Mi az a rootolás?
Helló mindenkinek!
Jó darabig nem volt dolgom az Android-dal, de most már egy ilyen oprendszerrel felszerelt Huawei telefont használok és eddig nagyon tetszik. :)
Próbáltam itt-ott utánanézni 1-2 dolognak a rendszerrel kapcsolatban (többek között ezen az oldalon is) és rendszeresen belefutottam a rootolás fogalmába, amit még nem igazán értek most sem.
Ez ugye, ja jól tudom, egy olyan módszer, amivel a telefonod gyári Android-ját egy speciális Android-ra cserélheted le, így pl. akkor is friss verziójú rendszert futtathatsz a készüléken, ha arra a gyártó már jó ideje nem ad ki semmi frissítést.
Ez eddig oké, viszont az egyes részletekkel nem vagyok tisztában, mint pl.
1. Minden Android-os mobil rootolható? Vagy van ennek valami feltétele?
2. Hogyan működik maga a rootolás, mi kell hozzá? Otthon is el lehet végezni vagy olyan speciális eszköz és szakértés kell hozzá, hogy nem érdemes ennek otthon, nulla tapasztalattal neki indulni?
3. A LineageOS-t szinte mindig hallom, ha ez a téma kerül szóba. Ez a "gold standard" custom OS vagy még vannak mások is?
4. Garanciavesztéssel jár a rootolás? Vagy milyen egyéb kockázatai vannak? (Azon kívül, hogy gondolom ha nem jól csinálod, hazavághatod vele a telefont.)
5. Van esetleg valami magyar weboldal, ami ezzel részletesen foglalkozik?
(Mert lehet én vagyok a vak, de nem igazán találtam.)
Vagy van itt olyan, aki ilyen telefont használ? Ha igen, mik a tapasztalatai róla?
Egyelőre ennyi jutott most eszembe. Előre is köszönöm a segítséget! :)
1. igen
2. otthon is el tudod végezni, de ha nem értessz hozzá, szakemberrle végeztesd.
3. -
4. igen, garanciavesztés
5. nem hiszem
A rootolás olyan művevelet a telefonodon, amivel teljesen átveszed a hatalmat az eszköz felett, de ez nem mindig jár több előnnyel Samsung telefonok esetében. TUdsz vele pl ikonokat, emojikat változtatni, rendszeralkalmazásokat törölni. ergo teljesen hozzáférsz a rendszerhez
Mivel linux alapokon nyugszik az android, ezért a root joggal tudsz teljes hozzáférést kapni a rendszerhez.
1, Nem. Sok mobil nem, mivel a root (új mobilok) elsőszámú követelménye a nyitott bootloader. Na most ennek 3 módja van, ha gyárilag nyitva van(nagyon ritka, xiaomi-nal például fellelhető), a második, hogy hivatalosan ad rá lehetőséget a gyártó, a harmadik pedig a "nem hibatalos" módszer.
Tudtommal a legtöbb Huawei mobilnak(főleg az újabbakon) nem lehet kinyitni a bootloader-ét, mivel ennek a lehetőségét megszüntette a gyártó, úgyszint a Honor-nál is.
2, Természetesen otthon is végezhető, de alapos olvasás után, pontos modell alapján, mert vannak érzékenyebb mobilok, amik könnyen kapnak hard brick-et, azaz ajtó nehezéknek jó lesz.
3, A LineageOS (LOS) egy nagyon régi projekt, sok másik custom ROM ezen, illetve az AOSP-n alapszik.
Egyéni preferencia, vannak nagyon jó főzött ROM-ok, de ez a fejlesztő(kö)n múlik, akik épp létrehozzák/portolják.
4, Elméletileg garancia vesztéssel jár, de vannak jogi összeütközések, az EU szabályozással szemben, olvass utána, van magyar blog is belőle.
5, Nem hinném, ott van a nemzetközi xda, ott magyarok is fellelhetőek, de nyilván erősen ajánlott angolul kommunikálni, ha segítség kell, ott is segítenek.
Hiába mondja a sok tapasztalatlan, hogy 2018-19-ben semmi értelme már a root-nak, számomra igen is van.
A legfontosabbnak számomra:
- Viper4Android: nagyon profi EQ zenéhez, egyedi hangprofil létrehozása rendszer szinten, egy 5000Ft-os fülesből is prémium hangot varázsol a megfelelő profillal.
- Általános rendszerfájlok módosítása, ami épp segítheti a hétköznapi mobilhasználatot. Lásd: thermal engine szerkesztés (gyorsabb töltés bekapcsolt kijelzőnél, nem lássul a mobil kemény hardverigény mellett sem)
- Custom kernel, ami javítja a teljesítményt, és az üzemidőt is, illetve plussz dolgokat tesz a mobilhoz.
- Rendszer szintű reklámmentesség, sehol nincs 1 db reklám sem. (AdAway)
Isten igazából rengeteg dolog megvalósítható, ha valaki közzétesz, vagy publikál valamilyen projektet.
Köszönöm a válaszokat!
Nem gondolkozok a rootoláson jelenleg, csupán érdekeltek a részletek! :)
Amíg a Huawei adja ki a frissítéseket a készülékre, addig én maradok a gyári beállításoknál és a gyári rendszernél.
Esetleg egy 3-4 év múlva (ha annyit kibír egyáltalán a telefon), ha már nem jön rá semmi, akkor lehet, hogy fontolóra veszem, hogy egy naprakészebb rendszerrel némileg optimalizáltabb állapotba hozzam (mint ahogyan azt az 5-ös válaszoló is tette), csupán az ilyen kisebb-nagyobb technikai részletek érdekeltek/érdekelnek. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!