Mi az hogy manapság már gyártói garanciával szinte sehol nem kapni független telefont?
Vagy ha van is csak egy év, állítom még az is el van osztva 6-6 hónapra.
Ezzel szemben ott van a bolti garancia de az meg biztos sokat nem ér.
2 éve vettem egy Nokia X-et, arra bezzeg adtak 2 év teljeskörű gyári garanciát... Ma nincs is olyan gyártó amelyik adna, csak max. egy évet, biztos tudják nagyon jól hogy 1 év után mind romlik, lassul, lefagy, túlmelegszik nehogy már ingyen szereljék...
Nagyon jó ma meglátásod, ezért: ha megnézed a neves gyártók Sony, Samsunk készülékei gondokkal küzdenek jó ideje. Samu-éknál a hardware-rel is gond van (felrobbanó akkuk, üzemképtelen wifi adó-vevők) és a szoftver sem tökéletes, Sonynál a Z koncepció bukta (a vízálló mégsem az) szoftveres gondok szintén vannak, Lumiákkal szoftveres gondok. A szart értékesítik és ezt ők is tudják.
Ha 1+1 év garit akarsz kínai telót kell venned Huawei 1év kereskedői+1év gyártói, Xiaomi 1év kereskedői+1,5 év gyártói garit ad, Vernee és LeTV 1+1 év, Dogee 1+1 év..
Első, látod hogy a második válaszoló megértette mire gondolok, és mi általánosságban ma a probléma?
Régen ez egy alap dolog volt hogy minden műszaki cikkre két évet de minimum egy év gyártóit adtak. Manapság már az egy év gyártóit is úgy kell vadászni, bolti van bőven, még 2+2 év is, de csak papíron.
És a kérdés tulajdonképpen az, hogy azért csinálják-e mert az üzletpolitika ezt engedi manapság (írtak a kérdésben az okot)?
A jelenség oka a tömegtermelés, a durván kiélezett piaci verseny, a magas nyersanyag árak és a fillérbaxás.
Ilyen egyszerű.
Ha érdekel, ma oka a kulcsszó: tervezett elavulás.
az 1920-as évektől kezdődően a gazdasági növekedés fenntartása érdekében különféle cégek a korábbi minél tartósabb termékek helyett kevésbé tartós, hamarabb elromló, ezért hamarabb lecserélendő termékeket kezdtek tervezni, gyártani, árulni. A jelenségben érintett termékek vagy technikailag mennek tönkre idő előtt, vagy a divat és reklám miatt igen hamar elavultnak, túlhaladottnak tűnnek/azzá válnak, és a termék tulajdonosát arra ösztönzik, hogy cserélje le őket.
A tervezett elavulás ellentmondása, hogy míg a gazdasági növekedést serkenti,[1] munkahelyeket tart fenn, addig szociális szinten a változó divat elvárásai miatt vagy beépített technikai időkorlátok miatt új, felesleges költséget jelent a társadalom számára mind az új termékek megvásárlása, mind a keletkező hulladék semlegesítése, tárolása, környezeti és egészségügyi problémái miatt.[2]
A jelenséget kevesen vizsgálták behatóan, így kevés egyértelmű információ áll rendelkezésre. Kérdés az is, hogy pontosan milyen magatartást tartana a társadalom kifogásolhatónak. A termék minőségének csökkentésével elért költséghatékonyság például alapvető piaci gyakorlat, ami általában nem kelt megütközést („nem a legjobb, de legalább olcsó“). A valódi probléma ott kezdődne, ha a gyártók ugyanolyan költségkeret mellett szándékosan rosszabb minőségű termékeket állítanának elő, vagy a termék elavulási folyamatát befolyásoló, vezérlő hátsó kapukat építenének be. Egy másik kifogásolható eljárás a javíttatási lehetőség, költség manipulálása, illetve a többéves termékekkel szemben keltett valójában alaptalan bizonytalanság. Ezeknek a jelenségeknek a tettenérése, bizonyítása azonban nehézkes.
A villanykörte-összeesküvés című film szerint a harisnyanadrágok eredetileg sokkal strapabíróbb anyagból készültek, de egy vezetői döntés nyomán a terméket újratervezték, és ez a gyengébb változat került forgalomba. Egy másik esetben egy nyomtatóba a gyártó egy olyan alkatrészt épített, amely egy bizonyos oldalszám kinyomtatása után blokkolja a termék működését. Sok esetben egy termék javításának költségei olyan nagyok, hogy ez a felhasználó számára nem éri meg
Ez a valóság nekem elhiheted, egy neves multi-elektronikai vállalatnál dolgozom.
A tervezett elavulás története - A villanykörte összeesküvés (teljes) (hungarian)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!