Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » A szocializmus kori hangfalak...

A szocializmus kori hangfalak miben maradnak alul a mostaniakkal szemben? Tudnak olyan jók lenni, mint a maiak? Tapasztalatok? Ha igen, és semleges hangzásút szeretnék akkor milyen márkákat vagy típusokat ajánlanátok?

Figyelt kérdés
100 000 forintnál ne nagyon legyen több (ha lehet), mert eleve használtan venném természetesen.
2020. aug. 6. 20:34
 1/9 anonim ***** válasza:
Szerintem az alap fizika nem változott. Talán akkor nagyobb hangfalakat gyártottak azonos teljesítményhez. A hangszórók és kondik állapotát érdemes ellenőrizni.
2020. aug. 6. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
41%
Azért eltelt azóta 30-40 év és fejlődött "kicsit" a technika. Gondolj bele, hogy a 20 évvel ezelőtti telefonoknak milyen csengőhangjaik voltak (ha éltél akkor vagy láttál és hallotál ilyen telefont), ma meg olyan hang jön ki belőlük, amit 30-40 évvel ezelőtt elképzelhetetlen volt. A mai mini hangszórók jobban szólnak, mint régen a hangfalak.
2020. aug. 6. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Tudom, hogy változott a technika, csak azt ajánlották, hogy használtan jobb hangfalat lehet venni ugyanannyi pénzért, gondoltam a szocializmusbelieket meg potom pénzért.
2020. aug. 6. 20:54
 4/9 anonim ***** válasza:

Nem tudni mennyt szánsz rá és milyenek az igényeid, mi neked a jó hangzás és az olcsó, így meg nehéz tanácsot adni.

Hangszórót meghallgatás nélkül venni zsákbamacska. Ha az eladó megengedi a próbát, akkor próbáld ki és probléma megoldva, megtudod, hogy jó-e neked. Kipróbálsz többet (ha találsz olyat) és meglátod, hogy találsz-e az olcsók között megfelelőt.

2020. aug. 6. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Utolsó, nem kötekedésből, de


"100 000 forintnál ne nagyon legyen több (ha lehet)"


"semleges hangzásút szeretnék"


nem mond semmit?

2020. aug. 6. 21:56
 6/9 anonim ***** válasza:
89%

Semmiben.


Sőt! Én amondó vagyok hogy akkoriban a minőséget és a stabilitást helyezték előtérbe, nem pedig a spórolást!


Ajánlani tudom a BEAG márkát. (Budapesti Elektroakusztikai Gyár)


Egy 100-150 wattos 8 ohmos párost simán megkapsz 100.000-ból! (de még talán 50-ből is)


Nem egy olyan darabjuk van ami 50-60 éves, és a mai napig semmi baja!

2020. aug. 6. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Isti1976 ***** válasza:
100%

A hangfalak időt állóak, de a technika folyamatosan fejlődik, jobban jársz, ha egy modern, használt hangfalat nézel használt audio cuccokat áruló oldalon. avx cafe, hifipiac, ...


100eFt-ért már vannak használható hangfalak, a régi 40-50 éves technikát szerintem ne vedd, jó a nosztalgia, de hosszan sorolhatnám a technikai különbségeket, miért nincs értelme. Röviden; pocsékul szólnak a ma kapható hangfalakhoz képest. Elnézést ha nyersen hangzik, de ez az igazság, a hangfalaknak van legalább 10 paraméterük, ami eldönti, mit fogsz hallani és mind sokat fejlődött 40 év alatt.

2020. aug. 7. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
55%

#6, #7-nek:


Légy oly kedves, és abból a 10 paraméterből írj már nekem kettőt(!), ami bármiféle technikai fejlődésen ment át a 40 évvel ezelőtti technikához képest. Csak szólok hogy a kónusz gumi alapú felfüggesztését már a 70-es évek eleje óta alkalmazza, tehát ez "kilőve".

2020. aug. 7. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Isti1976 ***** válasza:
100%

#8: kónusz gumi alapú felfüggesztés: ez nem igaz, egyfelől a kitérés egyenletessé tétele folyamatosan zajlik (az egyenletesség hibája THD-t növel), még ha optikailag nem is látszik, de hogy vizuálisan is megmutassam, így néz ki egy mai csúcstechnikás perem:


[link]


tudom, nem átalános, de ezek a techinkák folyamatosan szivárognak árban lefelé.


Írok még pár feljődő tulajdonságot;


A dobozok rezgésének minimalizálása; a régi dobozok döngtek, rossz merevítéssel és nagy lapfelületekkel, amin kialakultak sajátfrekvenciák. A mai jó minőségű hangfalak olyan filigránok, nem véletlenül, az egybefüggő felületük így jobban merevített


Új anyagok; láttál méhsejt szerkezetű PP műanyag panelt régi hangfalban ? Nem hiszem, kb 2015-ben jelent meg, 22dB-t csökkent teljes sávban a dobozon belüli reflexiókon.


SiC kerámia habot ? Ez egy porózus, rendkívül merev anyag, szintén doboz fal merevítésre.


Hangszórók felfüggesztése; ma a csavarok alatt egy rezgéscsillapító van jó hangfalaknál.


Szintén utolsó 10 év felfedezése, hogy a mágneseknek van energia "memóriájuk" és ez befolyásolja a hangzást, az előző hangból ott marad, ezért befolyásolja a következőt (szürke tőle a hang), ennek a csökkentése egy nagyon fontos terület.


A kónuszok merevítése; ma kis kónuszokat használnak, inkább többet, de igazán nagyot nem, mert behullámzik.


Intermodulációs torzítás: a szélessávú hangszóróknál jelentkezik, amikor pl egy 300Hz és egy 3000Hz-es jelet ugyan azon a hangszórón akarsz átvinni. Mint a távolodó közeledő vonat, úgy modulálja a 300Hz a 3000Hz-et. Emiatt ma egyenletesebb a hangszórók közötti sáv felosztás, inkább több hangszórót használnak, vagy a felület formájával játszanak.


Keresztváltók; régen mindegy mi volt benne, ha kijött a matek a vágási frekvenciára, de a tekercsek, kondenzátorok közel sem ideálisak, ma sokkal jobb légmagos tekerecs megoldásokat használnak.


A portnyílás; a maiak nagyok, hosszú tölcsérrel, mert a régi, simán kivágott vagy rövid tölcséres megoldásoknál a levegő áramlás a peremeknél "szuszog". Picit, de ez is hozzáadódik.


Csatlakozók; a mai, legalábbis a szorítós megoldású banánhüvely csaltakozók jobbak, mert a rossz kontaktus is mérhető hibát okoz.


Ezek mind mind javítják a hangzást, nem akarom a nosztalgiától elvenni a kérdező kedvét, csak ne pazarolja a pénzét.

2020. aug. 8. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!