Az erősítőmön van "A" és "B" kimenet. A "B" kimenetet átvezetném egy másik helységbe, ahol el szeretném osztani, hogy egy harmadik helységben is hallgathassam hangfalakról a műsort. Felváltva hol itt, hol ott. Lehetséges ez? Ha igen, veszteség lesz?
Az A és B kimenet az a L és R vagy van "front" és "rear" is?
Diszkó erősítőnél van A és B, mert nem feltétlenül sztereó üzemben használja az ember az erősítőt.
Az elosztogatás lehetséges, ám ha épp mindenhol szól, akkor értelemszerűen halkabb lesz.
Fontos, hogy az erősítő milyen hangfalhoz készült: 16 ohm, 8 ohm, 4 ohm, 2 ohm
Ezeket figyelembe kell venni a bekötésnél és máris nem egyszerű a dolog.
Ha egy 8 ohmosat rákötsz egy másik 8 ohmosra, azaz 2 hangfal szól, az az erősítőnél 4 ohmként jelenik meg. Ha az egyiket lekapcsolod, akkor 8 ohm lesz az erősítőnél ismét. Ha mindhárom helyiségben 1-1 hangfal van 8-8-8 ohm-al, azt az erősítő semmiképp nem fogja szeretni és felforr, mert 4ohm alatti értéket kap. Profi diszkótechnikában nagyon ritkán használnak csak 2 ohmos hangszórókat, ott is a drága 4 ohmos az elterjedtebb, vagy 2db 16-os párhuzamosan kötve egy hangfalban, amitől 8 ohmos lesz.
Persze kötheted sorba is (+ hangszóró - + hangszóró -), ilyenkor össze tudod adni az ohm számokat.
A lényeg, hogy átkapcsolásnál ne legyen bekapcsolva az erősítő!
Ezek az ohm értékek az erősítő hosszú élete miatt fontosak, hiszen minél kevésbé van terhelve, annál kevésbé melegszik.
Egy 16 ohm-os 100W-os hangfallal fel tudtam már forralni egy 2x500W/4ohm diszkó erősítőt, ami így max hangerőn 5 percig megy, majd leold 2 percre, amíg visszahűl és aztán megint megy pár percig. Ezért fontos az ohm!
Főleg régebbi erősítökön volt divat az A és B kapcsoló, ami pont arra való, hogy mondjuk A az egyik szoba (sztereó), B a másik szoba (sztereó).
Ezt gyakran úgy oldották meg, hogy ha mindkettőt benyomod, akkor sorosan köti a hangszórókat, így nem tudod túlterhelni végfokot.
Ha meg párhuzamosít, akkor külön feltüntetik, hogy csak 8 ohmosat akarj párhuzamosítani például.
Az meg egy tévhit, még a csöves erősítők korából, hogy üzem közben nem szabad kapcsolgatni a hangszórót. Félvezetős végfokokra ez nem érvényes.
Pontosítanék, lenémítva, sőt halkan járatva egy csöves végfoknak sem árt, ha lekötik vagy cserélik a hangszóróját. De a biztonság kedvéért célszerű némítani teljesen. Terhelés nélkül járatni viszont nem szabad.
Félvezetős végfokot lehet járatni terhelés nélkül, az átkapcsolás idejére esetleg nem árt halkítani rajta. Némítani nem fontos.
Itt a pont Szervizmérnök úrnál!
Az előző hozzászóló elég sokmindennel kapcsolatban fogalomzavarban van.
Eleve mi az hogy diszkó erősítő? :-) :-)
Ilyen kategória nincs! Olyan van hogy PA, professzionális audió!:-)
Másrészt a 16 ohmos hangszóró kevésbé terheli a 4ohmra tervezett erősítőt, ugyanis 4 ohmra előkészített erősítőknek intenzívebb, nagyobb a hűtésük.
Gondolkodj csak! Ugyanazon kimenőteljesítményhez melyik terhelésnél folyik nagyobb áram?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!