAA korrektort külön is be lehet szerezni, ha esetleg az erősítődben nem lenne.
Maradjunk annyiban, hogy ma MM és MC (moving magnet / moving coil) hangszedőkkel fog a kérdező találkozni, és az árcédula alapján pontosan tudni fogja hogy neki csakis az MM a megfelelő - mint szinte mindenki másnak is, a milliomosokat és megszállottakat kivéve.
Az RIAA korrektor pedig minden lemezjátszó-előerősítőben benne lesz, legyen az önálló, lemezjátszóba vagy erősítőbe épített. Kár ezzel összezavarni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!