Miért van az, hogy torzítanak a hangszórók?
1. mert max. hangerőn túlterheled a hangszórót. Nem kizárt, hogy az erősítőd is többet küld rá, miint amit bír.
2. mert max. hangerőn túlterheled az erősítőt. Nem kizárt, hogy a hangszóró impedanciája kevés és a túláram miatt az erősítő torzít.
1. esetén a hangszórót, 2. esetén az erősítőt fogod így kinyírni.
Amúgy csak az igazi high-end cuccok tudják tényleg a teljes hangerő-tartományt a maxra tekerésig, megfelelően, torzításmentesen vágva a túlterhelést.
Ha olyan hangfalad, erősítőd van, amit kénytelen vagy maximumra tekerni, az azt jelenti, túl kicsit vettél.
A szinuszos max. kimenőteljesítmény értékét klasszikusan úgy adják meg, hogy elkezdik növelni a kivezérlést addig, míg 10 % harmonikus torzítás lesz mérhető, ami már füllel is kezd észrevehető lenni.
Ez nagyjából annak felel meg, amikor a szinusz csúcsait már vágni kezdi a végfok, mert eléri a tápfeszültség határait.
Az ekkor mérhető teljesítmény lesz a max. érték.
De senki nem kényszerít, hogy ennyire kihajtsd.
Igazából nem is értem a kérdést, hiszen köztudottnak számít, hogy erőtartaléknak kell lenni, de nem azért, hogy te azt ki is használd, hanem a megfelelő dinamika érdekében.
Vagy széthajtod a cuccot, de akkor magadra vess.
Ugyanez érvényes az autók teljesítményére is vagy szinte bármire.
Ahogy Szervizmérnök írta és még kiegészítve:
A hangszóró egy elektromechanikus szerkezet, ezért torzítás szempontjából (is) igen gyengén teljesít. A maximális teljesítményének közelében a lengőtekercs egy része már kikerülhet a mágneskörből, a membrán elmozdulása és visszatérése közel sem lineáris, stb. Ezek miatt torzítása nagy, sokkal nagyobb, mint egy erősítő torzítása. Az emberi fülnek is van torzítása, ezért közelről hallgatva egy 100 W-os hangszórót nem lehet megállapítani, hogy valójában mi torzít, az erősítő, a hangszóró vagy a fül.
Minden erősítőnél, a kivezérlést növelve elérünk egy olyan határt, ahol túlvezérlődik az erősítő, ilyenkor a kimeneti jel határolódik, ami durva torzítást eredményez.
Egyébként régi alapszabály: a hangszóró névleges teljesítménye legyen nagyobb az erősítő teljesítményénél. Így az erősítő nem teheti tönkre a hangszórót. Ennek az erősítőnek a névleges teljesítménye 125 W, a hangfalhoz javasolt erősítőteljesítmény 40-110 W, a fordított eset lenne a helyes.
A vezeték hibája? Ha kisebb hangerőn működik, akkor a vezeték nem hibás. Ahogy Szervizmérnök írta, az erősítőt, és különösen a hangszórót nem helyes a maximális teljesítményük közelében üzemeltetni. Ha teremhangosításra használod és kevésnek tartod a hangerőt, akkor nincs más megoldás, nagyobb teljesítményű erősítő és hangszóró kell.
Régen én is ezzel kezdtem.
20centis méllyel szerelt Videoton hangfalak,2x50 Watt-os Vidi erősítők.
Azt meguntam.
Most 40,meg 50 centis méllyel szerelt hangládák,meg kilówattos tartományú végfokok,azt nem kell kitekerni max-ra.
Olyan jó érzés tudni azt,hogy van még tartalék bőven,ha eselteg a szomszéddal hangnyomásversenyre neveznénk be.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!