Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Mobiltelefonok » Hogyan tudom felrakni a...

Hogyan tudom felrakni a Samsung Galaxy 3 telefonomra egy barkácsolt Cyanogen ROM-ot? Megtaláltam hozzá az Odin Multi Downloader program használatát, csak egy sort nem értek belőle?

Figyelt kérdés

1) Start Odin (if using windows 7 or vista right click Odin and use run as administrator)

2) Check "One Package" checkbox

3) Check “Reboot” checkbox

4) Check protect ops checkbox (Don’t check this if you are flashing I5801 with I5800 firmware for the first time.)

5) Check reset time checkbox, keep the default value as it is i.e. 300 don’t select any other options.

6) Hit reset files button once.


7) Click ops button and select OPS file for I5800


8) Click one package and select the firmware you want to flash. The file must a .tar file.

9) You can take a backup of your data/apps. For that you can use Titanium Backup. For backing up contacts and SMS.

A) go to contacts press menu/left most button select import/export option, then export the contacts to sdcard.

B) For sms use the app called SMS backup.

10) Now remove your sdcard and sim card from phone and do a factory reset/ Hard Reset also clear cache then restart and put it in downloading mode by pressing vol- + home + power button together.

11) Now connect your phone to pc.

12) Odin will show yellow color and com port no. in the first box on top in Odin.

13) Click Start and watch the progress bar and timer, wait until PASS message appear on Message box.

14) Disconnect the phone from PC when Odin displays disconnect serial port & wait until rebooting phone.


Csak a 7-es pontban leírtakat nem értem. Nem tudom hogy mi az az OPS file és mire való.

Ebben várnám a segítségeteket.



2013. máj. 12. 13:14
Sajnos még nem érkezett válasz a kérdésre.
Te lehetsz az első, aki segít a kérdezőnek!

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!