Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Mobiltelefonok » Mi értelme van rootolni egy...

Mi értelme van rootolni egy telefont? Gyorsabb, erősebb, jobb lessz? Mennyire bonyolult és mijen kockázatokkal jár? Mi az a "főzőtt rom", recovery és hasonlók?

Figyelt kérdés
Előre is köszi a válaszokat. :)

2013. ápr. 25. 02:42
 1/8 anonim válasza:
87%
rootolas ugymond egy rendszergazdai jogot ad a neked. Semmivel nem lesz jobb csak 1-2 dologba jobban bele tudsz piszkalni. Ha barmi komplikacio fellep hogy ha belepiszkalsz a telefonodba azonnali garancia vesztessel jar + ha elszurod dobhatod ki a telefont. A fozott rom kulonbozo op.rendszer az eredetitol.. Recovery meg a bealitasaidat tudja menteni majd ha valami nem klappol vissza tudod 'bootolni'
2013. ápr. 25. 06:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Wadmalac ***** válasza:
93%

Előző komment tulajdonképpen "zippelve" elmondott mindent.

Hadd fejtsem ki egy kicsit.


Rom:

Android körökben a a készülék operációs rendszerét jelenti. Mint az XP a pc-n.

Mivel folyamatosan fejlesztik, mindig újabb verziók jelennek meg, melyeket az újabb telefonok kapnak gyárilag. Ezeknek külön, egyre magasabb verziószámuk van és fantázianevük: 1.6, 2.1, 2.3 (gingerbread), 4.0 (icecreamsandwitch), 4.1 és 4.2(jellybean), a legfrissebb fejlesztés az 5.0 keylimepie. Mindegyik valamiben többet tud, mint az előző, jellemzően a gyártók a kifutó telefon modelljeikre már nem adnak ki újabbakat, hogy el tudjanak adni minél több új telefont, amelyekhez már újabb android rom van.

Amikor valaki nem elégedett a telefonjához kiadott legfrissebb verzióval, akkor jönnek képbe a "főzött rom" -ok. Alapvetően egy bizonyos határig a készülékek hardveresen többre képesek, mint amit a gyári kernel/rom enged nekik, ezt tudják kihasználni a főzött szoftverek.


Kernel:

Ha valakinek linuxból ismerős a szó, nem véletlen. Az android egy linux oprendszerre alapuló szoftver.

Az android telefonok alapszoftvere, ez az összekötő kapocs a készülék hardvere és a rom között. Mivel ez a gyárilag kiadott romok számára adja meg a platformot és határozza meg a rom "játékterét", a gyárihoz képest jelentősen fejlesztett "főzött" romok gyakran a kernelben is megkívánnak változásokat. Ekkor jön képbe a gyári, "stock" helyett a "custom" kernel, ez már igazítva van a főzött romok igényeihez.


Bootloader:

Ő az alap, ő indítja be bekapcsoláskor a kernel és a rom működését, plusz "lezárt" állapotában védi a kernelt a belenyúlkálástól. A gyári kernel customra cseréléséhez a legtöbb készülékben a bootloadert meg kell nyitni. A különböző gyártók különböző mértékben hepciásak az ilyen turkálásra, de általánosan a bootloadert gyárilag agyonvédik felnyitás ellen. Persze ennek feltörése az android-guruknak ez minden új készüléknél csak idő kérdése. :)


Root:

Kb. megfelel a pc-n a windowsban a rendszergazda kifejezésnek. Enged beleturkálni az operációs rendszerbe, amit gyárilag levédtek az átlag felhasználó bénázásai ellen. Az operációs rendszerben való írási, módosítási, vagyis root jog alapfeltétele annak, hogy egyes ilyen beavatkozásokat igénylő alkalmazás futni tudjon, illetve annak, hogy a gyári rom helyett feltehető legyen egy főzött.



Főzött (custom) rom:

Mivel adott telefon típuson a gyártók csak bizonyos ideig adnak ki frissítéseket, előfordulhat (mindig :D), hogy valaki nem elégedett az elavult rommal, esetleg a gyártó a romhibákat (bug) egyáltalán nem, vagy lassan orvosolja. Szerencsére vannak mániákus autodidakta android-guruk, akik szabadidejükben az általuk gyengécskének talált romok csiszolgatásával foglalkoznak, kiiktatják a gyári hibákat, plusz funkciókat építenek be, vagy egy már kiadott magasabb verziójú android romot átírnak más telefonokhoz, amelyekre mondjuk ilyen magas verziószámút nem is adtak ki. Amennyiben ezen főzött romok már módosított kernelt is kívánnak, azt is írnak hozzá.

Az egészben az a szép, hogy mindezt ingyen és bérmentve teszik, csak szórakozásból és azért, hogy más telefon-használóknak is örömet okozzanak.


Ahhoz, hogy valaki a gyári rom főzöttre cserélésére adja a fejét, kell némi elszántság.

Egyrészt a rootolással, bootloader-nyitással, gyári helyett főzött rom használatával ugrik a garancia (mindhárom dolog visszaállítható könnyen-nehezen, tehát nem feltétlenül ugrik), másrészt különböző felhasználói illetve szoftverhibák eredményeképpen egy elrontott akcióval a telefonból "téglát" lehet csinálni, vagyis úgy tönkrevágni, hogy be se kapcsolható többet. Van amikor ez gyógyítható, de általában csak márkaszervizben, nagy pénzért, van, hogy ott sem.

Aki belevág, nagyon ügyeljen. A romok telepítéséhez a készítőjük tökéletes lépésről lépésre leírást is készít, ezt halál pontosan követni kell, beleértve ebbe a rootolást, bootloader-nyitást stb.

Minden netes letöltésnél md5sum ellenőrzés ajánlott, mert egy letöltési hiba miatt rossz rom is hazavághat mindent.

Ajánlott a nekiálláshoz elsőre egy tapasztaltabb, "rutinos" romcserélgetős embert is bevonni. Ha az ember már kicsit "belejön", tulajdonképpen nem egy nagy durranás az egész. Általában gyártónként, típusonként teljesen eltérő lehet az egész romcsere menete, ezért mindig pontosan az adott készülékre vonatkozó leírást kell követni.


Kb. ennyi.

Nekem egy Xperia X8-am van, gyárilag 2.1 volt, most 4 különböző rom cseréje után egy custom nAa kerneles MiniCM 4.1 fut rajta tökéletesen, a gyári 600 MHz helyett 652 MHz-en. Én nagyon elégedett vagyok az eredménnyel, szívem szerint mindenkinek ajánlanám a cserét, aki kicsit is elégedetlen a telefon gyári képességeivel, de (még) nem akar új készülékre költeni. Az egyetlen visszatartó erő a téglaveszély, de megfelelő óvatossággal nagyobb a veszélye egy hétköznapibb telefonhalálnak, mint pl. beázás, törés stb.

2013. ápr. 25. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat :) Sokat segítettetek.
2013. ápr. 25. 11:44
 4/8 Wadmalac ***** válasza:
94%
Ha írsz telefon típust, tudok adni linkeket is, hogy mi van hozzá, amit érdemes feltenni.
2013. ápr. 25. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim válasza:
76%
Nekem Galaxy Minire van egy Miui androidom mert a gyari lefagyott folyamatosan.. Egyedul csinaltam de tisztaban voltam ha komplikacio lep fel cseszhetem
2013. ápr. 25. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 kakszilajos17 válasza:
Az én telóm egy LG Leon 4G (android 6.0)! Ezt hogyan tudnám rootolni? (Már próbálkoztam pár progival, de egyikkel sem sikeredett.
2016. dec. 4. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Wadmalac ***** válasza:

#6:

Gondolom ugyanaz a helyzet, mint a G4-esemmel. Csak bootloader nyitással lehet rotolni, rootolt kernel kell hozzá.

A BL nyitást meg én sem szeretném, azzal ugrik az összes LG app működése meg az OTG frissítés is.

2016. dec. 5. 06:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
Sziasztok! Tudna nekem valaki segíteni ROM csere ügyben, esetleg valami leírást linkelni, ahol szépen le van írva lépésről lépésre a folyamat? A telefonom egy LG G Flex 2.
2017. ápr. 17. 03:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!