Watt vs decibel, emagyarázná valaki?
okítást szeretnék kérni:
https://www.youtube.com/watch?v=vaiEDYB5c9M
1 watt????
akkor mi értelme otthonra olyan erősítő/hangfal kombóknak ami mondjuk 50-100-1000 watt? (feltéve h nem akarom a kerületet is behangosítani)?
legyartani nincs ertelme tul "kicsiket"
illetoleg nincs ertelme ugy "cimkezni" mivel a vevok tobbsegenek a Meret(!) a lenyeg
igy minel nagyobb szamokat figyelik
lehet valamire 1000 vannirva de az valobban 500 vagy 250 es...
A wattal azt az elektromos teljesítményt mérik, ami kijön az erősítőből. Ennek mérésére többféle metódus is létezik. Az erősítőből kijövő teljesítmény mozgatja meg a hangszóró membránjait és itt jelenik meg a hangszóró érzékenysége, hogy ezt a teljesítményt hogyan hasznosítja, ezt decibelben határozzák meg. (1 méterről mérve 1 watt teljesítmény hatására mekkora hangnyomás alakul ki) Ha a hangszóró érzékenyebb, akkor kis teljesítménnyel is hangos lesz (a csöves erősítők 10-20 wattosak!) Mindazonáltal jó hangminőségű érzékeny hangszórót készíteni nem magától értetődő feladatat, van benne bőven szellemi teljesítmény.
Bővebben:
Ha tudod, mekkora hangnyomást akarsz elérni, akkor már csak a hangszóró érzékenységét kell tudnod, hogy tudd a szükséges teljesítményt. Az elérendőből kivonod az érzékenységet, az eredmény tíz alapú logaritmusának hússzorosa a szükséges teljesítmény wattban. Persze csak ha stimmel a hangszóróimpedancia az erősítő kimenőimpedanciájával. Ökölszabálynak elfogadható, hogy minden 6dB többlet eléréséhez duplázni kell a teljesítményt. Tehát ott a 87dB érzékenységű hangszóró, ez ugye 1W-on értendő (és 1m-ről, tehát szabad téren meg nagy helyiségben egészen szűk is lehet a sacc a gyakorlatra vonatkoztatva, ott a távolsággal négyzetesen csökken a hangnyomás). Szóval 87+6 az 93dB, oda 2W kell neki. Még 6dB az 99dB, oda 4W kell. Újabb 6, 105dB, 8W. Aztán 111dB, 16W; 117 32; 123 64; 129 128. Igencsak fájdalomküszöb. Legalábbis 1m-ről, süketszobában. A távolság duplázásával mindig 6dB csökkenés lesz a hangnyomásban, meg persze vannak bizonyos távolságok, amikkel más jelenségek is együtt járnak, így nem pontos ez a -6dB rájuk. Leginkább az van, hogy a magasakat jobban tompítja a távolság (enyhe aluláteresztő szűrő a levegő a távolság növelésével), a mélyeknél meg eléggé számít, hol állsz fél- és egész hullámhosszokhoz képest, meg van, ahol a talaj annyit vezet, hogy az eltérő terjedési sebességek miatt létraszűrő effektus alakulhat ki a mélyeken, így megint kacifántos lehet az összefüggés.
Másik ökölszabály, hogy a nagyobb érzékenységű mélynyomók alsó határfrekvenciája följebb lesz helyesen méretezett dobozban, mint az érzéketlenebbeké, emiatt kisebb szobában okádékul fognak ordítani korrekció nélkül. Korrigálva persze tud nagyon erős és fürge basszusú cucc lenni, csak azért térdig zsebbe kell nyúlni, bőven van fejlesztésigénye.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!