Melyik a jobb választás: 1db 15" ös sub (500W 2 Ohm) vagy 2db 12" es sub (250W 4 Ohm fejenként, párhuzamosan 500W 2 Ohm)?
2db 12"-os hangosabb mint 1db 15"-os...
Kivéve ha valami kimondott spl nyomóval állnak szemben az átlag 12"-os ok..
Nekem 2db 15"-os bassrefi láda van a kocsiba,,csomagtartó fullon,kerékcsere az szopacs lesz,,ha nem úszom meg...
Volt bennt 2*12"-os láda is,jó az is de a 2db 15" sokkal átűtőbb,és nyitott ajtóknàl hangosabb mint a bezártnál..
Itt akkor jön meg az hangja ha tud mozogni a levegő,,máskülönben szétcsakpodja a csomagtartót..
Nekem az égőket rázza ki,,meg felemeli a kalaptartót...
Mókás ....
1. Az erősítőnek az adatlapján (használati utasítás végén) szerepel, hogy mely ohm-számokon milyen teljesítményre képes.
2. Szinuszos teljesítménnyel szoktak számolni hangszóróknál is és erősítőknél is pl. (Sin peak: 300W, Music peak: 600W)
3. Egy hangfal kábelezése is más 2-4-8-16 ohm-on. (Minél kisebb az ellenállása, annál vastagabb kábellel kell bekötni.)
dB értékben észrevehető különbség átlag embernek nincs 1kW és 2kW között. Durván 100W-os egy komolyabb autórádió kimenete, ám az utcán elhaladva több házzal arrébb is hallod még belőle a zenét, mert zárt tér.
Nem mindegy, hogy milyen légközeget kell megmozgatnia, ezért alkalmaznak nagy hangszórókat, amik nem csak zárt térben képesek kellően megmozgatni a levegőt.
A 2 kisebb sorba kötése annyiból jobb, hogy nagyobb felületen szól, ám ilyen teljesítménynél ezt a 38 centi különbséget nem nagyon fogod észrevenni, ám cipelésben annál inkább a 2 nagy mágnes miatt.
Hátránya még, hogy túlfesz vagy bármi hiba miatt egyszerre 2 hangszóró fog elszállni, azaz javítása költségesebb.
Mit szeretnél alacsonyabb frekvenciákat? Zenében 20Hz a minimum, se a keverők, se az erősítők nem dolgoznak alatta. Ezt pedig akármekkora hangszóróból ki tudod hozni. Épp a magas frekvenciák a problémásabbak, amiket már egy nagy hangszóró a maga mozgási tehetetlensége miatt nem képes megszólaltatni.
1ohm??? Diszkótechnikában a 4 és a 8 ohm az elterjedt mind erősítőben, mind hangfalban. 2ohm-os erősítőket USA gyárt leginkább, de hangfalban is drágább a kisebb ohm szám (szinte a duplája).
200+300W összekötése: ha sorosan kötöd, akkor mindig csak azonos teljesítményűt szabad, mert a 200-as tekercse melegedni fog, míg a 300-as még mindig nem szól maximumon. Ha 2 oldalra teszed, akkor a hely akusztikájához mérten kell elhelyezni és semmi különbséget nem fogsz észrevenni, főleg ha tele a tánctér, de mint említettem, ezt átlag ember nem szokta észrevenni, max vájt fülű, aki zenével foglalkozik, komolyzenei koncertekre jár.
Szóval első körben tisztázd az erősítőre optimálisan köthető ohm-számot!
Pl. Omnitronic P-2000 egy 2kW-os erősítő, amit 4 ohm-on tud is, ám csak 1kW-ot tud kihozni a 8ohm-os hangfalakkal, de se 2 se 16 ohm-al már nem üzemel, mert a belső védelem letilt. Tehát bármilyen (4, 8) diszkótechnikában használt hangfalat rá köthetek, mert meghajtja, de a 4 ohm-oson tudja a maximumot (amihez kb. dupla vastagságú vagy fele olyan rövid kábelt kell használni). Egy 16 ohm-os 70W-os Orion hangfallal 5 perc alatt fel lehet forralni az erősítőt, hogy leoldjon. (Korábbi azonos típusú 1kW-os erősítőnél próbáltam... pedig ha tovább számolnánk, akkor is oldalanként 125W teljesítménye lehetne az erősítőnek 16ohm-on a 70-es hangfal többszöröse, mégsem bírt el vele.)
Tehát 1 hangfalba azonos ohm és W értékű hangszórók kerüljenek.
200-300W 1-1 különálló hangfalban nem észrevehető különbség, ám erősítő szempontjából az egyik oldal hamarabb melegszik majd.
1ohm-os összekötést felejts el, mert ha az erősítő támogatná is a "rövidzárat" (ami nem jellemző), extra vastag "bikakábellel" kéne vezetni a jelet az erősítőtől a veszteségek elkerülése és a melegedés megelőzése végett.
4 hangszóró 1 mélynyomóban azért rosszabb, mint 2db 2 mélynyomóban, mert a 2-t a terem 2 végébe is tudod tenni, így nagyobb teret tud bezengetni.
Hangszóró érzékenység függő amit kérdezel.
Ha van a hangszórónak grafikonja ott látnod kell a freki,,bemenő watt,,és a lesugárzott dB értéket..
Az,hogy ha két teljesen egyforma hangszóróról beszélünk mint kosár,,membrán,mágnes,ohm,,stb,,akkor is van egy bökkenő,,mégpedig,hogy ha az egyik csak 200W míg a másik 300W,akkor mégiscsak van különbség a kettő között,és ez a tekercselésben rejlik,pl vékonyabb a rézhuzal,,azért bír kevesebb Wattot,,de cserébe könnyebb a hang tekercs,innentől kezdve,más lesz az érzékenysége különböző frekiken...
200 és 300Watt között minimális különbséget fogsz hallani ugyanazon hangszóróval..
Ha pl .: 200Watt 100dB-t nyom, akkor a 103dB-hez kellene 400Watt..
Így a 300Watt elméletileg 101,5 dB lesz,,szóval füllel nemigen vehető észre..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!