Milyen kábelt használjak hozzá?
Igen,,nem árt ha eleinte csak kb fél hangerőn hallgatod egy darabig,illetve ha nem tudod,hogy hol van a kb fél hangerő akkor a membránt ha figyeled és látod,hogy nagyobbat mozog mint kb fél centi,akkor vedd vissza a hangerőt.
Ez persze csak arra az esetre vonatkozik,ha ládába építve van a nyomó,és nem pedig csak magában a földre téve van hajtva.
Ez amolyan sacc per kábés szemmérték :-)
De nem volt még problémám se autós se PA hangszóró bejáratásnál.
A PA hangszórók membránjai a vászon membránszél,és maga a szerkezeti kialakításuk miatt is kisebbet mozognak,ez általában mindegyik fajtánál nagyjából 1 max 2 cm csúcstól csúcsig.
Néhány PA hangszóró,ettől azért eltérhet.
Az autós mélyek meg a vastag gumi,vagy habszélei miatt,plusz a nagy kilengést biztosító szerkezetének köszönhetően akár 5 max 6 centiket is ki tudnak mozdulni csúcstól csúcsig.
Kábelezésnek minimum a 2,5 mm2-es ajánlott,ha hosszú kábelre van szükséged,vagy később szeretnél nagyobb teljesítményt,akkor lehet nagyobb is.
Ha jól emlékszem nekem 2,5 mm2-es van a top ládákhoz,és 4 mm2-es a mély-ládákhoz.
Nem kell járatni, hiszen PA kategória. Itt nincs olyan hogy a rendezvényt fél hangerőn kell nyomni, mert még bejáratósak a hangszórók. Ez nem egy autó motorja, hogy összekopnak a siklócsapágyak a tengelyekkel.
Vezetéket meg az átfolyó áramra kell méretezni. Nyilván itt dinamikuszenei terhelés van, tehát kissé alulméretezett vezeték sem olvad el.
Egyébként a hangfal ellenállását ismered, max. terhelhetőséget ismered, ebből kiszámolható a maximális terhelésnél átfolyó áram és ehhez kell a vezetéket méretezni.
2,5-ös rézvezetéket 34 amperral terhelhetsz, az bőven elég, hisz a fele áram sem fog folyni ha kiszámolod.
Nagyobb hossz, nagyobb vezeték ellenállás, nagyobb veszteség a vezetéken.
Minél vastagabb vezetéket használsz, annál kisebb lesz az ellenállása azonos hosszúságnál.
Nagyobb távolságoknál ezért alkalmaznak magasabb feszültségű rendszereket.
Végülis nem kell járatni,azt csinálsz amit akarsz,csak vannak sokan akik inkább mégis jàratják egy darabig, fokozatosan emelve a hangerőt,és nem ész nélkül ahogy kicsomagolja a dobozból,már tólja is csutkón.
Egy rendezvényen meg soha nem 100%-on járatják a rendszert,nem beszélve a tartalék hangfalakról, erősítőkről,már ha van.
Az olyan falusi kocsmai primitív szokás,hogy rekedtségig tekerik a Bódi Gusztit,meg a Kis Grófot.
De mindenki döntse saját maga,hogy hogyan kezeli a dolgait.
A HIFI hangfalak bejáratásáól is megoszlóak a vélemények, ismerni kell az elektrodinamikus hangszórók működését és máris tiszta lesz a kép.
Gyakorlatilag arról beszélünk hogy az új pille és a membránszél még a rezgéstől puhul egy picit, így egy picit lejjebb jön a rezonancia frekvencia. PA kategóriában ez tök mindegy.
HIFI kategóriában is a legtöbb ember ezt nem hallja ki, viszont műszeres méréssel igazolható, de ha a nagyságrendeket nézzük ez 1 vagy 1,5Hz egy mélynyomónál.
A használattól bejáratódik, hiszen hagfalat úgy járatunk hogy vagy meghajtjuk jelgenerátorról vagy használjuk.
Mivel a PA-t fogod és hajtod így nincs miről beszélni. Mint mondtam ez nem olyan jellegű járatás mint az például az autóknál (volt), hogy a felületek nem voltak összekopva, így részterhelés fölött a fizikai paraméterek drasztikusan megváltozhattak emiatt. megszaladhatott a siklócsapágyak hőfoka.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!