Samsung Galaxy J5, melyik kamerabeállítást ajánljátok?
Elsősorban is,méretre menjek vagy megapixelre?
Ugye van egy olyan beállítás a hátsó kamerára,hogy 13Mpx (4:3) és 9.6Mpx (16:9).Egyenlőre még nincs róla saját véleményem,ezért kérdezném azokat akik már kitapasztalták a kameráját hogy a nagyobb Mpx-t vagy a nagyobb képfelbontást válasszam.
Videó minőségénél mindenképpen a FullHD a megnyerő számomra,nem is lehet kétség.
Előlapi kamera 5Mpx (4.3) vagy 3.7Mpx (16:9) ?
Mivel gyűlölöm az igénytelen,pixeles,elmosódott szelfiket,ránézésre azt mondanám hogy itt inkább a nagyobb Mpx-nél maradnék,bár úgysem szoktam szelfiket csinálni,de ha egyszer talán mégis.
Szóval várom az eszköz által tapasztalatot gyűjtött,illetve fényképész emberek véleményét,hogy mégis melyiket célszerűbb használni.
".. a nagyobb Mpx-t vagy a nagyobb képfelbontást válasszam."
Tudod, ez azért vicces mert maga a Megapixel a felbontás.
A 4:3, illetve a 16:9 az a képarány.
Nyilván minél nagyobb a felbontás, annál részletesebb lesz a kép (digitális zoom-al szembetűnő), ennek függvényében reménykedem hogy mostmár megtudod válaszolni a kérdésed.
a rövid válasz, hogy a minőség ugyanaz, azt a képarányt használd, amelyik képforma neked jobban tetszik, vagy gyakrabban használod. pl. egy FullHD videóba nehezebben tudsz 4:3 arányú képeket belevágni, mert eltér a képarányuk és vagy le kell vágnod belőle, vagy hülyén fog kinézni - ez persze csak akkor számít, ha szoktál ilyet csinálni...
ha minden áron több pixelt akarsz a képeidben, akkor válassz alapján, tehát a 4:3 az evidens döntés. csakhogy attól nem lesz jobb minőségű, vagy információban gazdagabb a képed, hogy több pixel van benne, főleg ha nem olyan helyen vannak azok a pixelek, hol hasznos információ is van. például, ha Instagramra fotózol és aztán négyzetre vágod a képeket, akkor tök mindegy, melyik képarányt vagdosod tovább...
bővebben:
ahogy #2 is írta, rosszul használod a megapixel, felbontás, képarány fogalmakat. a megapixel a felbontás mértékegysége. a képarány pedig a kép formáját, a hosszú és rövid oldalak egymáshoz viszonyított arányát jelenti, semmit nem mond el a felbontásról és a képminőségről. a képed pont ugyanolyan minőségű marad (csak elvben persze, mert ez csak akkor igaz, ha az eredeti pixeleket nézzük. a szoftveres feldolgozás és tömörítés eredményezhet eltérő képminőséget a különféle képarányoknál is, de nem lenne szabad így lennie).
a felbontást úgy számolod ki, hogy hány megapixel a felbontása egy képnek, hogy összeszorzod a két oldal pixeleinek számát (pont mint ahogy minden téglalap területét kiszámolod).
ha 1080x1920 képpont van egy képen, az 16:9 képarány és 2 073 600 pixel, vagyis 2,074 m megapixel, ami a Full HD videó felbontása. ha csak a kép egyik oldalát csökkented, akkor kisebb lesz a felbontás. (azért a FullHd felbontást hoztam példaként és nem a 16:9 és 4:3 arányú képek méretét hoztam fel, mert lusta vagyok rákeresni, hogy mekkora a felbontása) ha az egyik oldal méretét növelnéd, miközben a másikat csökkented, akkor a 16:9 és 4:3 arányú kép is lehetne ugyanolyan felbontású. a felbontásuk azért szokott eltérni, mert nem akarják fölöslegesen elpocsékolni az érzékelő lehetőésgeit.
a képarányok jelentősége, hogy a hagyományos tévék, régebbi számítógép monitorok és ezek miatt régebben a digitiális (kompakt és bridge) fényképek is általában 4:3 arányúak voltak. mióta szinte minden eszköz 16:9-es képernyővel készül, ma már nem annyira divat a 4:3 képarány, legfeljebb opcionálisan.
a DSLR, vagyis tükörreflexes fényképezőgépek pedig általában mindig is 3:2 képarányúak voltak, mivel a hagyományos filmnek ilyen a képaránya, erre a méretre készültek az objektívek és érzékelők is. a DSLR gépeknél ezért a 4:3 és a 16:9 arányú képeket is a 3:2 arányú érzékelőből vágják ki a legtöbben.
a szintén cserélhető objektíves, de tükör nélküli MILC gépeknél már több féle megközelítés létezik az érzékelő méretére és, hogy melyik képarányt vágják ki az érzékelőből, de ez már nagyon nem tartozik ide.
valószínűleg a telefonban gyárilag 4.3 arányú érzékelő van, ezért nagyobb annak a képnek a felbontása. 16:9 arányú képet pedig úgy készíti, hogy a 4:3 arányú érzékelő rövidebb oldalát továbbra is teljes egészében kihasználja, a hosszabb oldalból pedig azt a részt, ami a 16:9 arányon kívül esik, így ezt annál a felbontásnál nem használja ki - sőt ugyanezt csinálja az Instagram is, amikor négyzet alakú képeket készít, ott is a képarány változása miatt csökken a felbontás. olyan, mintha egy A4-es téglalap alakú papírra kezdenél el rajzolni egy olyan képet, amit nem használja ki az egész papírt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!