A gyorstöltés nem tölt "felületesen"?
Első válaszoló valószínüleg a dupla áramerősségre (A) gondolt.
A gyorstöltés nagyobb áramerősséggel, nagyobb "erővel" tölti az akkut. A teló töltésvezérlője gondoskodik arról, hogy ez a lehető legkissebb mértékben ártson az akkunak. Ugyanakkor minden akku esetében nagyobb "roncsolást" eredményez a gyorsabb töltés. De ez szinte elhanyagolható különbség. Az esetek többségében (felhasználástól nagy mértékben függ) 2-5 évig bírhatja egy átlag okosteló akksija a strapát. Utánna akkucsere (a beépített akku is cserélhető, csak több vele a munka, nagyobb hozzáértést igényel).
Vagy, ha már a teló is elavúltnak számít, akkor készülékcsere.
Amúgy is minden gyártó egyre jobb/fejlettebb kütyüket dob piacra, ezzel is ösztönözve a fogyasztókat, hogy "fogyasszanak". Hiszen fogyasztói társadalomban élünk (nem is ok nélkűl, de ez nem összeesküvéselmélet, csak fejlődés).
#3 -as
A kérdező iPhone 7 Plus -ról, gyári töltőjéről, kűlső akkuról és szivargyújtós töltőröl írt. Hol van ezeknél feszűltségbeli eltérés?
A töltőáram a töltőfeszültség hatására indul meg. Az 5V töltőfeszültség és 3,7V akkufesz különbsége, valamint az akku belső ellenállása határt szabnak.
A töltőfeszültség növelésével nagyobb áramot lehet indítani ugyanazon a belső ellenálláson. Az akku kapocsfeszültsége a gyorstöltés esetén sem nagyobb mint a normál esetben, sőt nem is lehet nagyobb, hiszen az akku rövid úton tönkremenne.
Amikor az 5V feszültségről való töltést kitalálták, az még az akkori akku kapacitások mellett elégségesnek bizonyult a vele elérhető áramerősség. Ma már léptékekkel nagyobb akkuk vannak a készülékekben, így biztosítható a töltési folyamat során a nagyobb töltőáram (a töltési kapacitás az idő és az áramerősség szorzata pusztán elméletileg, ha a veszteségektől eltekintünk).
A töltésvezérlő természetesen az akku paramétereinek megfelelően szabályoz, figyelembe véve az aktuális feszültség, áram és hőmérséklet értékeket is, nem csak nyomja mint a bolond. :)
Korábban is írtam róla, az akku használhatóságának az ideje (a töltés-kisütés ciklusok összessége) véges.
Attól a pillanattól csökken az élettartama, ahogy legyártották. Ha nem használják, akkor is kémiai folyamatok játszódnak le benne, és használat közben is. Az állapota akkor is romlik ha nem szeretnénk, de számos tényező befolyásolja a töltésen kívül. Ugyanis ott van a használat, azaz a kisütés is, erre pedig a legnagyobb jóindulattal sem mondhatjuk hogy két azonos modell esetén akár csak hasonló is lehet, mert én másként használom az enyémet mint te a tiédet. Továbbá ugyanazon a gépsoron két egymást követően legyártott akku sem lesz tökéletesen egyforma. A karakterisztikákat számos teszt mérés átlagából határozzák meg. Lehet hogy a tiéd sokáig jó lesz gyors töltés mellett is, lehet hogy egy fél év múlva megfexik.
Tehát no para, használd egészséggel, de ha éppen nincs szükséged a gyors töltésre, kikapcsolhatod, valamelyest jobb lesz a helyzet, de az akkunak ettől függetlenül már visszafelé ketyeg az óra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!