Arra van valamilyen szabály, hogy szolgáltatónál vett készüléket garanciálisan hányszor küldhetnek be a szervízbe?
Van egy pár hét múlva két éves telefonom. A garancia két éves, szóval az is lassan lejár. Még április végén ment tönkre a telefonom. A hibája egyrészt, hogy feloldott képernyőnél nem tudott hívást fogadni, de ami miatt tényegesen szervízbe került, az az, hogy egyik pillanatról a másikra be sem kapcsolt, pedig a belső tárhely nem volt tele.
Elvittem a szolgáltatóhoz, mondták, hogy akkor persze mehet a szervízbe. Két hét és kész lesz. Maximum egy hónap, ha az alatt nem sikerül kijavítani, akkor új készüléket kapok.
Három hét múlva érkezett meg a készülék a márkaszervízből úgy, hogy az adatkábel hibás volt, miközben én úgy adtam le, hogy teljesen jól működött. A készüléket pedig nem javították meg. A hiba továbbra is fennállt.
A készüléket nem vettük át, a szolgáltató szerint ebben az esetben viszont újra indul az egy hónap, most a telefon továbbra is szervízben van és semmi hír arról, hogy mi van vele. Még két hét, hogy lejárjon az újabb egy hónap. Persze mellette beadtunk panaszt is, de azt még nem bírálták el.
Az ügyintéző szerint, ez így teljesen szabályos és nem érti, mi a problémánk. Engem az érdekelne, hogy ha visszaküldi a szervíz megint hibásan a telefont, addigra lejár a garancia, akkor buktam az egészet és nem lesz telefonom? Illetve ha meg is javítja, tekintve, hogy a garanciába foglalt egy hónap alatt nem sikerült, nem jár nekem új készülék?
A szolgáltató valóban megcsinálhatja, hogy havonta újraindítja az egy hónapot és így nem tartozik semmi felelősséggel?
Érdekelne, hogy erre vonatkozóan milyen szabályok vannak, mert szeretenék tisztában lenni a jogaimmal/lehetőségeimmel.
Előre is köszönöm a válaszokat!
Szia!
(Long version):)
Vásárolsz a mobilszolgáltatótól egy készüléket ami az adott garanciális időn belül meghibásodik.
A készüléket lehetőséged van javításra leadni
-a vásárlás helyén
-a szolgáltató külön szervizközpontjában(természetesen ha van ilyen)
-a készülék gyártója szerinti,a készülékhez kapott garancialevélen feltüntetett szervizek bármelyikén.
A szolgáltató a saját átvételi pontján készüléket nem szervizel. A saját szervizében csak alap(értsd.a saját szolgáltatói szoftver frissítése,újratelepítése),-esetleges minimális ráfordítással végezhető- pl.töltőcsatlakozó csere javítást végez minden egyéb esetben a vele ilyen célból leszerződött vagy gyártói márkaszervizzel veszi fel a kapcsolatot és a készüléket oda javításra elküldi.(leadod a készüléket-jó esetben egy héten belül elkerül a saját szervizbe,ott szoftvert frissítenek és bekapcsolás és egyéb minden vacakolás nélkül vissza küldik a beküldő üzletnek-+2. hét)
Ismételt hiba felvételekor a (az előzőekhez hozzáadódóan)saját szerviz felveszi a kapcsolatot a gyártói szervizzel aki bekéri a készüléket+2 hét minimum.
Még mindig hibás a készülék, vásárló nagyon zabos...(már 2 hónapja oda a jószág…) fogyasztóvédelemhez fordul…
A fogyasztóvédelem első teendője, hogy a panaszt továbbítja a bepanaszolt(!!!) felé miszerint kötelezően nyilatkozzék az esetről. Válasz(nagy vonalakban...)
-Természetesen minden rendben,kivizsgáljuk.
Ha ekkor a szolgáltató „észbekap” akkor a vásárlási értéken felajánl egy hasonló tudású de jellemzően a mindenkori készletből egy készüléket.
Ha a szolgáltató nem foglalkozik az üggyel akkor a fogyasztóvédelem békéltető testület előtti egyeztetésre kéri(!) a feleket.
A békéltető testület semmi mást nem csinál mint a jóember(te) és a másik fél(szolgáltató vagy gyártói szerviz képviselője) közötti megegyezésre kéri a feleket azzal a fogyasztóvédelmi ajánlással, hogy az ügyfelet nem érheti több hátrányos esemény.
Ekkor a szolgáltató megegyezik az ügyféllel és a vásárlási értéken felajánl egy hasonló tudású de jellemzően a mindenkori készletből egy készüléket…(ez a történet szinte végtelenségig folytatódhat…már így is majdnem egy évnél tartasz...)
VAGY...
NEM őrjöngve és szitkozódva hanem tisztességes hangnemben kéred a szervizzel való személyes kontakt kiadását. Oda írásban(ajánlva!)-emailben un. Méltányossági kérelemmel fordulsz miszerint a készülék (dátum+hiba+garancialevél/szervizadatlap a hiba(ák) leírásával) többszöri javításra sem használható rendeltetésszerűen( ez fontos kifejezés!) és ezek alapján kéred a készülék ÚJra cserélését vagy a készülék érték megtérítésének ajánlását az értékesítési pont felé. Ez általában nem szokott megtörténni hanem a márkaképviselet kéri az eladási pont(szolgáltató) eljárását ez ügyben ami jellemzően egy másik készülék.
No...mindezek annyiban bővülhetnek, hogy ha a készüléket jelentős kedvezménnyel/hűségidővel vásárolták akkor az intézkedési „hurok” értékegyeztetéssel(a mindenkori szolgáltatói kínálat) ugyanazon feltételeknek megfelelő készülék felajánlásával zárul.
:)
Köszönöm a részletes választ!
Noha tudomásom szerint a készülék elsőre is a márka saját szervízébe került, tekintve, hogy az ügyintéző elejtett egy olyan beszólást, hogy "ez ma már a második készülék, amit hibásan küldtek vissza az xy cégtől", szóval feltételezem a szolgáltató saját szervízéből már elsőre is elküldte a márkaszervízbe.
A szoftver egyébként a legújabb volt a telefonon, szóval nem hiszem, hogy sok teendőjük volt.
Az ugyanilyen telefonra való csere nehezen jön szóba, mert tudtommal már 1 éve nem forgalmazzák. Tehát valószínűleg teljesen új készülék lesz ebből, amibe be tudom számítani az előző árát a szolgáltatónál.
Akkor ezek alapján, amit írtál, be kéne sétálni a szolgáltatóhoz, megkérdezni, hogy jelenleg hol a telefon és oda elmenni/emailezni és elintézni, amit írtál. És akkor megspórolhatok egy év jogi herce-hurcát. Köszönöm! :) Ilyesmire voltam eredetileg is kíváncsi, bocsánat, ha borzasztóan nehéz felfogású vagyok és/vagy rosszul fogalmazok!
Szia!
Kérlek vedd figyelembe hogy az általam írt események egy általános/optimális folyamatot mutatnak be.
Te ügyed a mindenkori(klassz ez a kifejezés...:))vonatkozó jogszabályok és szolgáltatói ÁSZF tekintetében akár más kimenetelű is lehet.
A lényeg amit mindig szem előtt kell tartani:
A jótállási és a szavatossági jogok két lépcsőben alkalmazhatók, de mindaddig az első lehetőséget kell választani, amíg az lehetséges. Első körben a vásárló választhat, hogy javítást vagy cserét szeretne. Az üzlet csak akkor ajánlhatja fel csak a javítást, ha a csere aránytalan többletköltséget okoz neki, s a javítással nem okoz jelentős kényelmetlenséget a vásárlónak – pl. ha a termék mindennapos használat alatt van. Amennyiben a javítás után a hiba ismét jelentkezik, akkor mindenképpen cserélni kell!!!
Amikor a javítás, a csere nem lehetséges, vagy nem hoznak megoldást, akkor, második lépcsőben a vásárló választhat árleszállítást vagy pénzvisszafizetést (elállás). Az árleszállítás csak az olyan kisebb hibák esetében merülhet fel, amelyek a rendeltetésszerű használatot nem akadályozzák.
A jótállás és a szavatosság időtartama mindig meghosszabbodik a javítás idejével. A termék vagy jelentősebb részének cseréje, illetve javítása esetén pedig újból kezdődik.
Ha leadtad szervízbe,akkor meg kell várni míg visszajön,és hogy most jó-e,illetve mit írtak rá,mi volt a baja.Nem tudsz mit csinálni.
Sajnos a panasz az 30 nap elbírálás szokott lenni,ezt is meg kell várni.
Utána lehet intézkedni,de szerintem úgyis lesz megoldás,hiszen egyértelmű a helyzet.Sajnos vannak olyan szervízesek,akik nem igazán alkalmasak a szakmára.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!