A mentosok, tuzoltok is betudjak mérni a telefont?
Nem, Magyarországon nem tudják "bemérni" a telefonhívás helyét. Legalábbis nem úgy, mint az amerikai filmekben, hogy azonnal ott virít az operátor képernyőjén. Az ok pedig az eltérő adatvédelmi szabályozásban keresendő.
A "bemérés" valójában háromszögeléssel történik. A telefonod mindig több bázisállomással is kapcsolatban van. Ha tudod legalább három bázisállomás pontos helyét és a jelerősséget, akkor egyszerűen kiszámítható a telefon helyzete közöttük. Ez egy számítógépnek egy ezredmásodpercbe sem kerül. Csakhogy míg Amerikában a bázisállomások pontos helye ismert, mert közérdekű adat, Európában szigorú titok, mert nehogy már a terroristák felborítsák az antennát és akkor nincs a mobilon Facebook, amíg vissza nem rakják. Ezért nem lehet a hívást azonnal "bemérni". Még a rendőrség sem fér hozzá a szükséges adatokhoz.
A másik akadály az, hogy Európában az ilyen bemérés titkos lehallgatásnak minősülne, míg Amerikában sokkal praktikusabban közelítik meg ezt a kérdést. Általában nem annyira hisztisek a "szeméjjijoggok" területén. Például egy amerikai nem fog sikítozva neked esni, ha felé fordítasz egy kamerát.
Arra persze van lehetőség Magyarországon is, hogy utólag végezzék el a háromszögelést. Ehhez azonban a rendőrségnek hivatalos, írásos kérelemben kell fordulnia a szolgáltatóhoz, és elkérni a szükséges adatokat, majd megbízni egy igazságügyi szakértőt a számítások elvégzésével. Ez természetesen hetekbe, akár hónapokba is beletelhet. Nem is igen szoktak ilyesmit csinálni, csak cellainformációt kérnek le, amivel a nagyobb városokban 5-6 háztömbnyi pontossággal meg lehet határozni, merre járt egy telefon. Hogy mennyire agyonvédik ezeket az adatokat, jól jelzi, hogy ha egy rendőrnek ki kell derítenie, kié egy adott telefonszám, csak annyit tehet, hogy felhívja. Mert bizony még ehhez is hivatalos megkeresést kellene írni a szolgáltatóhoz.
A mentők és a tűzoltók egyáltalán nem férnek hozzá ilyen adatokhoz, így azok nem is tudnak semmilyen "bemérést" végezni. 2013 óta egyébként az összes segélyhívó számot közös hívóközpontokban egyesítették, már rég nem a mentőknél, tűzoltóknál vagy a rendőrségen csörög a telefon.
Mint mentőtiszt, had mondjam el, hogy igenis van lehetősége lekérni a cellaadatokat a mentőknek (és az összes többi készenléti szervnek). Adott telefonszolgáltatónak van ehhez lehetősége, hogy beszerezze az adatokat, de eztán a készenléti szerveknek késlekedés nélkül továbbítania kell azt.
Pontosan nem tudom, hogy mennyi időbe telik, de azt mondom rá, hogy körülbelül egy óra, minimum. Hozzá kell tenni még azt, hogy ezek az adatok olyan 100-200 méteres körben határolják be a telefon helyzetét, tehát nem egyszerű megtalálni.
Pár éve volt hasonlóhoz szerencsém, amikor is egy kiránduló házaspár egyik tagja elesett az erdőben és eltörte a lábát. Mivel a férje nem akarta otthagyni, ezért felhívott minket. Eztán az irányítócsoport lekérte az adatokat, majd elküldték nekünk. Indultunk azonnal, ez kb a hívás után 45-50 percbe tellett. És most indult a keresés, két mentőautó személyzete és több civil is segített, de egy jó 15-20 perc kellett, mire megtaláltuk a bajbajutottat.
Szóval a kérdésedre válaszolva igen, megtörténhet. Ha nem tudod behatárolni, hogy hol vagy, és nincs veled senki, aki tudná, akkor ez fog következni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!