Ha a hangfal 1000 Watt 4ohm és az erősítő 500 watt 2 ohm az jó kombináció? Esetleg ugyanehhez a hangfalhoz 450 watt 4ohm jobb választás?
Mi sem egyszerűbb, tanultuk a suliban :)
Ohm törvény, 10. osztály fizika:
fizika 7: watt.
Na ezeket átrágva, mert érdemes, az alábbiakat szűrhetjük le:
Watt: Ez a teljesítmény. Estünkben h túl sok munkát kell elvégezned összesel, a hangfal a sok munka esetén meghal :) A lényeg a maximum 1000 wattost max 1000 wattal szabad terhelni.
Ohm:
Ha elolvasgatod a sulis tananyagot rájössz pár dologra, többek közt arra, hogy ha 500 watt 2 ohmon az 250 watt 4 ohmon. (persze az erősítő nem ilyen lineárisan működik, de ez nem annyira számottevő ahhoz hogy a döntésedet meghozd.)
Ez alapán a 450w 4 ohm a jobb választás.
Az erősítő kimeneti teljesítménye 500 W / 2 Ω esetén: P1=Uki²/Z1
Az erősítők kimeneti ellenállása kicsi, ezért a kimeneti feszültség alig függ a terheléstől.
A 4 Ω-os hangszóróra jutó teljesítmény: P2=Uki²/Z2
A két összefüggés alapján: P2=P1·Z1/Z2=500·2/4=250 W
Ez közelítőleg igaz, mert a kisebb terhelés miatt kissé megnövekszik a tápfeszültség és a teljesítménytranzisztorokon kevesebb feszültség esik, ezért a 4 Ω-on levehető teljesítmény valamivel több, mint 250 W. A teljesítménytranzisztorokon folyó kisebb áram miatt általában kissé csökken a torzítás.
Ezek alapján a 450 W-os hangdoboz is bőven megfelel, de használhatod az 1000 W-ost is. 1000 W-osnál viszont közel sem használható ki a hangszóró maximális teljesítménye. Hasonló minőségi kategóriában a 450 W-os valószínűleg olcsóbb, így ez a kedvezőbb választás.
Az alapelv: a hangszóróra adható maximális teljesítmény legyen nagyobb, de legfeljebb egyenlő, az erősítőből kivehető legnagyobb teljesítménnyel. Ezzel elkerülhető a hangszóró túlterhelésből adódó károsodása.
nem tudom milyen erősítőről van szó konkrétan (mmint azon felül, hogy gitárerősítő), de legtöbb erősítőnél feltüntetik a teljesítményét különböző ellenállásokon terhelve, nézd át a leírást, használati utasítást és minden infót amit csak találsz, illene írnia valahol a 4 ohmos terhelés alatti teljesítményét is.
Én annyira nem vágom a fizikát és a matekot, de van ugye az a tajparaszt matek erre, miszerint ha az erősítő 4 ohmon 500 wattot ad le, 2 ohmon kb. 1000-et ad le, ami vagy igaz, vagy nem, de inkább nem, mert sok erősítőnél láttam már olyat, hogy pld. 4 ohm terhelés alatt 400w teljesítményt írtak, 2 ohm terhelés alatt pedig 600-at. Szóval inkább a gyártó által megadott adatokra hagyatkozz, ha vannak.
Technikailag egyébként az a legjobb, ha a hangszóró kb. egyezik az erősítő teljesítményével, ha hülyebiztosra akarod csinálni, legyen a hangszóró legalább 15-20%-al terhelhetőbb, mint amit az erősítő le tud adni, de ha biztos vagy magadban és nem csavarod csutkára a hangerőt, inkább legyen gyengébb a hangszóró, mint amit az erősítő tud és inkább ne tekerd maxra a hangerőt, egyrészt minél nagyobb egy hangszóró terhelhetősége, annál nagyobb teljesítmény kell ahhoz, hogy rendesen megszólaljon (ha nézegettél már esetleg komolyabb hifi hangfalakat, láthattad, hogy feltüntetik a minimum teljesítményt, ami "kell" ahhoz, hogy egyáltalán elkezdjen jól szólni a hangfal), tehát egy 500 wattos erősítő jobban meghajt egy 500 wattos hangszórót, mint egy 1000 wattosat, másrészt minél nagyobb teljesítményt kell leadnia az erősítőnek (tehát minél hangosabbra tekered), annál több harmonikus torzítást fog hozzáadni a jelhez. Mondjuk, nem tudom ez utóbbi mennyire releváns probléma gitárerősítőknél, ezt már neked kell mérlegelned :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!