Mennyire fontos a telefonok esetében a 64 bites SoC?
A Qualcomm processzorai közt most van ez a Snapdragon 410(közép) és hamarosan lesz Snapdragon 810(felső). Két dolog érdekelne
1. Ez akkor valamennyire felgyorsítja a 32 bites SoC-k elavulását illetve ha igen akkor kb mire kell gondolni? pl.: nem lesznek elérhetőek bizonyos alkalmazások/funkciók?
2. Ebben a két külön kategóriában mekkora jelentősége van a 64 támogatásának pl.: 810 vs 801(ac verzió) mekkora a kettő közti különbség sebességben?
Olvastam már neten arról hogy az Android 4.4 még nem támogatja a 64 bitet és hogy ez meg fog változni az 5.0-ban így természetesen arra gondoltam az 1. kérdésben hogy a frissítés után hogy fog változni a támogatottság(előreláthatólag)?
1. Nem gyorsítja fel a 32 bites SoC-k elavulását, hanem elindítja. Ha nem lenne 64 bit, hogy tudna elavulni a 32? Egyébként nem nagyon lesz következménye jó pár évig még. Később esetleges inkompatibilitás, vagy teljesítménybeli problémák léphetnek fel majd.
2. Várhatóan nagy eltérés lesz teljesítményben, ha a gyártók kihasználják a SoC lehetőségeit.
3. Még évekig lehet gond nélkül használni majd a 32 bites telefonokat. Viszont a legtöbb gyártóból kinézem, hogy a Lollipop frissítés azért fog elmaradni, mert "a hardver nem elég erős és új".
1) A 64 bit kompatibilis visszafelé, az alkalmazások 100%-a ugyanúgy fog működni azon, mint 32 biten
2) Snadragon 810 és 801 között hatalmas különbség van, de nem azért, mert a 810 64 bites.
64 bit egyáltalán nem fontos, ez csak azt jelenti, hogy a processzor 64 bites memóriacímzésre képes, a 32 bit meg értelemszerűen 32 bitre.
Ha kimatekozzuk, akkor 2^32 = 4 gigabyte, ami azt jelenti, hogy 4 gigabájtnyi memóriát tud megcímezni (plusz kicsivel kevesebbet különböző okok miatt), szóval 64 bit ahhoz kell, hogy 4 gigánál több RAM-ot is tudjon használni a proci. Ennyi az egész, csak a RAM-hoz van köze, abból meg 4 giga nem nagyon fog kelleni a telefonokba (majd csak talán évek múlva, még PC-n is bőven elég a 4 giga RAM, kivéve komolyabb dolgokhoz).
Attól nem kell félni, hogy egy Z3/Z3c nem lesz támogatva csak azért, mert még 32 bites SoC-al jött és a Z4 már valószínűleg 64 bitessel fog (kivéve ha még Snapdragon 805 kerül bele, ebben az esetben csak a Z5 lesz 64 bites), egy csúcskategóriás mobil 2 évig támogatva lesz.
CM-hez meg esélytelen, hogy sokan fognak fordulni. Átlag ember nem is rootol (max 1-2%), azok közül meg még kevesebben raknak fel custom ROM-ot
Előttem lévő válaszolóval teljes mértékben egyet tudok érteni, noha Androidos alapokon nem is csak feltétken a memória megcímezése miatt szempont egy 64 bites Soc.
Az is meglehetősen fontos része a dolognak, hogy végre elmozdulhat a mikroarchitektúra az eddig használt ARMv7-ről ARMv8-ra. Az ARMv7 egyszerűen már túl régi, minden mobil SoC erre épül, mára pedig túl szűk keresztmetszet lett az ARMv7 mind szolgáltatások, mind utasításkészlet terén. Az ARMv8 már elég régóta "készen" van, mindezidáig az volt vele a baj, hogy a 32-bites SoC-okba nyilván nem került bele, és a 64-bitet nem támogató android főverziók egész egyszerűen nem támogatták ezt az architektúrát.
Az Android 5.x viszont végre teret tud engedni az ARMv8-nak, ami azért is jó, mert sok új és hasznos dolog fog megjelenni, pl. dedikált titkosítási részek, duplaannyi regiszter, és nyilván visszafelé a kompatibilitás is meg lesz oldva. Ha pedig egy 32-bitre gyártott alkalmazást adott esetben 64-biten újraírnak, akkor radikális lesz a teljesítménybeli növekedés azonos hardveren.
Igen meglehet rosszul fogalmaztam a kérdés kiírása közben, valamiért én az ARM V8-ról tökéletesen elfeledkeztem. De most hogy így írtátok az utasításkészlet változás így biztos hogy sokkal gyorsabb lesz és kompatibilitási hibák is biztos hogy lesznek(valahogy úgy mint az ARMv6-ról v7-re való váltásnál), de azért remélem nem a közeljövőben.
Egyébként a 64 bit-ről azt tudtam hogy elsősorban a RAM-ról szól, de én úgy tudom hogy egy 64 bites program+64 bites CPU gyorsabb(de hogy ez meglátszik-e ezt nem tudom)/energiatakarékosabb mert ugyanazt a műveletet kevesebb számítással végzi el, mintha 32 bites program+32 bites CPU lenne.
"Sokan ismerik a CM lehetőségét"
Mi számít soknak? Tény, hogy CM a leghíresebb custom ROM, de átlag ember hidd el, hogy életében nem hallott róla.
"én úgy tudom hogy egy 64 bites program+64 bites CPU gyorsabb(de hogy ez meglátszik-e ezt nem tudom)/energiatakarékosabb "
Nem igazán. Való életben észrevehetetlen a különbség, max benchmarkoknál van 1-2%-os eltérés, de azok amúgy is folyton változnak.
Hátránynak semmiképp sem hátrány a 64 bit, de túl nagy előnyökkel nem jár, nem lesz tőle sokkal gyorsabb semmi.
Attól lesz gyorsabb/erősebb a CPU, hogy amúgy is fejlődik, az újabb mindig jobb, Snapdragon 800-nál is jobb a 805, pedig ugyanazt az architektúrát használja, ugyanúgy 32 bites, szimplán újabb, jobb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!