Ha egy mobiltelefon akkut rákötök egy powerbank töltőáramkörére, akkor azt fogom tudni powerbankként használni?
Van itthon egy akkum amit kb 2 hónapja vettem, erre egy hétre elromlott a telefon. Vettem egy újat és youtube-on láttam egy lifehack-es videót amiben rákötöttek két telefon aksit egy powerbank töltőáramkörére majd ráragasztották a telefon hátuljára így megnövelve a telefon akku kapacitását.
Ez tényleg működik így? Nemfog felrobbanni, szétolvadni vagy kigyulladni?
Mivel ugyanolyan kémiájú akkuhoz van tervezve a töltés, mindegy.
Az előfordulhat, hogy egy telefonakku 3,8 (4,3) V-os, mert a továbbfejlesztett összetétel miatt ezek feljebb tölthetők.
Míg a power bank eredetije 3,7 (4,2) V-os, de ez nem gond, ha kicsit alacsonyabb szintre tölti a másik akkut, attól baja nem lesz, legfeljebb kapacitásban nem lesz teljesen kihasználva.
Továbbá a telefonakkuba védelem is van integrálva (ez is szolgálja a biztonságot), míg a power bankban a töltés és a védelem egy elektronikát képez, ami mellesleg nem is olyan jó megoldás.
Ez amit elképzeltél kicsit bonyolult ahhoz hogy kivitelezd. De mondjuk ha egy olyan powerbankod van amibe egyetlen mondjuk 4 volt körüli li-ion cselle van és annak a helyére kötnéd a telefon akkut ami nagy valószínűséggel hasonló teljesítményű, akkor működhet a dolog, gond nélkül, mert minden egyes powerbankba van védelmi áramkör ami túltöltés és túl merülés esetén letilt hogy ne a cella kárára menjen, és egy cellát csak úgy fogsz megölni ha hülye vagy hozzá és zárlatot csinálsz a forrasztással. De ha zárlatot is csináltál akkor is először forrósodik, púposodik az akkupakk és utána durran egyet aztán gyullad fel.
https://www.youtube.com/user/Mikrosilver
Figyelmedbe ajánlom a srác csatornáját. Eléggé keni vágja az ilyen jellegű témát, és keresgélj a videói közül nem tudom így hirtelen melyikbe de elég sok újabb videója szól akkupakk építésről és pár éve beszélt powerbank építésről is nem emlékszem már melyik videójában volt ez.
De nyugodtan írhatsz neki kommentbe vagy privátba egy kérdést, általában ha van ideje megválaszolja, de számíts arra hogy nem fog azonnal válaszolni mert rengetegen írnak neki, más dolga is van, meg egyszerűen nem győzi. Légy türelmes, de a dolgot amit elképzelsz fel is vetetheted neki mert őt érdekli az ilyen téma és elégé otthon is van benne.
Egy régebbi már elhasználódott powerbankból szedtem ki a belét, amiben volt egy integrált áramköri lapka amin 5V 1A a ki és a bemenet is. Erről leszedtem ugye a gyári 18650-es cellákat. Majd a telefon akkuját és ezt a lapkát polaritásnak megfelelően kötöttem össze. Délelőtt feltöltöttem, most nézem hogy hány százalékra tölti fel a telefonom.
Csak közben bennem van a félsz is hogy nem-e lesz valami gond vele.
Amúgy a telefon aksin rajtahagytam a saját elektronikáját, és erre forrasztottam rá a pozitív és negatív érintkezőre a drótokat, a középsőt meg kihagytam. A drótok másik végét meg az elektronikára polaritásnak megfelelően forrasztottam.
Pont ezért nem tértem ki a töltőáram kérdésére a #1 válaszomban, mert sejtettem, hogy azzal nem fogod agyonvágni a telefonakkut, aminek 1C a normál töltőárama.
Azaz pl. 2 Ah kapacitás --> 2 A töltőáram.
Gyorstöltés ennél is több lehet, csak ott már figyelni kell a hőmérsékletre.
Attól függetlenül, csak az elmélet kedvéért, ezek a töltésszabályzók konverziós elven működnek, vagyis amikor 5V-ról felvesz 1 A áramot, az 5W teljesítmény, amiből kisebb feszültségen nagyobb áram nyerhető, mínusz az áramkör által elfűtött teljesítmény.
Tehát még így is bőven belefér az akkuba annyi áram.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!