Xperia Sola-t hogyan kell rootolni?
Android rootolás
Mi is ez a rootolás? Alapesetben a telefonunk Android operációs rendszerén korlátozott felhasználók vagyunk! A rootolás nem más, minthogy rendszergazda jogokkal rendelkező felhasználót csinálunk magunkból.
Mikor kell a rootolás?
Nagyon fontos az, hogy nem kell feltétlenül rootolni a telefonunkat. Egy átlagos felhasználó tökéletesen megvan root jog nélkül. Ha mindenképpen rootolni szeretnéd a telefont, tudnod kell azt, hogy nem mindig lehet egy kattintással elintézni a rootolást és az unrootolást. Emiatt inkább kérdezz előtte, hogy vissza lehet-e csinálni egyszerűen.
Elveszik-e a garancia a rootolással?
Nem! A garancia a hardverre vonatkozik, nem pedig az oprendszerre. Az Android ráadásul nyílt forráskódú oprendszer, tehát mindenki – kellő képzettséggel – a saját igényei és kedve szerint módosíthatja.
Mi a custom firmware?
Custom FW-nek nevezzük, amit nem a gyártó írt, hanem valaki más. Itt a valaki más a lényeges pont. Mivel – ahogy azt az előbb már említettük – az Android nyílt forráskódú, ezért akinek kedve van, írhat custom firmware-t. Sokan élnek is vele és az XDA műhelyben pl. egészen jókat készítenek. Ezek nagyrészt megbízhatóak és mivel igen komolyan tesztel a közösség, azt mondanám, hogy 99%-ban nincs ártó szándék egyetlen custom FW-ben sem. Szóval ha mégis felteszel egyet, azt a saját felelősségedre teszed. Akit érdekel a téma, annak az XDA fórum jó kiindulási alap.
Mit tudok megcsinálni root joggal?
* módosíthatjuk a rendszerfájlokat
* gyári programok lecserélése/törlése (naptár, ébresztőóra, stb…)
* a teljes rendszer biztonsági mentése (programokkal, beállításokkal együtt)
* boot képernyő lecserélése
* témák telepítése
* bizonyos programok root jogosultságot igényelnek a futáshoz (néhány feladatkezelő, automatikusan induló programok letiltása)
* processzor órajelének módosítása
Természetesen vannak hátulütői is. Ha frissítés, vagy új firmware érkezik a készülékre, akkor ezeket nem telepíthetjük fel (nincs semmi technikai akadálya, de elvesztjük a root hozzáférést). Sajnos az sem biztos, hogy mindent jól csinálunk, és ha hibázunk, akkor alaposan meg fogunk szenvedni az eredeti állapot visszaállításásval.
Másik dolog ami problémás, hogy a rootolás minden készüléknél (és minden firmware-nél) más és más, nincs rá általános recept. Ennek ellenére mostanra több olyan „univerzális” programot kaptunk kézbe, amivel egyszerűen rootolhatunk sokfajta készüléket.
A ROOTOLÁS MENETE!
Ha úgy érzed nem vagy biztos a dolgodban NE állj neki! Csak saját felelõsségre alkalmazd!
Update: Root elõtt érdemes a gyári launcherre visszaváltani és úgy rootolni a készüléket!
Garanciavesztéssel is járhat a dolog! (Természetesen van visszaút is – Unroot)
1. Telepíteni kell a Java SDK-t és az Android SDK-t eme leírás alapján:
[link]
Alaposan olvassátok át!
Figyelem: Hibalehetõség lehet 32/64 bites Windows rendszer esetén, hogy az Android Sdk nem látja a Java SDK-t(ha telepítve van a Java SDK), nos ez könnyen megoldható, hogy ahol kiírja, hogy nem látja a Javát, szépen csak klikk a Visszára, majd ismét a Következõre és már látni fogja!
2. Letöltöd a SuperOneClick-et:
[link] Ez a leírás hozzá, érdemes végigolvasni legalább az 1# hozzászólást!
Letöltés:
superoneclick
3. Telefon driverek telepítése!
[link] Az XDA oldalán volt két fontos "driver" ahhoz az ismeretlen qualcomm eszközhöz (Köszönhetõ runtime@xda kollégának az xda fórumról)
Ezt a kettõ fájlt kibontva egy közös mappába kell rakni, majd ha rádugjátok a telót a gépre(megjegyzem NEM kell kapcsolódni, hogy az SD-t mountolja! Elég csak rádugni!) És eszközkezelõbõl feltelepítjük a drivert az utolsó ismeretlen qualcomm eszközhöz.
4. Elméletileg minden megvan a telefon rootolásához, márcsak meg kell nyitni a SuperOneClick-et (jobb klikk az ikonján -> futtatás rendszergazdaként), rádugni a telefont az USB kábelre, szinténnem kell kapcsolódni SD-vel! Elõtte azért érdemes megnézni, hogy alkalmazások -> fejlesztés -> USB hibakeresésnél pipa benn legyen!
mkRoland megjegyzése:
A rootolás elõtt a telefonon a Beállítások -> Alkalmazások -> Fejlesztés -> USB-s hibakeresés elõl a pipát vegyük ki, majd pipa újra! ( Elkerülve bizonyos komplikációkat)
Szintén a mkRoland tapasztalata:
Elsõ próba (mind a 4 driver rendben, Android SDK telepítve, SuperOneClick 2.1.1 rendszergazdaként indítva, elõzetesen lecsekkoltam, a telefonon a Beállítások/Alkalmazások/Fejlesztés-en belül pipa van a USB Hibaelhárítás mellett):
lefut, FAILED.... no probleme, gondoltam... telefon újraindítása: SIM kártyát nem érzékeli (õsrégi piros Pannon GSM-es SIM-kártya) => majd csak megjavul (bíztam benne), DE NEEEEM!
Még pár restart után megpróbáltam Root-olni, UnRoot-olni... Sikertelenül, és a SIM továbbra sem érzékelhetõ.
Gondoltam, kipróbálom a kikapcsolt állapotban a gyári állapot visszaállítását (Hangerõ FEL + kapacitív menügombok egyike => ezesetben a Keresés-t nyomtam + bekapcs gomb). Szerencsére a telefon tudta, hogy mit szeretnék, 1-2 perc alatt visszaállította a gyári állapotot, SIM-kártya már kúszott is volna fel 3G-re... Gyorsan ennek örömére Beállítások/Alkalmazások/Fejlesztés/USB Hibaelhárítás pipa ellenõrzése (meglepetésemre a gyári készüléken alapból aktív!!!) => kivettem a pipát mellõle, majd visszaraktam (biztos, ami biztos, hátha ilyen telenoros-kínais hülye-biztos megoldás, nehogy elrontsa a júzer a telefont), SuperOneClick indít, Root-ra rámegyek, megvárom, amíg kiírja, hogy "Killing ADB", ekkor dugtam fel a telefont, amit egybõl el is kezdett root-olni. Tehát végül sikerült.
5. ROOT gomb megnyomása
6. Pár perc alatt végig fut a program, kiír minden infót, hogy épp mit csinál stb. Majd kiírja ha végzett.
7. Leveszed a telót ha elkészült, és újraindítod! Hosszú lesz az elsõ boot, türelem rózsát teremt!
Rootolás után érdemes lecsekkolni a sikerességét a RootChecker nevû programmal!
Felelõsséget nem vállalok bármiféle hiba miatt!
Sok sikert és jó munkát!
Hiba:
itt leáll a rootolás:
Rooting device... - Step #4
startIndex nem lehet nagyobb, mint a karakterlánc hosszúsága.
Paraméter neve: startIndex
FAILED
Javítás:
Miután kiírta a FAILED-et, nem húztam le a telefon-t a kábelrõl hanem,újra ROOT gombot nyomtam. Itt nem ismeri fel az Android-ot, és megkérdi,hogy 2-nél nagyobb-e a verziószáma.Igen-t kell nyomni, mivel 2.2.2-es Android OS fut rajta alapból.Aztán újraindítást kér. Indítsuk újra,és klikkeljünk az ISMÉT gombra. Ezután már sikeresen lefut a ROOTolás.Például az én esetembe a fenti dolog nem mûködött./Azért meg kell próbálni !/ Tehát: Rákattintottam a ROOT gombra, és megint leállt. Lehúztam a készülékem az kábelrõl, és újra megnyomtam a ROOT gombot és amikor kiírta,hogy "Killing ADB", akkor gyorsan rádugtam a telót,/még a "Starting ADB" kiírás elõtt/ és 'tádáám' lefutott normálisan a ROOT! Ezt gyorsan ellenõriztem egy RootCheckerrel és az alábbi üzenet fogadott: "Congratulations! You have root access !".
A linkeket direkt nem adtam meg! Az ADB és SDK drivereket mindig a telefon drivere tartalmazza, ezt te esetedben a Sony weboldaláról lehet beszerezni, a Sony PC Companion program telepítésével.
Root progi innen beszerezhető: [link]
Nem kell megijedni, bonyolultabbnak néz ki a dolog mint amilyen. Ha követed a leírást nem lesznek gondok!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!