Biztonságos a nem hivatalos hálózatfüggetlenítés?
A szolgáltatómat felhívtam, közölték hogy készséggel függetlenítik 15000 Ft-ért a telefonomat ami egyébként kártyafüggetlenül, újonnan is alig ér 10000 Ft-ot. Elég nagy pofátlanságnak tartom.
Kérésem az lenne ha függetleníteném szervizben vagy otthon, az illegális? Milyen hátulütője lehet a garanciavesztésen kívül? Van rá esély hogy észreveszik hogy a "hivatalosan nem függetlenített" telefont más szolgáltatónál használom és tiltják az IMEI számot globálisan, esetleg eljárást indítanak ellenem? Volt rá precedens?
Pofátlanság hát, de nem tartottak pisztolyt a fejedhez, hogy vegyél tőlük függő telefont. Lett volna eszed, vettél volna egy új, független telefont 10e-ért, most nem lenne ilyen gondod.
Nem hallottam róla, hogy bárkinek bármi baja lett volna belőle. Letiltani akkor szokták, ha ellopják a telefont és bejelented, vagy ha nem fizeted a részletet, havidíjat. Ilyesmi miatt nem.
Kedves válaszoló. A telefon vásárlási körülményeiről nem írtam, mert úgy gondoltam ez nem tartozik a kérdéshez. A telefon céges volt, egy telefonszolgáltatóval között szerződés keretében, kaptunk nagy mennyiségben sok évvel ezelőtt. A szerződés már nem él, a cég a telefonok tulajdonjogát átruházta a dolgozóira. Szeretném egy másik szolgáltatónál, a jelenlegi előfizetésemmel használni a telefont. Mindezek alapján választ a kérdésemre nem kaptam tőled, de azért diszkréten lehülyéztél amiért "kártyafüggő telefont vettem".
Sok helyen olvastam hogy nem legális a dolog. A szolgáltató felügyelni tudja és ha akarná, letiltatná ezért az így unlockolt telefont a GSMA összes tagszolgáltatójánál. Ennek ellenére én nem találtam erről szóló hatályos jogszabályokat. A telefon az én tulajdonomat képzi és a szolgáltatóval semmilyen módon nem állok már (szerződéses) kapcsolatban.
Nem igazán érted a lényeget. Ha megspórolhatok magamnak egy telefon vásárlást legális módon, akkor azt megteszem. Ki az aki nem tenné meg? De hangozzon akármilyen hülyén is számodra, vannak még emberek akik tiszteletben tartják a törvényt függetlenül attól hogy tudom hogy nem valószínű hogy lesz következménye annak ha áthágom azt. Függetlenül ettől, a kérdés továbbra is hogy legális e.
Kérem csak az válaszoljon aki tudja a választ/válaszokat ÉS az állítását alá tudja támasztani, nem csak találgat.
Tudomásom szerint a nem szolgáltató által történő függetlenítés Magyarországon bűncselekmény, a BTK 300/C. §-át alkalmazzák (Számítástechnikai rendszer és adatok elleni bűncselekmény), ha alkalmazzák. Olyanról még nem hallottam, hogy magánszemély ellen indítottak volna eljárást emiatt, de természetesen ez nem jelenti azt, hogy nem is fognak :-)
Egyébként ez nem pofátlanság, hanem üzlet, semmi más. A szolgáltató annak idején azért adta oda "ingyen" ezeket a készülékeket, hogy jó sokat beszélgessetek rajta, és ezen ő pénzt keressen. A telefont meg mint ennek eszközét biztosította. Viszont a szolgáltatónak nem érdeke, hogy Te ezt a készüléket arra használd, hogy más hálózaton más cégnek termelj pénzt, úgy gondolom, ez érthető. A függetlenítés lényegében egy hűségszerződés idő előtti felmondására vonatkozó "bünti", bár ez szolgáltatóknál más és más, a Voda pl. a hűségidő lejárta után párezer Ft-ért elvégzi ezt (nem ellenőriztem, csak olvastam valahol).
Az, hogy ez mennyire szép dolog, az más kérdés, az USA-ban hiába volt a szolgáltatói lobbi, elmeszelték, ott legális a függetlenítés. Pontosabban nem illegális. ;-)
10e Ft-os telefont tehát semmiképpen nem éri meg függetleníteni, ha már kifizetnéd, vegyél belőle egy függetlent. Szerintem.
Köszönöm a válaszokat, a btk. 300/C. § törvénye már nem hatályos, helyette a btk. 423. § került hatályba. Nem hiszem egyébként hogy vonatkozik erre az estre és törvénytelen lenne a függetlenítés ezek alapján, hiszen a tulajdonomban lévő eszköz működését elvileg jogosult vagyok akadályozni. A többi bekezdés nem tartozik ide. Nem vagyok jogász, de ha jogász kell ahhoz hogy megtudjam helyes e függetleníteni szolgáltatón kívül, akkor az már régen rossz.
Főleg azért tartom ezt a függetlenítési mizériát pofátlanságnak, mert a legtöbb eszköz ára nem olcsóbb mint a független társaiknak, még részletfizetéssel sem. Ha külföldről rendeled akkor meg pláne. Én egyáltalán nem vagyok abban biztos hogy a cég anno nem fizette volna ki a teljes árát a telefonnak és csak a kedvezményes flotta miatt ment volna bele. USA-ban egyébként úgy tudom illegális már a függetlenítés, pár éve behoztak olyan törvényt ami direkt ezt célozza meg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!