Ha el akarnak adni nekem egy telefont, van valami lista, ahol megnézhetem, lopott e?
Kérd el a számlát, illetve tegyen bele az eladó SIM kártyát, és egy fél órát húzd az időt, addigra bemérik ha lopott és megjelenik a rendőrség. Ez nem feltétlenül történik meg, bár 10 éve is kimentek olyan szervizbe ahol lopott telefont adtak le. Szerviztechnikus bekapcsolj és kopogtatnak a rendőrök. Nem tudom mostanában foglalkoznak-e ilyesmivel.
Legjobb a számla, vagy bármi más bizonyíték.
IMEI számára rákeresel, hátha valaki feltette, hogy keresi.
"és egy fél órát húzd az időt, addigra bemérik ha lopott és megjelenik a rendőrség. "
A nap vicce, köszi.
2. vagyok, segítek is.
Ha ellopnak egy telefont és feljelentést teszel, a készülék imei-számát figyelni fogják. Ez azt jelenti a gyakorlatban, ha sim-kártyát tesznek bele és a készülék megpróbál/feljelentkezik a hálózatra, akkor a sim kártya száma (imsi) és az imei páros bizony eltárolásra kerül és a rendőrség megpróbálja/beazonosítja a sim kártya használóját. Akár úgy, hogy van róla infó (ki regisztrálta be), akár híváslisták alapján, akár úgy is, hogy megnézik, hogy az a sim milyen készülékekben volt eddig.. és így tovább.
Tehát nem "mérik be" azonnal a készüléket, sőt! Az imsi-imei páros naplózása cellaadatokkal együtt történik, mellyel viszonylag nagy pontossággal megállapítható, hogy bekapcsolás esetén hol volt épp a készülék, főleg városban (melyik adótornyokba jelentkezett be, melyik adótornyokat látta még a készülék és milyen jelerősséggel).
Mit lehet tenni annak érdekében, hogy ne szívd meg?
1: ne vegyél nagyértékű készüléket papírjai nélkül
2: ne vegyél nagyértékű készüléket, mely szolgáltatófüggő
(itthon nagy divat az, hogy kihozzák fillérekért a drága mobilt, pár hónap múlva szolgáltató tilt, mert nem fizetik a részletet)
Ha mégis veszel készüléket, írj adásvételi szerződést! Eladó adatai legyenek rajta, nem ciki elkérni a személyi igazolványát. Ha nem adja, akkor felejtsd el.
(sokra nem mész vele, ha lopott a készülék, úgyis elkobozzák tőled, visszaadják az eredeti tulajnak, viszont téged "megment" az a papíros, illetve adott esetben te polgári jogi igénnyel tudsz élni azzal szemben, aki eladta neked a készüléket)
((szolgálatófüggő készülék letiltása esetén is hasonló a helyzet, viszont ott a papír kevésbé véd meg, hogy visszakapd a letiltott készülék árát, polgári perre kell menned, ami szivatós és simán lehet, hogy csak évek múlva lesz pénzed. ez a per nem ugyanaz, ami fentebb van, mert ott büntetőeljárás indul alapból és nem polgári, melynek keretében igényt nyújthatsz be a károd megtérítésére))
köszi a hasznos választ. igazából kis értékű telefonról van szó, csak ép a zűrt nem akarom a nyakamba miatta.
úgy már jártam régen, hogy vettem kis értékű telefont s fél év után leállt. nem is tudom meghibásodott e vagy lopott s lekapcsolták.
de jogi gondom még ne volt emiatt, de nem is akarnám hogy legyen.
6-os villamoson próbáltak 100 ezres telefont 20 ezerért rámsózni, de ekkora balek még én se vagyok, hogy ebbe belemenjek:)))
Ha letiltják, akkor azt veszed észre, hogy egyszercsak nem tud feljelentkezni semmilyen hálózatra.
Ha lopott a készülék, általában nem tanácsolják, hogy letiltasd..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!